reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód zagraniczny > Jak wziąć rozwód we Francji?

Jak wziąć rozwód we Francji?

Wniosek o rozwód składany jest za pośrednictwem adwokata, który składa go do właściwego miejscowo sądu. We Francji istnieją trzy rodzaje rozwodów, a regulację rozwodową zawiera kodeks cywilny.

Rodzaje i powody rozwodów

We Francji istnieją trzy rodzaje rozwodów. Pierwszym z nich jest rozwód za obopólną zgodą. Może on występować w dwóch formach: jako wspólne powództwo lub jako powództwo jednego z małżonków, na które zgodę udzielił drugi z małżonków. Wspólne powództwo wnoszą tylko małżonkowie zgodni, co do źródła i skutków rozwodu. Małżonkowie nie musza przedstawiać powodu rozwodu wystarczy przedstawienie przed sądem umowy, która zawiera warunki ugody rozwodowej. Druga forma wywołuje skutki takie jak rozwód z winy obu stron. W tym przypadku to sędzia ustala skutki rozwodu.

Drugim rodzajem rozwodów jest rozwód w skutek ustania wspólnoty małżeńskiej. Uwarunkowany jest sześcioletnim okresem faktycznej separacji małżonków lub sytuacji, w której władze umysłowe małżonka pogorszyły się i uniemożliwiają istnienie wspólnoty małżeńskiej. Ważna jest również, uzasadniona najrozsądniejszymi przewidywaniami, niemożliwość odbudowania tej wspólnoty.

Trzeci rodzaj rozwodu to rozwód z orzeczeniem winy. O taki rozwód wnosi małżonek, uzasadniając swój wniosek czynami przypisywanymi współmałżonkowi. Czyny te muszą być powtarzające się i stanowić naruszenie obowiązków małżeńskich i uniemożliwiać istnienie wspólnoty między tymi małżonkami.

Skutki

Wraz z uprawomocnieniem orzeczenia rozwodowego ustają obowiązki wierności, wspólnoty majątkowej oraz opieki.

Zobacz również: Jak wygląda rozwód w Niemczech?

Zawarcie nowego związku małżeńskiego jest od razu możliwe, jednak z zastrzeżeniem 300 dniowego okresu, w którym to kobieta nie może zawrzeć nowego małżeństwa. Okres ten jest liczony od dnia rozwiązania poprzedniego związku małżeńskiego. Terminu tego nie stosuje się w przypadku rozwodu orzekanego na wskutek ustania wspólnoty, np. w przypadku rozwodu poprzedzonego separacją.

Po rozwodzie małżonkowie tracą prawo do używania nazwiska współmałżonka. Zasada ta nie działa w przypadku rozwodu na skutek wniosku męża. Żona może pozostać przy nazwisku męża za jego zgodą lub za zgodą sądu jeżeli dowiedzie, że wiąże z tym interes swój lub dzieci.

Wraz z orzeczeniem rozwodu rozwiązywana jest wspólnota dorobku majątkowego małżonków oraz dochodzi do podziału majątku. Małżonek winny rozwodowi traci darowizny oraz przywileje, które zostały mu przyznane przez współmałżonka. Jeśli oboje są winni to każdy z nich ma do nich prawo. Przy rozwodzie z obopólną zgodą to umowa między stronami reguluje podział ich majątku.

Rozwód nie wpływa na władzę rodzicielską, ani na jej wykonywanie. Ze względu na interes dziecka, wykonywanie władzy rodzicielskiej może być powierzone jednemu z rodziców. Rodzice muszą uczestniczyć w utrzymaniu i wychowywaniu dziecka. Uczestnictwo w utrzymaniu realizuje się poprzez płacenie alimentów przez jedno z rodziców drugiemu. Może być też spełnione w inny sposób.

W przypadku rozwodu orzeczonego w skutek ustania wspólnoty małżeńskiej nie znika obowiązek wsparcia. Obowiązek ten istnieje w stosunku do małżonka, który nie wnosił o rozwód. Małżonek ten może żądać od byłego małżonka świadczenia alimentacyjnego. W pewnych przypadkach małżonek może być zobowiązany do zapłaty świadczenia, które zrekompensuje, różnicę jaka powstała w warunkach życia współmałżonka po rozwodzie.

Zobacz również serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

We Francji żona może pozostać przy nazwisku męża za jego zgodą lub za zgodą sądu.
We Francji żona może pozostać przy nazwisku męża za jego zgodą lub za zgodą sądu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama