reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Czy rozdzielność majątkowa pozbawia renty rodzinnej?

Czy rozdzielność majątkowa pozbawia renty rodzinnej?

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków określonych poniżej miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową. Tak więc, prawo do renty jest uzależnione od pozostawania do dnia śmierci męża lub żony we wspólności małżeńskiej.

Wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli: w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej. Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci.

„Wspólność małżeńska”

Wspólność małżeńska to nie jest pojęcie równoznaczne ze wspólnością majątkową małżeńską, jest to wspólność faktyczna. Nie wystarczy samo pozostawanie przez małżonków w związku małżeńskim, jeżeli małżonkowie żyją w separacji i nie ma więzi między nimi. Taka wspólność ustaje, gdy małżonkowie nie wykonują, pomimo istnienia formalnego węzła małżeńskiego wzajemnych obowiązków stanowiących istotę więzi małżeńskich i stosunku wspólności przez to, że zaprzestają sobie udzielania wzajemnej pomocy, nie współdziałają na rzecz utrzymania rodzin, jak tez odstępują od prowadzenia wspólnego gospodarstwa.

Zobacz: Kto może ubiegać się o zasiłek rodzinny?

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 2006 r. warunkiem nabycia prawa do renty rodzinnej przez wdowę (wdowca) jest, poza spełnieniem przesłanek określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, pozostawanie przez małżonków do dnia śmierci jednego z nich w stanie faktycznej wspólności małżeńskiej. Ciężar dowodu niepozostawania w tej wspólności spoczywa na organie rentowym.

Wspólność małżeńska może istnieć niezależnie od stosunków majątkowych. Wspólność majątkowa jest pojęciem węższym niż małżeńska.

Po wyprowadzeniu się jednego z małżonków do odległej miejscowości i podjęciu tam pracy kontakty między małżonkami siłą rzeczy bywają sporadyczne, nie świadczy to jednak o zerwaniu wszystkich więzi małżeńskich i braku wspólności małżeńskiej, które to zerwanie jest niezbędne, by ZUS mógł odmówić przyznania renty rodzinnej po zmarłym mężu.

Zobacz serwis: Pomoc społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wspólność małżeńska to nie jest pojęcie równoznaczne ze wspólnością majątkową.
Wspólność małżeńska to nie jest pojęcie równoznaczne ze wspólnością majątkową.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama