REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wniosek o rentę rodzinną 2019 - druk ZUS ERR. Dokumenty.
Wniosek o rentę rodzinną 2019 - druk ZUS ERR. Dokumenty.
ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Renta rodzinna przysługuje najbliższym osoby zmarłej, jak: mąż, żona, dziecko, wnuki. ZUS przyznaje rentę na wniosek osoby uprawnionej. Jakie dokumenty należy złożyć w 2019 roku, aby uzyskać rentę rodzinną? Jaka jest wysokość renty rodzinnej?

Kiedy przysługuje renta rodzinna?

Renta rodzinna przysługuje w razie śmierci osoby, która:

REKLAMA

 1. miała ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (lub spełniała warunki do ich otrzymania),
 2. pobierała zasiłek przedemerytalny,
 3. pobierała świadczenie przedemerytalne bądź
 4. pobierała nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.  

Prawo do renty rodzinnej przysługuje najbliższym zmarłej/zmarłego.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS.

Dokumenty do renty rodzinnej w 2019 r.

Aktualnie aby uzyskać rentę rodzinną po bliskim zmarłym należy złożyć Wniosek o rentę rodzinną ERR >>> POBIERZ WNIOSEK. W przypadku złożenia wniosku w miesiącu, w którym osoba bliska zmarła lub w miesiącu następnym, przyznana renta będzie obejmowała okres od śmierci tej osoby (jeśli uprawniony już w dniu śmierci osoby bliskiej spełniał warunki to otrzymania renty rodzinnej po tym zmarłym). Jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie późniejszym, przyznanie renty nastąpi od dnia powstania prawa do niej, jednak nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku. Dokument można złożyć w każdej jednostce ZUS, jednak rozpatrzy go oddział właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która ubiega się o rentę. Jeśli uprawniony mieszka w Polsce, będzie to jego miejsce zameldowania na pobyt stały.

Wniosek o rentę rodzinną 2019 - druk ZUS ERR.

Wniosek o rentę rodzinną 2019 - druk ZUS ERR.

ZUS

Jeżeli osoba zmarła miała już ustalone prawo do świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS albo kapitał początkowy, wystarczy złożenie samego wniosku. W przeciwnym razie należy przedstawić dodatkowo dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia zmarłego. ZUS musi bowiem ustalić czy i w jakiej wysokości zmarły miałby prawo do świadczeń emerytalno-rentowych. Do wniosku należy dołączyć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. „Informację o okresach składkowych i nieskładkowych” (druk ERP-6);
 2. Świadectwa pracy lub inne dokumenty urzędów czy organizacji potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe w Polsce;
 3. Świadectwa pracy potwierdzające okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze;
 4. Formularz unijny „Informacje dotycząc przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej” (druk E207PL) dotyczącej osoby zmarłej w przypadku wystąpienia okresów ubezpieczenia w państwach UE lub EFTA;
 5. Dokumenty, które potwierdzą wysokość wynagrodzenia zmarłego: zaświadczenie pracodawcy/płatnika składek o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia, które stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub emerytalne i rentowe (można wystawić na druku ZUS Rp-7), a także legitymacja ubezpieczeniowa – zawiera wpisy o okresach zatrudnienia i wysokości pensji;
 6. Dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia za granicą w państwach, z którymi łączą Polskę umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym lub w państwach członkowskich UE czy EFTA.

REKLAMA

Co więcej, jeżeli na wysokość świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, miał wpływ kapitał początkowy, a nie zgłoszono wniosku o jego ustalenie, należy do wniosku o rentę rodzinną dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość zarobków uzyskanych przez zmarłego w okresie przed 1 stycznia 1999 r.

Nie dołącza się do wniosku o rentę rodzinną dokumentów potwierdzających przebyte przez zmarłego okresy składkowe po 1998 r., za które została opłacona składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz okresy nieskładkowe po 1998 r. takie jak: okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłków chorobowych, opiekuńczych i świadczenia rehabilitacyjnego. ZUS uwzględni te okresy na podstawie zapisów na indywidualnym  koncie ubezpieczonego w ZUS.

Ponadto do wniosku o rentę rodzinną należy dołączyć następujące dokumenty pozwalające na ustalenie prawa do renty dla członka rodziny zmarłego:

 1. dokument potwierdzający datę urodzenia wnioskodawcy;
 2. dokument potwierdzający datę urodzenia i zgonu zmarłego;
 3. odpis skrócony aktu małżeństwa w przypadku wdowy/wdowca;
 4. dokument stwierdzający stan zdrowia w przypadku uzależnienia przyznania renty od niezdolności do pracy;
 5. zaświadczenie o pobieraniu nauki w szkole w przypadku dziecka, które ukończyło 16 lat;
 6. oświadczenie o pozostawaniu we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka (oświadczenie to można złożyć po wypełnieniu odpowiedniego punktu we wniosku o rentę rodzinną);
 7. dokument o ustaleniu prawa do alimentów na podstawie wyroku sądu bądź ugody sądowej albo porozumienia zawartego między wnioskodawcą a osobą zmarłą w przypadku rozwodu, separacji lub niepozostawania we wspólności małżeńskiej;
 8. oświadczenie o przyczynianiu się zmarłego bezpośrednio przed śmiercią do utrzymania wnioskodawcy w przypadku gdy wnioskodawca jest rodzicem (oświadczenie to można złożyć po wypełnieniu odpowiedniego punktu we wniosku o rentę rodzinną).

Wysokość renty rodzinnej

Wysokość renty rodzinnej uzależniona jest od liczby osób do niej uprawnionych. Im więcej osób tym będzie przysługiwał wyższy procent świadczenia pobieranego przez zmarłego, ale w przeliczeniu na każdego uprawnionego do renty wyniesie de facto mniej niż jakby uprawniona do świadczenia była tylko jedna osoba.

Zgodnie z aktualnym na rok 2019 stanem prawnym renta rodzinna wynosi:

 • 85% świadczenia zmarłego – w przypadku uprawnienia do renty rodzinnej jednej osoby;
 • 90% świadczenia zmarłego – w przypadku uprawnienia do renty dwóch osób;
 • 95% świadczenia zmarłego – w przypadku uprawnienia do renty trzech i większej liczby osób.

Obecnie najniższa renta rodzinna wynosi 1100 zł, a renta rodzinna wypadkowa 1320 zł. Co do zasady renta przysługuje na wszystkich uprawnionych łącznie. W razie potrzeby przewidziano jednak możliwość równego podziału renty na każdego z nich.

Renta rodzinna, jak inne świadczenia emerytalno-rentowe, jest co roku waloryzowana (podwyższana).

Wypłata renty następuje za pośrednictwem poczty, bądź na rachunek bankowy lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1270)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA