Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta socjalna 2019 – ile wynosi, jak się ubiegać, jakie dokumenty są potrzebne?

Bartłomiej Ceglarski
Renta socjalna 2019 – ile wynosi i jak się ubiegać?/ fot. Fotolia
Renta socjalna 2019 – ile wynosi i jak się ubiegać?/ fot. Fotolia
Renta socjalna przeszła w ostatnim czasie istotne zmiany w zakresie wysokości tego świadczenia. Otóż w dniu 1 września 2018 r. renta socjalna została zrównana z rentą minimalną. Ponadto, w marcu 2019 r. czeka nas coroczna waloryzacja tego świadczenia. Ile w 2019 r. wyniesie renta socjalna i jak się o nią ubiegać?

W dniu 1 września 2018 r. znacząco wzrosła wysokość renty socjalnej. Podwyżka jest zasługą tego, że wysokość renty socjalnej została zrównana z wysokością renty minimalnej, co oznacza, że od 1 września 2018 r. renta socjalna wynosi 1029,80 zł brutto. Co więcej, podwyżka świadczenia obowiązuje z mocą od dnia 1 czerwca 2018 r., co oznacza, że osoby uprawnione mogły liczyć na wyrównanie.

Czym jest renta socjalna i komu przysługuje?

Renta socjalna to świadczenie przyznawane przez ZUS osobom pełnoletnim, u których stwierdzono całkowitą niezdolność do pracy (trwałą lub czasową – w przypadku trwałej niezdolności do pracy renta socjalna przyznawana jest na stałe, a w przypadku czasowej niezdolności – na czas niezdolności do pracy). Podstawowym warunkiem przyznania renty socjalnej jest jednak to, że wspomniana całkowita niezdolność do pracy musiała powstać:

 • przed ukończeniem 18 roku życia;
 • w trakcie nauki (także podczas wakacji lub urlopu dziekańskiego):
  • w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia,
  • w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Wysokość renty socjalnej w 2019 r.

Jak już wspomniano, wysokość renty socjalnej zrównano z wysokością renty minimalnej. Do 1 września 2018 r. renta socjalna wynosiła 865,03 zł brutto. Od dnia 1 września 2018 r. renta socjalna wynosi 1029,80 zł brutto miesięcznie. Ponadto, w marcu 2019 r. czeka nas coroczna waloryzacja rent i emerytur. W projekcie budżetu na przyszły rok znajdziemy informację, że wskaźnik waloryzacji na przyszły rok ma wynieść 103,26 proc. Oznacza to, że (o ile wskaźnik waloryzacji nie ulegnie zmianie) w marcu 2019 r. renta socjalna wzrośnie o 3,26 proc osiągając kwotę 1063,35 zł brutto.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Jak ubiegać się o rentę socjalną?

Aby uzyskać rentę socjalną należy złożyć wniosek o rentę socjalną we właściwej miejscowo jednostce ZUS – można to zrobić na miejscu, a także za pomocą poczty. Istnieje również możliwość by w imieniu osoby uprawnionej, wniosek złożył:

 • przedstawiciel ustawowy (np. rodzic w imieniu dziecka);
 • opiekun prawny;
 • kierownik ośrodka pomocy społecznej, jeśli zostanie poproszony o pomoc;
 • opiekun faktyczny (gdy złoży oświadczenie o sprawowaniu faktycznej opieki i potwierdzi je wójt, burmistrz lub prezydent miasta albo osoba przez nich upoważniona);
 • inna osoba, której nadano pisemne pełnomocnictwo.

Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające twoje prawo do renty socjalnej, a więc np.:

 • zaświadczenie ze szkoły lub uczelni (jeśli się uczysz);
 • zaświadczenie o stanie zdrowia (zaświadczenie OL-9) od lekarza sprawującego nad Tobą opiekę -  takie zaświadczenie powinno zostać wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed datą złożenia wniosku;
 • inna dokumentacja medyczna, która może potwierdzić Twój stan zdrowia (np. wyniki badań albo karty z leczenia szpitalnego) – możesz dołączyć informacje na naszym druku OL-9A);
 • dokumenty od pracodawcy (jeżeli jesteś zatrudniony):
  • zaświadczenie o terminie zawartej umowy i kwocie osiąganego przychodu,
  • wywiad zawodowy (na naszym druku OL-10),
 • oświadczenie czy jesteś właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości rolnej, która przekracza 5 hektarów.

Wniosek wraz z pełną dokumentacją można złożyć w każdym czasie, jednak ZUS doradza pośpiech, zwłaszcza w przypadku osób niepełnoletnich, które powinny złożyć wniosek w miesiącu, w którym osiągną pełnoletność.

ZUS ma obowiązek wydać decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania renty socjalnej, w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności, która miałaby wpływ na przyznanie tego świadczenia. Jeśli nie zgadasz się z decyzją lekarza orzecznika ZUS możesz złożyć odwołanie do komisji lekarskiej ZUS, w ciągu 14 dni kalendarzowych od dnia, w którym dostaniesz orzeczenie.

W sytuacji gdy ZUS odmówił Ci prawa do renty socjalnej, w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji, możesz odwołać się do Sądu Okręgowego — Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Odwołanie składa się w oddziale ZUS, który wydał decyzję.

Kto nie ma prawa do renty socjalnej?

Renta socjalna nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej lub pobierającej świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, renty strukturalnej, a także osobie uprawnionej do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Renta socjalna nie przysługuje również osobie będącej właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Osobie będącej współwłaścicielem nieruchomości rolnej nie przysługuje renta socjalna, jeśli udział tej osoby przekracza 5 ha przeliczeniowych.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1340 z późn. zm.)

Projekt ustawy budżetowej na rok 2019

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak sprawdzić organizatora turystyki?
  Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina jak sprawdzić organizatora turystyki. Dlaczego ważne jest, aby biuro podróży działało legalnie?
  Frankowicze bez wakacji kredytowych
  Brak wsparcia w postaci wakacji kredytowych skłania frankowiczów do szukania długofalowych rozwiązań w sądzie. Jakich?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - kalkulator UOKiK
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił kalkulator sprawdzający możliwość skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
  Ustawa z dnia 26 maja 2022 o czternastej emeryturze [pełna treść]
  14 emerytura - dla kogo? Poniżej treść ustawy z dnia 26 maja 2022 o dodatkowej, czternastej, emeryturze i rencie:
  14. emerytura w 2022 r. - ile wynosi netto?
  Wypłata świadczenia pieniężnego w postaci tzw. ”czternastki”, czyli dodatkowej emerytury bądź renty rozpocznie się 25 sierpnia 2022 roku. Ile wyniesie na tzw. rękę?
  Jak złożyć reklamację na problemy z ustawowymi wakacjami kredytowymi?
  Ustawowe wakacje kredytowe upoważniają obywateli do zawieszania płatności 8 rat kredytu hipotecznego z mocy ustawy. Banki nie mają możliwości, aby ich odmówić. Jednak z informacji Rzecznika Finansowego wynika, że cześć z nich znacznie utrudnia możliwość skorzystania z wakacji od kredytu. Jak i gdzie złożyć reklamację na taki bank?
  Wnioski o "Dobry start" złożono już dla ponad 3,7 mln dzieci
  Wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" złożono już dla ponad 3 mln 744 tys. dzieci – poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort przypomniał, że złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.
  14 emerytura - ZUS ostrzega przed oszustwami
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, iż będzie wypłacał czternastą emeryturę bez wniosku. Jednocześnie ostrzega przed pseudousługami „na pracownika ZUS”.
  Serwisy społecznościowe a RODO - przełomowy wyrok
  Sierpniowy wyrok TSUE to największa zmiana w prawie ochrony danych osobowych od maja 2018 r. Już pojawiają się dzikie spekulacje na temat ziszczających się absurdów RODO – czy jeśli czyjaś kamera przemysłowa nagra homoseksualną parę, to przetwarzane są dane o orientacji seksualnej?
  Kiedy windykator zapuka do drzwi?
  Przejęcia zadłużeń przez windykatora można spodziewać się już nawet dzień po upływie terminu spłaty. . Co dalej?
  Eksperci chcą zmian w przepisach dotyczących mobbingu
  Zdaniem ekspertów sytuacja ofiar mobbingu mogłaby się szybko zmienić. Wystarczy w definicji przecinek zastąpić wyrazem „lub”.
  Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? [Instrukcja]
  Wniosek o dofinansowanie do węgla należy złożyć na formularzu zgodnym z rozporządzeniem przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak go wypełnić?
  Czy przysługuje dodatek węglowy, gdy dom ogrzewany jest węglem i gazem?
  Dodatek węglowy to świadczenie pieniężne wypłacane na zakup – jak nazwa wskazuje – węgla. Co w przypadku, gdy w gospodarstwie domowym do ogrzewania używane są dwa źródła, np. węgiel i gaz?
  Kto ma prawdo do dodatku węglowego, gdy w jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych?
  W jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania zgłoszonego lub wpisanego do CEEB. Kto jest uprawniony do otrzymania dodatku węglowego? Jak wypełnić wniosek i gdzie go złożyć?
  Ubezpieczenie NNW dzieci w szkole i na zajęciach dodatkowych
  Jak podaje resort edukacji, na terenie placówek oświatowych dochodzi nawet do 60 tys. wypadków każdego roku. Są to m.in. złamania, skręcenia czy zwichnięcia. Ale dziecko pozostaje aktywne nie tylko w szkole i w trakcie roku szkolnego. Z jednej strony to bardzo dobre dla jego zdrowia, jednocześnie zwiększa jednak ryzyko wypadków. Zdarzają się one przez cały rok: latem - podczas wakacyjnych zabaw i uprawiania sportów na powietrzu, a zimą na nartach, sankach czy podczas innych sezonowych atrakcji. Zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie, zapewniające dziecku szerszą ochronę, staje się kluczowe dla coraz większej liczby rodziców.
  Praca zdalna i kontrola trzeźwości. Kiedy zmiany w kodeksie pracy wejdą w życie?
  Druga połowa 2022 r. upłynie pracodawcom pod znakiem zmian w prawie pracy. W Sejmie toczą się prace nad projektem ustawy wprowadzającym pracę zdalną i kontrolę trzeźwości. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Mariola Maląg w swojej ostatniej wypowiedzi wskazała na możliwy termin wejścia przepisów w życie.
  Wzór wniosku o dodatek węglowy ważny od 17 sierpnia 2022
  Rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy wchodzi w życie w środę 17 sierpnia. Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego mogą otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł.
  300 plus a zerówka - jakie zasady w 2022 r.?
  Czy w 2022 r. świadczenie dobry start, czyli tzw. 300 plus przysługuje na dziecko w zerówce? Jakie są obowiązujące przepisy?
  Dodatek do ogrzewania domu paliwem innym niż węgiel przyjęty przez Sejm
  Gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest peletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG, olejem opałowym, otrzymają wsparcie finansowe w ramach jednorazowego dodatku. W jakiej wysokości i kiedy?
  Błędy medyczne i zdarzenia niepożądane - projektowane zmiany
  Do rejestru Rzecznika Praw Pacjenta zgłoszono ponad 520 błędów medycznych i zdarzeń niepożądanych. Raportowanie takich danych niedługo ma być obowiązkowe.
  Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu karnego wykonawczego
  Prezydent Andrzej Duda podpisał obszerną nowelizację Kodeksu karnego wykonawczego, która m.in. zmienia niektóre zasady wykonywania kar więzienia, rozszerza stosowanie dozoru elektronicznego i reguluje dostęp więźniów do świadczeń zdrowotnych.
  Zmiany w edukacji ukraińskich dzieci w Polsce
  MEiN znowelizowało rozporządzenie dotyczące edukacji ukraińskich dzieci w Polsce w związku z przedłużającymi się działaniami wojennymi na Ukrainie i z koniecznością zapewnienia opieki i edukacji uczniom będącym obywatelami Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski.
  Projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w pokryciu części kosztów ogrzewania
  Rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy, dotyczącym wsparcia indywidualnych gospodarstw domowych w Polsce w pokryciu części kosztów ogrzewania – wynika z porządku obrad rady ministrów.
  Zarzuty UOKiK dla Biedronki za nieuczciwą akcję promocyjną
  UOKiK postawił trzy zarzuty Biedronce, dotyczące jej akcji promocyjnej „Tarcza Biedronki Antyinflacyjna”. Jeronimo Martins Polska grożą kary finansowe w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu – podał urząd antymonopolowy we wtorkowym komunikacie.
  Obywatele skarżą się na blokowanie stron internetowych. Pismo RPO do premiera
  Mechanizm blokowania stron internetowych stwarza ryzyko dla wolności słowa oraz dostępu do informacji. Przepisy nie przewidują informowania administratora strony o przyczynie blokady i czasie jej trwania. Takie działania powinny być ściśle określone i podlegać skutecznej kontroli – wskazuje RPO. Zarazem nie kwestionuje potrzeby ochrony osób, których prawa mogą być naruszane, a także względów bezpieczeństwa.