REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Osoba najbliższa pełnomocnikiem w procesie karnym

Agnieszka Fryc
Osoba najbliższa pełnomocnikiem w procesie karnym. /Fot. Fotolia
Osoba najbliższa pełnomocnikiem w procesie karnym. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rząd poparł projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego i ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, który do sejmu wpłynął w styczniu tego roku. Projekt ten dopuszcza występowanie w charakterze pełnomocników w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, osób najbliższych osobom pokrzywdzonym.

Obecnie, przepisy kodeksu postępowania karnego dopuszczają możliwość ustanowienia pełnomocnikiem procesowym wyłącznie osobę będąca adwokatem lub radcą prawnym. Zdaniem pomysłodawców projektu, regulacja ta niesłusznie ogranicza prawo wyboru pełnomocnika przez pokrzywdzonego, do osób legitymujących się przynależnością do zawodu adwokatów lub radów prawnych. Choć profesjonalne pełnomocnictwo daje większe gwarancje ochrony praw pokrzywdzonego, nie zawsze ze względów finansowych, pokrzywdzony może sobie pozwolić na profesjonalnego pełnomocnika, i choć funkcjonuje instytucją obrońcy z urzędu, praktyka wskazuje, iż możliwości pokrzywdzonego w zakresie uzyskania profesjonalnej pomocy z urzędu, są mniejsze niż w przypadku podejrzanego czy oskarżonego.

REKLAMA

Polecamy serwis: Pokrzywdzony

REKLAMA

Projekt nowelizacji daje osobom pokrzywdzonym w postępowaniu karnym oraz w postępowaniu w sprawach o wykroczenia możliwość ustanowienia pełnomocnikiem jednej najbliższej osoby. Rząd popiera zaproponowane zmiany, uważając przy tym, iż możliwość ustanowienia przez pokrzywdzonego swoim pełnomocnikiem osoby mu bliskiej, zapewnia mu poczucie ochrony jego interesów oraz zwiększa jego komfort psychiczny.

Rząd zwrócił jednak uwagę na niebezpieczeństwo słabszej ochrony pokrzywdzonych w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, gdzie pokrzywdzony może ustanowić tylko jednego pełnomocnika. Mając jednak na uwadze mniejszą rangę spraw rozpatrywanych w tym postępowaniu, rząd uważa za zasadne umożliwienie pokrzywdzonym ustanowienia pełnomocnikiem osoby bliskiej, która zapewnia większe wsparci emocjonalne i budzi większe zaufanie, niż pełnomocnik profesjonalny. W postępowaniach karnych, pokrzywdzony może ustanowić trzech pełnomocników. Skorzystanie więc z możliwości ustanowienia pełnomocnikiem osoby najbliższej, nie pozbawia go możliwości obrony przez profesjonalnego pełnomocnika.

Mając na uwadze powyższe, Rada Ministrów poparła skierowanie projektu do dalszych prac legislacyjnych. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego i ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia miało miejsce 26 lipca 2013 roku. Projekt został skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Udział radcy prawnego w procesie karnym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA