reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Kiedy możne mieć miejsce skazanie bez rozprawy oraz rozprawa skrócona?

Kiedy możne mieć miejsce skazanie bez rozprawy oraz rozprawa skrócona?

Istnieje możliwość skazania sprawcy bez potrzeby przeprowadzania pełnego postępowania przed sądem.

Prokurator lub inny uprawniony organ wnosząc do sądu akt oskarżenia albo wniosek o ukaranie może zamieścić w nim wniosek o skazanie Cię bez rozprawy na uzgodnioną wcześniej z Tobą karę. Wniosek taki można złożyć tylko w sytuacji, gdy okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości, a Twoja postawa wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte bez jego przeprowadzania.

W przypadku przestępstw lub przestępstw skarbowych czyn, którego się dopuściłeś, musi jednak spełniać odpowiednie kryteria (grożąca za nie kara nie może przekraczać 10 lat pozbawienia wolności). Należy podkreślić, że do złożenia tego wniosku potrzebna jest Twoja zgoda. Pamiętaj, że do momentu wydania wyroku możesz tę zgodę cofnąć.

Sąd nie ma obowiązku uwzględnienia wniosku prokuratora. Jeśli nie uwzględni wniosku, wówczas sprawa będzie toczyć się w normalny sposób.

Zobacz: Prawa i obowiązki podejrzanego

Korzystając z tej formy negocjacji z wymiarem sprawiedliwości, masz prawo – do chwili zakończenia Twojego przesłuchania lub przesłuchania wszystkich oskarżonych (obwinionych) – złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego Cię na określoną karę, bez przeprowadzania postępowania dowodowego. W przypadku przestępstwa czyn, który popełniłeś, musi być występkiem, czyli grożąca za niego najniższa kara jest niższa niż 3 lata pozbawienia wolności.

Aby sąd uwzględnił Twój wniosek, okoliczności popełnienia przez Ciebie czynu zabronionego nie mogą budzić wątpliwości, a cele postępowania muszą zostać osiągnięte mimo nieprzeprowadzania normalnej rozprawy. Uwzględnienie wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie sprzeciwią się temu prokurator, a także pokrzywdzony (w przypadku wykroczeń – oskarżyciel posiłkowy).

Sąd może uzależnić uwzględnienie Twojego wniosku od dokonania w nim wskazanej przez siebie zmiany. Zmiana ta może np. polegać na zobowiązaniu Cię do naprawienia wyrządzonej szkody (por. art. 387 Kodeks postępowania karnego).

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tamara Pokrzywka-Bensalem

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama