reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Poddanie sprawcy próbie > Zatarcie skazania z mocy prawa (art. 76)

Zatarcie skazania z mocy prawa (art. 76)

Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę lub środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania – artykuł 76 kodeksu karnego.

Skazanie za przestępstwo (wyrok skazujący) podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Karnym. Rejestr prowadzi Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Prowadzony poprzednio Centralny Rejestr Skazanych został zastąpiony przez Krajowy Rejestr Karny z dniem 22 czerwca 2001 r. Zarejestrowanie osoby skazanej w Centralnym Rejestrze Karnym powoduje, że taka osoba uchodzi w życiu publicznym za osobę ukaraną. Fakt ten ma znaczenie dla wszelkich opinii związanych z zatrudnieniem oraz wykonywaniem różnych zawodów. Zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Karnym ma też istotne znaczenie przy ustalaniu recydywy osoby skazanej.

Pracodawca, jako podmiot uprawniony, ma prawo bezpośrednio wystąpić z zapytaniem do Krajowego Rejestru Karnego, w sprawie zatrudnienia pracownika, co do którego z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności, korzystania z pełni praw publicznych a także ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

Zobacz: Darmowa porada prawna

Zatarcie skazania z mocy prawa oznacza, że w przypadku, gdy minął okres 6 miesięcy, to późniejsze skazanie osoby albo ujawnienie naruszeń prawa nie ma już żadnego znaczenia dla sprawy, w której nastąpiło już zatarcie skazania.

Zatarcie skazania wprowadza fikcję prawną, polegającą na tym, że skazanie uważa się za niebyłe. Osoba, wobec której nastąpiło zatarcie skazania, może w każdej sytuacji twierdzić, że jest osobą niekaraną, natomiast sądy nie mogą powoływać się na poprzednią karalność sprawcy, skoro uległa ona zatarciu z mocy samego prawa. Z chwilą zatarcia skazania wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych.

Instytucja zatarcia skazania stwarza skazanemu możliwość powrotu do normalnego życia w społeczeństwie, bez piętna osoby skazanej.

W przypadku, gdy orzeczono karę, której wykonanie warunkowo zawieszono, zatarcie skazania z mocy prawa następuje po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, ale zawsze dopiero po wykonaniu, darowaniu lub przedawnieniu wykonania grzywny lub środka karnego. Jednak zasada ta nie obowiązuje, gdy nałożony został obowiązek naprawienia szkody.

Zobacz serwis: Wymierzanie kar

Jeżeli natomiast wykonanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów następuje po upływie okresu próby oraz okresu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, to wówczas zatarcie skazania z mocy prawa następuje z dniem wykonania środka karnego.

Zatarcie skazania następuje z mocy prawa, a nie na podstawie decyzji sądu.

Podstawa prawna: Art. 76 Kodeksu karnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Instytucja zatarcia skazania stwarza skazanemu możliwość powrotu do normalnego życia w społeczeństwie, bez piętna osoby skazanej.
Instytucja zatarcia skazania stwarza skazanemu możliwość powrotu do normalnego życia w społeczeństwie, bez piętna osoby skazanej.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama