REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta socjalna 2019 – ile wynosi, jak się ubiegać, jakie dokumenty są potrzebne?

Bartłomiej Ceglarski
Renta socjalna 2019 – ile wynosi i jak się ubiegać?/ fot. Fotolia
Renta socjalna 2019 – ile wynosi i jak się ubiegać?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Renta socjalna przeszła w ostatnim czasie istotne zmiany w zakresie wysokości tego świadczenia. Otóż w dniu 1 września 2018 r. renta socjalna została zrównana z rentą minimalną. Ponadto, w marcu 2019 r. czeka nas coroczna waloryzacja tego świadczenia. Ile w 2019 r. wyniesie renta socjalna i jak się o nią ubiegać?

W dniu 1 września 2018 r. znacząco wzrosła wysokość renty socjalnej. Podwyżka jest zasługą tego, że wysokość renty socjalnej została zrównana z wysokością renty minimalnej, co oznacza, że od 1 września 2018 r. renta socjalna wynosi 1029,80 zł brutto. Co więcej, podwyżka świadczenia obowiązuje z mocą od dnia 1 czerwca 2018 r., co oznacza, że osoby uprawnione mogły liczyć na wyrównanie.

REKLAMA

Czym jest renta socjalna i komu przysługuje?

Renta socjalna to świadczenie przyznawane przez ZUS osobom pełnoletnim, u których stwierdzono całkowitą niezdolność do pracy (trwałą lub czasową – w przypadku trwałej niezdolności do pracy renta socjalna przyznawana jest na stałe, a w przypadku czasowej niezdolności – na czas niezdolności do pracy). Podstawowym warunkiem przyznania renty socjalnej jest jednak to, że wspomniana całkowita niezdolność do pracy musiała powstać:

 • przed ukończeniem 18 roku życia;
 • w trakcie nauki (także podczas wakacji lub urlopu dziekańskiego):
  • w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia,
  • w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Wysokość renty socjalnej w 2019 r.

Jak już wspomniano, wysokość renty socjalnej zrównano z wysokością renty minimalnej. Do 1 września 2018 r. renta socjalna wynosiła 865,03 zł brutto. Od dnia 1 września 2018 r. renta socjalna wynosi 1029,80 zł brutto miesięcznie. Ponadto, w marcu 2019 r. czeka nas coroczna waloryzacja rent i emerytur. W projekcie budżetu na przyszły rok znajdziemy informację, że wskaźnik waloryzacji na przyszły rok ma wynieść 103,26 proc. Oznacza to, że (o ile wskaźnik waloryzacji nie ulegnie zmianie) w marcu 2019 r. renta socjalna wzrośnie o 3,26 proc osiągając kwotę 1063,35 zł brutto.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Jak ubiegać się o rentę socjalną?

Aby uzyskać rentę socjalną należy złożyć wniosek o rentę socjalną we właściwej miejscowo jednostce ZUS – można to zrobić na miejscu, a także za pomocą poczty. Istnieje również możliwość by w imieniu osoby uprawnionej, wniosek złożył:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • przedstawiciel ustawowy (np. rodzic w imieniu dziecka);
 • opiekun prawny;
 • kierownik ośrodka pomocy społecznej, jeśli zostanie poproszony o pomoc;
 • opiekun faktyczny (gdy złoży oświadczenie o sprawowaniu faktycznej opieki i potwierdzi je wójt, burmistrz lub prezydent miasta albo osoba przez nich upoważniona);
 • inna osoba, której nadano pisemne pełnomocnictwo.

Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające twoje prawo do renty socjalnej, a więc np.:

 • zaświadczenie ze szkoły lub uczelni (jeśli się uczysz);
 • zaświadczenie o stanie zdrowia (zaświadczenie OL-9) od lekarza sprawującego nad Tobą opiekę -  takie zaświadczenie powinno zostać wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed datą złożenia wniosku;
 • inna dokumentacja medyczna, która może potwierdzić Twój stan zdrowia (np. wyniki badań albo karty z leczenia szpitalnego) – możesz dołączyć informacje na naszym druku OL-9A);
 • dokumenty od pracodawcy (jeżeli jesteś zatrudniony):
  • zaświadczenie o terminie zawartej umowy i kwocie osiąganego przychodu,
  • wywiad zawodowy (na naszym druku OL-10),
 • oświadczenie czy jesteś właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości rolnej, która przekracza 5 hektarów.

Wniosek wraz z pełną dokumentacją można złożyć w każdym czasie, jednak ZUS doradza pośpiech, zwłaszcza w przypadku osób niepełnoletnich, które powinny złożyć wniosek w miesiącu, w którym osiągną pełnoletność.

REKLAMA

ZUS ma obowiązek wydać decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania renty socjalnej, w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności, która miałaby wpływ na przyznanie tego świadczenia. Jeśli nie zgadasz się z decyzją lekarza orzecznika ZUS możesz złożyć odwołanie do komisji lekarskiej ZUS, w ciągu 14 dni kalendarzowych od dnia, w którym dostaniesz orzeczenie.

W sytuacji gdy ZUS odmówił Ci prawa do renty socjalnej, w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji, możesz odwołać się do Sądu Okręgowego — Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Odwołanie składa się w oddziale ZUS, który wydał decyzję.

Kto nie ma prawa do renty socjalnej?

Renta socjalna nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej lub pobierającej świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, renty strukturalnej, a także osobie uprawnionej do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Renta socjalna nie przysługuje również osobie będącej właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Osobie będącej współwłaścicielem nieruchomości rolnej nie przysługuje renta socjalna, jeśli udział tej osoby przekracza 5 ha przeliczeniowych.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1340 z późn. zm.)

Projekt ustawy budżetowej na rok 2019

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W 2024 r. renta wdowia 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie. A może lepiej 4000 zł albo 12 000 zł? Co popierasz?

  Po śmierci małżonka drugi współmałżonek ma mieć prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłej osoby. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

  Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

  Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

  Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

  Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

  Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

  Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

  REKLAMA

  Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

  Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
  Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

  Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

  Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

  Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

  Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

  Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

  Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

  REKLAMA

  Świadczenia dla pracowników przed Wigilią 2023. To ostatnia szansa na to, żeby skorzystać z 2000 zł zamiast 1000 zł

  Sprawdź jakie świadczenia należą się pracownikom przed Wigilią 2023. Pamiętaj, że jest to ostatnia szansa aby pracownik stracił jak najmniej na podatku dochodowym.

  Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak wspierać różnorodność?

  3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Model pracy zdalnej oraz jego powszechne wykorzystanie pozwoliło na zniesienie wielu barier i ograniczeń, co miało niebagatelny wpływ na aktywizację różnych grup zawodowych. Choć pracodawcy w coraz większym stopniu stawiają na różnorodność, wpisując ją nawet w swoje strategie, to jest to nadal obszar z ogromnym potencjałem talentów. Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej przygody zawodowej. 

  REKLAMA