reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta hipoteczna > Umowa renty

Umowa renty

Renta nie musi być wypłacana wyłącznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Uprawniony do renty nie musi także spełniać szeregu przesłanek potrzebnych do jej uzyskania. Przepisy prawa przewidują możliwość uzyskania takiego świadczenia na drodze cywilnej. W jaki sposób?

Umowa renty została uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego. Umowa ta może być jedną z form przekazania majątku biorącego rentę. Oznacza to, że jedna strona może przenieść np. własność nieruchomości, ruchomości, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na drugą stronę za rentę, na którą się strony umówią.

Umowa renty powinna być stwierdzona pismem. Zgodnie z tą umową jedna ze stron zobowiązuje się względem drugiej do wypłaty określonych świadczeń okresowych. Na uwagę zasługuje fakt, że świadczenia, o których mowa w zdaniu poprzednim nie muszą być wypłacane wyłącznie w pieniądzu. Można spełniać to świadczenie także w rzeczach oznaczonych tylko co do gatunku. W tym miejscu należy wyjaśnić, czym są rzeczy oznaczone co do gatunku. Rzeczy oznaczone co do gatunku to rzeczy, które odpowiadają tylko pewnym cechom rodzajowym, są one zastępowalne, posiadają cechy właściwe dla większej liczby przedmiotów.

Czy renta powinna być wypłacana co miesiąc?

Termin płatności renty można zapisać w umowie. Jeżeli tego zapisu nie ma renta pieniężna, zgodnie z art. 904 Kodeksu cywilnego, powinna być wypłacana miesięcznie z góry. Z kolei rentę polegającą na świadczeniach w rzeczach oznaczonych tylko co do gatunku należy uiszczać w terminach wynikających z właściwości świadczenia i celu renty.

Jak sporządzić umowę renty?

Umowa renty jest prostym do sporządzenia dokumentem. Z całą pewnością należy w niej oznaczyć strony umowy, czyli biorącego i dającego rentę poprzez wskazania imion, nazwisk oraz adresów zamieszkania. Podobnie jak w każdej innej umowie należy wskazać datę zawarcia oraz miejsce. Jeżeli renta ma być wypłacana w pieniądzu należy wskazać konkretną kwotę. Można także wskazać termin płatności, ale nie jest to konieczne. W przypadku nie zapisania takiego terminu zastosowanie znajdzie omówiony powyżej art. 904 Kodeksu cywilnego. Z całą pewnością warto wskazać w umowie termin, w jakim renta będzie wypłacana. Tu należy pamiętać, że renta nie musi być wypłacana dożywotnio, w związku z czym może być wypłacana np. przez okres dwóch lat. Ogólnie rzecz biorąc umowa renty może być zawarta na czas określony lub nieokreślony. Można ją także zawrzeć do momentu wystąpienia określonego zdarzenia

Umowa powinna być sporządzona w tylu egzemplarzach, aby każda ze stron otrzymała jeden.

Kiedy umowa renty musi mieć formę aktu notarialnego?

Tak jak zostało wspomniane umowa renty powinna być sporządzona na piśmie. Należy jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach umowa renty musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego i są to następujące przypadki:

  • przeniesienie własności nieruchomości;
  • przeniesienie użytkowania wieczystego gruntu;
  • przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
  • zbycie spadku,
  • umowa przenosząca spadek,
  • umowa zbycia przedsiębiorstwa, jeżeli w jego skład wchodzi nieruchomość.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama