| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Nieruchomość nabyta przez jednego z małżonków stanowi część majątku wspólnego

Nieruchomość nabyta przez jednego z małżonków stanowi część majątku wspólnego

W akcie notarialnym i księdze wieczystej nieruchomości figuruję tylko mój mąż. Z uwagi na to, że zarabiał spore pieniądze za zgromadzone środki kupił mieszkanie – wskazując, iż pieniądze pochodzą z jego majątku osobistego (co nie było prawdą- dorobił się dopiero po ślubie). Czy mam jakieś prawo do tego lokalu- tylko mąż figuruje w księdze wieczystej- jesteśmy już po rozwodzie- a przed sprawą o podział majątku.

Tak

Majątek wspólny

Na wstępie należy zauważyć, że wszystkie rzeczy nabyte za środki pochodzące z majątku wspólnego automatycznie stanowią wspólną własność małżonków. Nie ma tu znaczenia oświadczenie małżonka – choć wprowadzając w błąd notariusza wprowadziło w tym przypadku pewne zamieszanie.

Wynagrodzenie za pracę pobierane przez jednego z małżonków ( przy założeniu, że pomiędzy małżonkami nie było rozdzielności majątkowej) stanowi składnik majątku wspólnego.

Zobacz: Jak ustalić skład i wartość majątku, który podlega podziałowi?

Prostowanie księgi wieczystej

Ustawa o księgach wieczystych i hipotece w art. 10 przewiduje możliwość sprostowania treści księgi wieczystej jeśli nie odpowiada ona rzeczywistemu stanowi prawnemu. W tym przypadku księga nie odzwierciedla faktu, iż wzmiankowana nieruchomość należała do majątku wspólnego małżonków- a w obecnej sytuacji (po rozwodzie) stanowi ich współwłasność w częściach ułamkowych (po 1/2). Jeśli sąd przychyli się do powództwa- w oparciu o wyrok będzie można dokonać wpisu do księgi wieczystej.

W takim wypadku księga odzwierciedlać będzie aktualny stan prawny.

Jak to zrobić?

Powództwo składamy przeciwko osobie (osobom) wpisanym jako właściciel w księdze wieczystej nieruchomości. Sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd rejonowy, w okręgu którego znajduje się nieruchomość (niezależnie od wartości nieruchomości).

Pozew podlega wpisowi stosunkowemu- w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu. Postępowanie może być więc drogie.

Żądanie pozwu powinno wskazywać, jakie dane zawarte w księdze wieczystej są niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy oraz jakie dane powinny być wpisane w miejsce nieprawidłowych. W powództwie należy jednocześnie dokładnie oznaczyć przedmiotową nieruchomość (adres, numer KW, powierzchnia itp.).

Zobacz serwis: Podział majątku

Jeśli postępowanie zakończy się prawomocnym wyrokiem (uwzględniającym powództwo) – wyrok sądu jest podstawą do dokonania wpisu do księgi wieczystej nieruchomości nowego właściciela (200 zł). Sąd nie robi tego z urzędu.

Postępowanie nie należy do prostych – warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika- porównaj bazę kancelarii prawnych na prawnik.pl.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rzeczy nabyte za środki pochodzące z majątku wspólnego automatycznie stanowią wspólną własność małżonków.
Rzeczy nabyte za środki pochodzące z majątku wspólnego automatycznie stanowią wspólną własność małżonków.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »