reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Nieruchomość nabyta przez jednego z małżonków stanowi część majątku wspólnego

Nieruchomość nabyta przez jednego z małżonków stanowi część majątku wspólnego

W akcie notarialnym i księdze wieczystej nieruchomości figuruję tylko mój mąż. Z uwagi na to, że zarabiał spore pieniądze za zgromadzone środki kupił mieszkanie – wskazując, iż pieniądze pochodzą z jego majątku osobistego (co nie było prawdą- dorobił się dopiero po ślubie). Czy mam jakieś prawo do tego lokalu- tylko mąż figuruje w księdze wieczystej- jesteśmy już po rozwodzie- a przed sprawą o podział majątku.

Tak

Majątek wspólny

Na wstępie należy zauważyć, że wszystkie rzeczy nabyte za środki pochodzące z majątku wspólnego automatycznie stanowią wspólną własność małżonków. Nie ma tu znaczenia oświadczenie małżonka – choć wprowadzając w błąd notariusza wprowadziło w tym przypadku pewne zamieszanie.

Wynagrodzenie za pracę pobierane przez jednego z małżonków ( przy założeniu, że pomiędzy małżonkami nie było rozdzielności majątkowej) stanowi składnik majątku wspólnego.

Zobacz: Jak ustalić skład i wartość majątku, który podlega podziałowi?

Prostowanie księgi wieczystej

Ustawa o księgach wieczystych i hipotece w art. 10 przewiduje możliwość sprostowania treści księgi wieczystej jeśli nie odpowiada ona rzeczywistemu stanowi prawnemu. W tym przypadku księga nie odzwierciedla faktu, iż wzmiankowana nieruchomość należała do majątku wspólnego małżonków- a w obecnej sytuacji (po rozwodzie) stanowi ich współwłasność w częściach ułamkowych (po 1/2). Jeśli sąd przychyli się do powództwa- w oparciu o wyrok będzie można dokonać wpisu do księgi wieczystej.

W takim wypadku księga odzwierciedlać będzie aktualny stan prawny.

Jak to zrobić?

Powództwo składamy przeciwko osobie (osobom) wpisanym jako właściciel w księdze wieczystej nieruchomości. Sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd rejonowy, w okręgu którego znajduje się nieruchomość (niezależnie od wartości nieruchomości).

Pozew podlega wpisowi stosunkowemu- w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu. Postępowanie może być więc drogie.

Żądanie pozwu powinno wskazywać, jakie dane zawarte w księdze wieczystej są niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy oraz jakie dane powinny być wpisane w miejsce nieprawidłowych. W powództwie należy jednocześnie dokładnie oznaczyć przedmiotową nieruchomość (adres, numer KW, powierzchnia itp.).

Zobacz serwis: Podział majątku

Jeśli postępowanie zakończy się prawomocnym wyrokiem (uwzględniającym powództwo) – wyrok sądu jest podstawą do dokonania wpisu do księgi wieczystej nieruchomości nowego właściciela (200 zł). Sąd nie robi tego z urzędu.

Postępowanie nie należy do prostych – warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika- porównaj bazę kancelarii prawnych na prawnik.pl.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rzeczy nabyte za środki pochodzące z majątku wspólnego automatycznie stanowią wspólną własność małżonków.
Rzeczy nabyte za środki pochodzące z majątku wspólnego automatycznie stanowią wspólną własność małżonków.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama