REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas i miejsce popełnienia czynu zabronionego (art. 6)

Opracował: Damian Skowron
Miejsce popełnienia czynu zabronionego ma znaczenie przy ustalaniu właściwości miejscowej sądu.
Miejsce popełnienia czynu zabronionego ma znaczenie przy ustalaniu właściwości miejscowej sądu.

REKLAMA

REKLAMA

Czyn zabroniony uważa się za popełniony w czasie, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany. Czyn zabroniony uważa się za popełniony w miejscu, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany, albo gdzie skutek stanowiący znamię czynu zabronionego nastąpił lub według zamiaru sprawcy miał nastąpić.

Podobnie jak art. 5 Kodeksu karnego (zobacz) odnosi się do miejsca popełnienia czynu zabronionego tak art. 6 szczegółowo precyzuje czas popełnienia czynu a także odwołuje się do wywołanego przez czyn skutku.

REKLAMA

Czasem popełnienia czynu zabronionego jest czas w którym sprawca działał, czyli podjął działania do realizacji czynu zabronionego. Czasem popełnienia czynu zabronionego będzie również czas w którym sprawca zaniechał działania. Czyli od momentu kiedy został zobowiązany do określonego działania, którego jednak nie podjął. Wiąże się to z czynem popełnionym przez zaniechanie o którym możesz przeczytać tutaj.

Za czas popełnienia czynu zabronionego z zaniechania trzeba przyjąć początkowy moment sytuacji w którym sprawca powinien podjąć czynności, jakie zostały na niego nałożone a ich nie podejmuje.

Ustalenie czasu popełnienia czynu zabronionego przez sprawcę ma duże znaczenie dla wielu istotnych kwestii:

  • ustalenie czy popełniony czyn był zagrożony pod groźbą kary w obowiązującej ustawie
  • ustalenie którą ustawę należy stosować jeżeli nastąpiła zmiana obowiązującej ustawy
  • przez kogo został popełniony czyn, oraz czy sprawca jest zdolny do poniesienia odpowiedzialności za czyn
  • ustalenia jaką karę czy środek karny można orzec sprawcy

Zobacz serwis: Oskarżony - podejrzany

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Omawiany art. 6§2 odnosi się do miejsca w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany, albo gdzie skutek stanowiący znamię czynu zabronionego nastąpił lub według zamiaru sprawcy miał nastąpić.

Oznacza to, że w pierwszej kolejności rozpatrujemy czy czyn został popełniony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, zgodnie z dyrektywą wynikającą z art. 5 Kodeksu karnego. A czy do danego popełnionego czynu zabronionego możemy stosować uregulowania międzynarodowe.

Miejsce popełnienia czynu zabronionego ma również kluczowe znaczenie w momencie ustalania właściwości miejscowej organów wymiaru sprawiedliwości.

REKLAMA

Mężczyzna chce otruć toksyczną substancją swoją teściową. W tym celu składając jej wizytę, w dogodnej chwili dolewa substancję do butelki syropu swojej teściowej, którą obecnie dręczy uporczywy kaszel. Jednak teściowa nie spożywa syropu tylko antybiotyki przepisane jej od lekarza. Po miesiącu częstuję swoją koleżankę obfitą dawką syropu, z zawartością dodaną przez zięcia. W wyniki spożycia trucizny następuje zgon.

W tym przypadku miejscem popełnienia przestępstwa będzie dom zamieszkały przez starszą Panią, który odwiedzą jej zięć. Czasem popełnienia przestępstwa, pomimo upływu miesiąca od momentu zatrucia syropu do śmierci przyjaciółki teściowej będzie czas w którym zięć zatruł syrop. Bez względu na to kiedy oczekiwany przez zięcia skutek nastąpił.

Zobacz również: Porada prawna

Podstawa prawna: Art. 6 Kodeksu karnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA