reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Osoba najbliższa pełnomocnikiem w procesie karnym

Osoba najbliższa pełnomocnikiem w procesie karnym

Rząd poparł projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego i ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, który do sejmu wpłynął w styczniu tego roku. Projekt ten dopuszcza występowanie w charakterze pełnomocników w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, osób najbliższych osobom pokrzywdzonym.

Obecnie, przepisy kodeksu postępowania karnego dopuszczają możliwość ustanowienia pełnomocnikiem procesowym wyłącznie osobę będąca adwokatem lub radcą prawnym. Zdaniem pomysłodawców projektu, regulacja ta niesłusznie ogranicza prawo wyboru pełnomocnika przez pokrzywdzonego, do osób legitymujących się przynależnością do zawodu adwokatów lub radów prawnych. Choć profesjonalne pełnomocnictwo daje większe gwarancje ochrony praw pokrzywdzonego, nie zawsze ze względów finansowych, pokrzywdzony może sobie pozwolić na profesjonalnego pełnomocnika, i choć funkcjonuje instytucją obrońcy z urzędu, praktyka wskazuje, iż możliwości pokrzywdzonego w zakresie uzyskania profesjonalnej pomocy z urzędu, są mniejsze niż w przypadku podejrzanego czy oskarżonego.

Polecamy serwis: Pokrzywdzony

Projekt nowelizacji daje osobom pokrzywdzonym w postępowaniu karnym oraz w postępowaniu w sprawach o wykroczenia możliwość ustanowienia pełnomocnikiem jednej najbliższej osoby. Rząd popiera zaproponowane zmiany, uważając przy tym, iż możliwość ustanowienia przez pokrzywdzonego swoim pełnomocnikiem osoby mu bliskiej, zapewnia mu poczucie ochrony jego interesów oraz zwiększa jego komfort psychiczny.

Rząd zwrócił jednak uwagę na niebezpieczeństwo słabszej ochrony pokrzywdzonych w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, gdzie pokrzywdzony może ustanowić tylko jednego pełnomocnika. Mając jednak na uwadze mniejszą rangę spraw rozpatrywanych w tym postępowaniu, rząd uważa za zasadne umożliwienie pokrzywdzonym ustanowienia pełnomocnikiem osoby bliskiej, która zapewnia większe wsparci emocjonalne i budzi większe zaufanie, niż pełnomocnik profesjonalny. W postępowaniach karnych, pokrzywdzony może ustanowić trzech pełnomocników. Skorzystanie więc z możliwości ustanowienia pełnomocnikiem osoby najbliższej, nie pozbawia go możliwości obrony przez profesjonalnego pełnomocnika.

Mając na uwadze powyższe, Rada Ministrów poparła skierowanie projektu do dalszych prac legislacyjnych. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego i ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia miało miejsce 26 lipca 2013 roku. Projekt został skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach

Zobacz także: Udział radcy prawnego w procesie karnym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama