| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > W jaki sposób realizowane jest moje prawo do informacji?

W jaki sposób realizowane jest moje prawo do informacji?

Przede wszystkim, jeżeli organ prowadzący postępowanie ma obowiązek pouczyć Cię o ciążących na Tobie obowiązkach i o przysługujących Ci uprawnieniach, to brak takiego pouczenia lub mylne pouczenie nie może wywoływać ujemnych skutków procesowych dla Ciebie.

Co więcej, nawet gdy prawo nie przewiduje takiego obowiązku, to wspomniane wyżej organy i tak powinny udzielić Ci wszelkich koniecznych informacji o Twoich prawach i obowiązkach, a gdyby się okazało, że bez takiego pouczenia nie mogłeś się czegoś dowiedzieć lub odpowiednio zachować, to wyjątkowo również nie może to wywołać niekorzystnych dla Ciebie skutków (por. art. 16 Kodeks postępowania karnego, por. art. 8 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).

Przykład: Augustyn w toku postępowania przyspieszonego o przestępstwo został poinformowany, że ma 14 dni na złożenie apelacji. W związku z tym złożył ją ostatniego, 14-tego dnia. Normalnie termin do złożenia apelacji w tym postępowaniu wynosi 7 dni, jednakże dlatego, że Augustyn został błędnie poinformowany, jego apelacja zostanie przyjęta.

W postępowaniu przed prokuratorem jako podejrzany lub pokrzywdzony jesteś stroną. W związku z tym masz prawo do uzyskania informacji na temat Twojej sprawy. Informacji tych udzieli Ci sekretariat właściwej prokuratury albo prokurator lub policjant prowadzący sprawę. Informacji możesz zasięgnąć osobiście w prokuraturze lub przez telefon, powołując się na sygnaturę sprawy. 

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »