Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta rodzinna 2019 – dokumenty

Wniosek o rentę rodzinną 2019 - druk ZUS ERR. Dokumenty.
Wniosek o rentę rodzinną 2019 - druk ZUS ERR. Dokumenty.
ZUS
Renta rodzinna przysługuje najbliższym osoby zmarłej, jak: mąż, żona, dziecko, wnuki. ZUS przyznaje rentę na wniosek osoby uprawnionej. Jakie dokumenty należy złożyć w 2019 roku, aby uzyskać rentę rodzinną? Jaka jest wysokość renty rodzinnej?

Kiedy przysługuje renta rodzinna?

Renta rodzinna przysługuje w razie śmierci osoby, która:

 1. miała ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (lub spełniała warunki do ich otrzymania),
 2. pobierała zasiłek przedemerytalny,
 3. pobierała świadczenie przedemerytalne bądź
 4. pobierała nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.  

Prawo do renty rodzinnej przysługuje najbliższym zmarłej/zmarłego.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS.

Dokumenty do renty rodzinnej w 2019 r.

Aktualnie aby uzyskać rentę rodzinną po bliskim zmarłym należy złożyć Wniosek o rentę rodzinną ERR >>> POBIERZ WNIOSEK. W przypadku złożenia wniosku w miesiącu, w którym osoba bliska zmarła lub w miesiącu następnym, przyznana renta będzie obejmowała okres od śmierci tej osoby (jeśli uprawniony już w dniu śmierci osoby bliskiej spełniał warunki to otrzymania renty rodzinnej po tym zmarłym). Jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie późniejszym, przyznanie renty nastąpi od dnia powstania prawa do niej, jednak nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku. Dokument można złożyć w każdej jednostce ZUS, jednak rozpatrzy go oddział właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która ubiega się o rentę. Jeśli uprawniony mieszka w Polsce, będzie to jego miejsce zameldowania na pobyt stały.

Wniosek o rentę rodzinną 2019 - druk ZUS ERR.

Wniosek o rentę rodzinną 2019 - druk ZUS ERR.

ZUS

Jeżeli osoba zmarła miała już ustalone prawo do świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS albo kapitał początkowy, wystarczy złożenie samego wniosku. W przeciwnym razie należy przedstawić dodatkowo dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia zmarłego. ZUS musi bowiem ustalić czy i w jakiej wysokości zmarły miałby prawo do świadczeń emerytalno-rentowych. Do wniosku należy dołączyć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. „Informację o okresach składkowych i nieskładkowych” (druk ERP-6);
 2. Świadectwa pracy lub inne dokumenty urzędów czy organizacji potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe w Polsce;
 3. Świadectwa pracy potwierdzające okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze;
 4. Formularz unijny „Informacje dotycząc przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej” (druk E207PL) dotyczącej osoby zmarłej w przypadku wystąpienia okresów ubezpieczenia w państwach UE lub EFTA;
 5. Dokumenty, które potwierdzą wysokość wynagrodzenia zmarłego: zaświadczenie pracodawcy/płatnika składek o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia, które stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub emerytalne i rentowe (można wystawić na druku ZUS Rp-7), a także legitymacja ubezpieczeniowa – zawiera wpisy o okresach zatrudnienia i wysokości pensji;
 6. Dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia za granicą w państwach, z którymi łączą Polskę umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym lub w państwach członkowskich UE czy EFTA.

Co więcej, jeżeli na wysokość świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, miał wpływ kapitał początkowy, a nie zgłoszono wniosku o jego ustalenie, należy do wniosku o rentę rodzinną dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość zarobków uzyskanych przez zmarłego w okresie przed 1 stycznia 1999 r.

Nie dołącza się do wniosku o rentę rodzinną dokumentów potwierdzających przebyte przez zmarłego okresy składkowe po 1998 r., za które została opłacona składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz okresy nieskładkowe po 1998 r. takie jak: okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłków chorobowych, opiekuńczych i świadczenia rehabilitacyjnego. ZUS uwzględni te okresy na podstawie zapisów na indywidualnym  koncie ubezpieczonego w ZUS.

Ponadto do wniosku o rentę rodzinną należy dołączyć następujące dokumenty pozwalające na ustalenie prawa do renty dla członka rodziny zmarłego:

 1. dokument potwierdzający datę urodzenia wnioskodawcy;
 2. dokument potwierdzający datę urodzenia i zgonu zmarłego;
 3. odpis skrócony aktu małżeństwa w przypadku wdowy/wdowca;
 4. dokument stwierdzający stan zdrowia w przypadku uzależnienia przyznania renty od niezdolności do pracy;
 5. zaświadczenie o pobieraniu nauki w szkole w przypadku dziecka, które ukończyło 16 lat;
 6. oświadczenie o pozostawaniu we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka (oświadczenie to można złożyć po wypełnieniu odpowiedniego punktu we wniosku o rentę rodzinną);
 7. dokument o ustaleniu prawa do alimentów na podstawie wyroku sądu bądź ugody sądowej albo porozumienia zawartego między wnioskodawcą a osobą zmarłą w przypadku rozwodu, separacji lub niepozostawania we wspólności małżeńskiej;
 8. oświadczenie o przyczynianiu się zmarłego bezpośrednio przed śmiercią do utrzymania wnioskodawcy w przypadku gdy wnioskodawca jest rodzicem (oświadczenie to można złożyć po wypełnieniu odpowiedniego punktu we wniosku o rentę rodzinną).

Wysokość renty rodzinnej

Wysokość renty rodzinnej uzależniona jest od liczby osób do niej uprawnionych. Im więcej osób tym będzie przysługiwał wyższy procent świadczenia pobieranego przez zmarłego, ale w przeliczeniu na każdego uprawnionego do renty wyniesie de facto mniej niż jakby uprawniona do świadczenia była tylko jedna osoba.

Zgodnie z aktualnym na rok 2019 stanem prawnym renta rodzinna wynosi:

 • 85% świadczenia zmarłego – w przypadku uprawnienia do renty rodzinnej jednej osoby;
 • 90% świadczenia zmarłego – w przypadku uprawnienia do renty dwóch osób;
 • 95% świadczenia zmarłego – w przypadku uprawnienia do renty trzech i większej liczby osób.

Obecnie najniższa renta rodzinna wynosi 1100 zł, a renta rodzinna wypadkowa 1320 zł. Co do zasady renta przysługuje na wszystkich uprawnionych łącznie. W razie potrzeby przewidziano jednak możliwość równego podziału renty na każdego z nich.

Renta rodzinna, jak inne świadczenia emerytalno-rentowe, jest co roku waloryzowana (podwyższana).

Wypłata renty następuje za pośrednictwem poczty, bądź na rachunek bankowy lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1270)

Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań
Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań.

Język polski, Matematyka, Język angielski.


Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek mieszkaniowy dla seniora. Jak go otrzymać?

  Dodatek mieszkaniowy to dodatkowe świadczenie pieniężne, które ma pomóc pokryć koszty utrzymania zamieszkiwanej nieruchomości. Aby go otrzymać należy jednak spełnić szereg warunków. Jakich? Gdzie złożyć taki wniosek i jakie są potrzebne do niego załączniki?

  Od 1 kwietnia 2023 r. wyższe odszkodowania za wypadek przy pracy

  Od 1 kwietnia będą obowiązywały nowe, wyższe kwoty. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługiwać będzie 1269 zł. W 2022 roku była to kwota 1133 zł a w 2021 1033 zł (2020 - 984 zł). O odszkodowanie za wypadek przy pracy może wystąpić każda ubezpieczona osoba.

  Obowiązki pracodawcy zatrudniającego określoną liczbę pracowników. Kwestie praktyczne

  Obowiązujące przepisy prawa nakładają na pracodawców liczne obowiązki, które uzależnione są od liczby zatrudnianych pracowników. W tej kwestii kluczowe jest precyzyjne zdefiniowanie liczby pracujących osób w przedsiębiorstwie w przeliczeniu na pełne etaty. Katalogi obowiązków są  inne dla firm zatrudniających co najmniej 20 osób oraz firm zatrudniających minimum 50 pracowników. Radca prawny Klaudia Nowak z Kancelarii Mirosławski, Galos, Mozes w Sosnowcu omawia mechanizmy, do których wdrożenia zobligowani są pracodawcy.

  45 tys. zł - tyle wynosi średni dług alimentacyjny w Polsce na jedno dziecko

  Alimenciarze mają do spłacenia od blisko 12,9 mld zł do ponad 13,7 mld zł. Średnie zadłużenie z tego tytułu wzrosło do poziomu wynoszącego od przeszło 45,7 tys. do 48,5 tys. zł. W zdecydowanej większości wpisani do rejestrów są mężczyźni, przede wszystkim w wieku 45-54 lat. Z analiz wynika również, że statystyczny dłużnik zalega z płaceniem alimentów średnio ponad 3600 dni, czyli prawie 10 lat. Eksperci komentujący dane alarmują, że przez różnego rodzaju bieżące zawirowania – głównie inflacyjne, problem będzie dalej narastał.

  Użytkowanie wieczyste. Nowe zasady ustalania ceny gruntów

  Zasady ustalania ceny gruntów zbywanych na rzecz użytkowników wieczystych ulegną zmianie. Przewiduje to ustawa, której projekt rząd przyjął 29 marca. Nowelizacja umożliwi także nabycie prawa własności gruntów wykorzystywanych na cele inne niż mieszkaniowe.

  Uczelnie MSWiA. Będzie akademia policyjna i akademia pożarnictwa

  Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie stanie się Akademią Policji, a Szkoła Główna Służby Pożarniczej – Akademią Pożarnictwa. Powstanie Wyższa Szkoła Straży Granicznej. Rząd przyjął w środę projekt ustawy o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez szefa MSWiA. 

  Długi czynszowe. Polacy nie chcą składać się na długi sąsiadów

  Wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy mieszkań gminnych powinni odzyskiwać należności od niepłacących lokatorów – tak uważa 95 proc. właścicieli mieszkań. Zdaniem 59 proc. Polaków w niektórych przypadkach powinno się odstąpić od egzekwowania zaległych opłat.

  Trzynaste emerytury trafią do miliona seniorów jeszcze marcu

  Trzynaste emerytury trafią do miliona seniorów jeszcze marcu. Dodatkowe świadczenie w wysokości 1588,44 zł brutto trafi w sumie do 9,7 mln osób. Na wypłatę trzynastych emerytur przeznaczono 15,4 mld zł.

  Czy można odwołać darowiznę?

  Jakie są zasady dotyczące możliwości odwołania darowizny? Co z terminem? Oto najważniejsze zasady?

  Jak powinno wyglądać zlecenie transportowe?

  Umowy przewozu bywają naszpikowane kruczkami jak pole minowe. By przejść przez nie bez szwanku, przewoźnik powinien dobrze znać przepisy i dokładnie zapoznać się z treścią każdego zlecenia przed przyjęciem go. O niezbędnych elementach zlecenia transportowego i zapisach, które  powinny wzbudzić czujność mówi Mateusz Pernak, prawnik z TC Kancelaria Prawna. 

  Światowy Dzień Backupu. Jak robić bezpiecznie kopie zapasowe?

  31 marca przypada Światowy Dzień Backupu. Tego dnia warto przypomnieć sobie o tym, jak ważne jest to, by regularnie wykonywać kopię zapasową danych ważnych dla użytkowników. Powinno się to robić zarówno na fizycznym zewnętrznym dysku, ale także w prywatnej lub chmurze korporacyjnej. Można to zrobić pod warunkiem zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony, tak by ważne dla nas dane nie zostały skradzione lub trafiły w niepowołane ręce. Jak robić to bezpiecznie?- analizuje Michał Borowiecki z firmy Netskope.

  Babciowe 1500 zł. Jak je oceniają Polacy?

  22 marca lider PO Donald Tusk przedstawił kolejną propozycję programową KO, czyli tzw. babciowe. Miałoby to być miesięczne świadczenie dla matek, które wracają do pracy po urodzenia dziecka. Co myślą o nim Polacy? Ile rodaków popiera ten pomysł?

  Dziedziczenie długów. Co mówi prawo?

  Zdarza się, że o problemach finansowych naszych bliskich dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy odeszli. Już ten sam fakt jest wystarczająco trudny, a potem dowiadujemy się, że kochana babcia czy ciocia zostawiła 
  w spadku nie tylko mieszkanie czy zestaw rodzinnych sreber, ale również… długi! Co wtedy?

  Nakaz noszenia maseczek. Jeszcze do końca kwietnia

  Nakaz noszenia maseczek będzie obowiązywał jeszcze do końca kwietnia 2023 r. Rząd postanowił o przedłużeniu tego obowiązku. W jakich miejscach trzeba nosić maseczki? Kto ma obowiązek zasłaniania nosa i ust? Czy przepisy przewidują jakieś wyjątki?

  Kiedy koniec stanu epidemicznego w Polsce?

  "Cały czas obserwujemy zejście ze szczytu fali covidowej. Spadki zakażeń są na poziomie 30 proc. Za nimi podąża spadek hospitalizacji" – napisał na Twitterze szef MZ. Zatem co dalej ze stanem epidemicznym w Polsce? 

  Wielkanoc pod znakiem oszczędności. Polacy ograniczą świąteczne wydatki o 15-20 procent

  Drożyzna zmusza Polaków do oszczędzania. Blisko 68 proc. rodaków wyda mniej na tegoroczne Święta Wielkanocne niż rok temu. Ile średnio?

  Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Będą nowe zasady zakupu gruntów

  Użytkowanie wieczyste ma zostać zlikwidowane - taki jest cel ustawy przyjętej 29 marca przez rząd. Zakłada ona, że ulegną zmianie zasady ustalania ceny gruntów zbywanych na rzecz użytkowników wieczystych. Użytkownikom wieczystym gruntów należących do samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa będzie przysługiwać roszczenie o nabycie prawa własności gruntu. 

  300 zł dla sołtysów. Rząd ma swój projekt

  Sołtysi pełniący funkcję przez dwie kadencje i będący w wieku emerytalnym dostaną świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie. Takie są założenia projektu ustawy, którą przygotowuje ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi.

  Sądy pokoju. Pierwsza kadencja ma rozpocząć się w 2025 r.

  Sądy pokoju są coraz bliżej. Trwające ponad rok prace w podkomisji zakończyły się poparciem projektów ustaw mających powołać sądy pokoju. W ich trakcie do projektów wprowadzono kilkadziesiąt poprawek. Dalsze prace poprowadzi sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

  E-skierowanie do sanatorium z NFZ. Co warto wiedzieć?

  E-skierowanie zamiast papierowego dokumentu to ważna zmiana dla osób, wybierających się do sanatorium z NFZ. Gdzie szukać informacji o elektronicznym skierowaniu?

  Nowe tablice GUS obniżają wysokość przyszłej emerytury

  W porównaniu do zeszłorocznych prognoz GUS - wydłużył się czas średniego dalszego trwania życia we wszystkich grupach wiekowych. Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowych tablic ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę. 

  Czy 'babciowe" pomoże kobietom w powrocie na rynek pracy? [KOMENTARZ]

  Matka, która po macierzyńskim chce wrócić do pracy, dostanie 1500 zł miesięcznie - to nowy pomysł KO na rozwiązanie problemu powrotu kobiet do pracy po urodzeniu dziecka. Teoretycznie „babciowe” ma wesprzeć kobiety w znalezieniu opieki nad dzieckiem i dzięki temu pomóc w powrocie do aktywności zawodowej. W praktyce nie dość, że nie rozwiąże problemu, to jeszcze go pogłębi.

  II Ogólnopolska Konferencja z cyklu „E-sądy – rozszerzona przestrzeń wymiaru sprawiedliwości”

  II Ogólnopolska Konferencja naukowa „Rzetelność rozpraw zdalnych. Wyniki badań” jest kontynuacją konferencji pt. „E-sądy – rozszerzona przestrzeń wymiaru sprawiedliwości” zorganizowanej w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie 16 maja 2022 roku.

  Ile w tym roku będzie kosztowała Wielkanoc? Będzie drożej niż rok temu

  Droższa Wielkanoc. W tym roku na święta wielkanocne Polacy zamierzają wydać średnio 600 zł – wynika z Barometru Providenta. To o 64 zł więcej niż rok temu. Zakładany przez nas wzrost wydatków i tak jest niższy niż inflacja produktów żywnościowych, która w lutym br. przekroczyła 20 proc. Niektóre produkty, bez których nie wyobrażamy sobie Wielkiej Nocy, są nawet o 30 proc. droższe.

  Nowe tablice średniego trwania życia. Emerytury będą niższe

  Nowe tablice średniego dalszego trwania życia, ogłoszone przez Główny Urząd Statystyczny będą od początku kwietnia podstawą obliczania nowo przyznawanych emerytur. Co do zasady Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie ich stosował do osób, które są już na emeryturze.