Kategorie

Renta rodzinna 2019 – dokumenty

Emilia Panufnik
Wniosek o rentę rodzinną 2019 - druk ZUS ERR. Dokumenty.
Wniosek o rentę rodzinną 2019 - druk ZUS ERR. Dokumenty.
ZUS
Renta rodzinna przysługuje najbliższym osoby zmarłej, jak: mąż, żona, dziecko, wnuki. ZUS przyznaje rentę na wniosek osoby uprawnionej. Jakie dokumenty należy złożyć w 2019 roku, aby uzyskać rentę rodzinną? Jaka jest wysokość renty rodzinnej?

Kiedy przysługuje renta rodzinna?

Renta rodzinna przysługuje w razie śmierci osoby, która:

 1. miała ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (lub spełniała warunki do ich otrzymania),
 2. pobierała zasiłek przedemerytalny,
 3. pobierała świadczenie przedemerytalne bądź
 4. pobierała nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.  

Prawo do renty rodzinnej przysługuje najbliższym zmarłej/zmarłego.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS.

Dokumenty do renty rodzinnej w 2019 r.

Aktualnie aby uzyskać rentę rodzinną po bliskim zmarłym należy złożyć Wniosek o rentę rodzinną ERR >>> POBIERZ WNIOSEK. W przypadku złożenia wniosku w miesiącu, w którym osoba bliska zmarła lub w miesiącu następnym, przyznana renta będzie obejmowała okres od śmierci tej osoby (jeśli uprawniony już w dniu śmierci osoby bliskiej spełniał warunki to otrzymania renty rodzinnej po tym zmarłym). Jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie późniejszym, przyznanie renty nastąpi od dnia powstania prawa do niej, jednak nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku. Dokument można złożyć w każdej jednostce ZUS, jednak rozpatrzy go oddział właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która ubiega się o rentę. Jeśli uprawniony mieszka w Polsce, będzie to jego miejsce zameldowania na pobyt stały.

Wniosek o rentę rodzinną 2019 - druk ZUS ERR.

Jeżeli osoba zmarła miała już ustalone prawo do świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS albo kapitał początkowy, wystarczy złożenie samego wniosku. W przeciwnym razie należy przedstawić dodatkowo dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia zmarłego. ZUS musi bowiem ustalić czy i w jakiej wysokości zmarły miałby prawo do świadczeń emerytalno-rentowych. Do wniosku należy dołączyć:

 1. „Informację o okresach składkowych i nieskładkowych” (druk ERP-6);
 2. Świadectwa pracy lub inne dokumenty urzędów czy organizacji potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe w Polsce;
 3. Świadectwa pracy potwierdzające okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze;
 4. Formularz unijny „Informacje dotycząc przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej” (druk E207PL) dotyczącej osoby zmarłej w przypadku wystąpienia okresów ubezpieczenia w państwach UE lub EFTA;
 5. Dokumenty, które potwierdzą wysokość wynagrodzenia zmarłego: zaświadczenie pracodawcy/płatnika składek o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia, które stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub emerytalne i rentowe (można wystawić na druku ZUS Rp-7), a także legitymacja ubezpieczeniowa – zawiera wpisy o okresach zatrudnienia i wysokości pensji;
 6. Dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia za granicą w państwach, z którymi łączą Polskę umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym lub w państwach członkowskich UE czy EFTA.

Co więcej, jeżeli na wysokość świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, miał wpływ kapitał początkowy, a nie zgłoszono wniosku o jego ustalenie, należy do wniosku o rentę rodzinną dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość zarobków uzyskanych przez zmarłego w okresie przed 1 stycznia 1999 r.

Nie dołącza się do wniosku o rentę rodzinną dokumentów potwierdzających przebyte przez zmarłego okresy składkowe po 1998 r., za które została opłacona składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz okresy nieskładkowe po 1998 r. takie jak: okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłków chorobowych, opiekuńczych i świadczenia rehabilitacyjnego. ZUS uwzględni te okresy na podstawie zapisów na indywidualnym  koncie ubezpieczonego w ZUS.

Ponadto do wniosku o rentę rodzinną należy dołączyć następujące dokumenty pozwalające na ustalenie prawa do renty dla członka rodziny zmarłego:

 1. dokument potwierdzający datę urodzenia wnioskodawcy;
 2. dokument potwierdzający datę urodzenia i zgonu zmarłego;
 3. odpis skrócony aktu małżeństwa w przypadku wdowy/wdowca;
 4. dokument stwierdzający stan zdrowia w przypadku uzależnienia przyznania renty od niezdolności do pracy;
 5. zaświadczenie o pobieraniu nauki w szkole w przypadku dziecka, które ukończyło 16 lat;
 6. oświadczenie o pozostawaniu we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka (oświadczenie to można złożyć po wypełnieniu odpowiedniego punktu we wniosku o rentę rodzinną);
 7. dokument o ustaleniu prawa do alimentów na podstawie wyroku sądu bądź ugody sądowej albo porozumienia zawartego między wnioskodawcą a osobą zmarłą w przypadku rozwodu, separacji lub niepozostawania we wspólności małżeńskiej;
 8. oświadczenie o przyczynianiu się zmarłego bezpośrednio przed śmiercią do utrzymania wnioskodawcy w przypadku gdy wnioskodawca jest rodzicem (oświadczenie to można złożyć po wypełnieniu odpowiedniego punktu we wniosku o rentę rodzinną).

Wysokość renty rodzinnej

Wysokość renty rodzinnej uzależniona jest od liczby osób do niej uprawnionych. Im więcej osób tym będzie przysługiwał wyższy procent świadczenia pobieranego przez zmarłego, ale w przeliczeniu na każdego uprawnionego do renty wyniesie de facto mniej niż jakby uprawniona do świadczenia była tylko jedna osoba.

Zgodnie z aktualnym na rok 2019 stanem prawnym renta rodzinna wynosi:

 • 85% świadczenia zmarłego – w przypadku uprawnienia do renty rodzinnej jednej osoby;
 • 90% świadczenia zmarłego – w przypadku uprawnienia do renty dwóch osób;
 • 95% świadczenia zmarłego – w przypadku uprawnienia do renty trzech i większej liczby osób.

Obecnie najniższa renta rodzinna wynosi 1100 zł, a renta rodzinna wypadkowa 1320 zł. Co do zasady renta przysługuje na wszystkich uprawnionych łącznie. W razie potrzeby przewidziano jednak możliwość równego podziału renty na każdego z nich.

Renta rodzinna, jak inne świadczenia emerytalno-rentowe, jest co roku waloryzowana (podwyższana).

Wypłata renty następuje za pośrednictwem poczty, bądź na rachunek bankowy lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1270)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  27 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.