reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2017 > Emeryt na działalności gospodarczej w 2017 r.

Emeryt na działalności gospodarczej w 2017 r.

Osoba przechodząca na emeryturę nie musi rezygnować z prowadzenia działalności. Emeryt, który nigdy działalności gospodarczej nie prowadził, może ją otworzyć. W niektórych przypadkach emeryt nie będzie musiał nawet odprowadzać składek do ZUS-u.

Polacy pracują coraz dłużej. Jest to związane zarówno z niskimi emeryturami, jak i z chęcią niesienia pomocy finansowej swoim dzieciom. Emeryci mogą być zatrudnieni na umowie o pracę, umowie cywilnoprawnej, jak również wyjechać za granicę. Decydują się na różne formy dorobienia do świadczenia emerytalnego. Niektórzy wybierają własną działalność gospodarczą albo zwyczajnie kontynuują prowadzony przez siebie biznes.

Jakie składki odprowadzi emeryt prowadzący działalność?

Emeryt prowadzący działalność gospodarczą podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Także tych składek nie musi odprowadzać do ZUS-u. W tym przypadku obowiązkową składką jest składka zdrowotna. Jednakże w niektórych przypadkach emeryt nie ma obowiązku odprowadzać nawet tej składki.

Zobacz też: Obowiązki emeryta po podpisaniu umowy zlecenie w 2017 r.

Zgodnie z art. 82 ust. 8 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę, której świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, od tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c (red.: chodzi o osoby prowadzące działalność pozarolniczą lub osoby z nimi współpracujące, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej), w przypadku gdy osoba ta:

1) uzyskuje dodatkowe przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub

2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Ile wynosi składka zdrowotna?

Składka ta wynosi 9,00% podstawy jej wymiaru. Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi zadeklarowana kwota. Kwota, o której mowa w zdaniu poprzednim nie może być niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku kalendarzowego, włącznie z wypłatami z zysku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama