| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Renta rodzinna Vademecum

Renta rodzinna Vademecum

Renta rodzinna przysługuje w razie śmierci osoby uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Wysokość renty rodzinnej zależy od wysokości emerytury lub renty, która przysługiwałaby zmarłemu.

  • osiągnął wiek 50 lat lub jest niezdolny do pracy, albo
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a gdy kształci się w szkole – 18 lat, lub
  • sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,
  • osiągnął wiek 50 lat lub stał się niezdolny do pracy po śmierci współmałżonka w czasie nie dłuższym niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci, wnuków lub rodzeństwa bądź innych dzieci uprawnionych do renty rodzinnej.

Zobacz także: Kiedy rozwiedziona ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym byłym mężu

Wysokość renty rodzinnej

Na wysokość renty rodzinnej ma wpływ wysokość emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, która przysługiwałaby zmarłemu. Wysokość renty rodzinnej wynosi dla jednej osoby uprawnionej 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, dla dwóch osób uprawnionych  renta rodzinna wynosi 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Natomiast  dla trzech i więcej osób uprawnionych renta wynosi 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Zobacz także: W jakiej wysokości wypłacana jest renta rodzinna

Do renty rodzinnej może być uprawnionych więcej osób. W takim przypadku wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która dzielona jest w równych częściach między uprawnionych.

Zobacz także: Kiedy renta rodzinna ulega podziałowi

Wniosek o rentę rodzinną

W celu uzyskania renty rodzinnej członkowi rodzinny zmarłego muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o rentę rodzinną ma swój formularz ZUS Rp-2.

Zobacz także: Jak napisać wniosek o rentę rodzinną

Prawo do wypadkowej renty rodzinnej przysługuje, w razie gdy śmierć członka rodziny, po którym otrzymują rentę nastąpiła w skutek choroby zawodowej lub wypadku przy pracy. Prawo do wypadkowej renty rodzinnej mają małżonek, dzieci, wnuki, rodzeństwo oraz rodzice. Wniosek o wypadkową rentę rodzinną składa się w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o wypadkową rentę rodzinną

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na wysokość renty rodzinnej ma wpływ wysokość emerytury lub renty z tytuu niezdolności do pracy, która przysługiwałaby zmarłemu. Fot. Fotolia
Na wysokość renty rodzinnej ma wpływ wysokość emerytury lub renty z tytuu niezdolności do pracy, która przysługiwałaby zmarłemu. Fot. Fotolia

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »