reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Jak ustalić skład i wartość majątku, który podlega podziałowi?

Jak ustalić skład i wartość majątku, który podlega podziałowi?

Podział majątku obejmuje, co do zasady aktywa tzn. przedmioty majątkowe, które były składnikami majątku wspólnego w chwili ustania wspólności ustawowej i które istnieją w chwili dokonywania podziału. Tak więc na wspólność ustawową nie rozciągają się zobowiązania obciążające majątek wspólny. Skład i wartość majątku podlegającego podziałowi ustala sąd z urzędu.

Sąd ustala samodzielnie skład majątku, ale jest związany poprzednimi prawomocnymi orzeczeniami stwierdzającymi, że dany składnik wchodzi bądź też nie do majątku wspólnego.

W razie sporu o istnienie uprawnienia do żądania podziału, jak również w razie sporu między uczestnikami o to, czy pewien przedmiot należy do majątku wspólnego, sąd może wydać postanowienie wstępne, rozstrzygające ten spór.

Z chwilą wszczęcia postępowania o podział majątku wspólnego odrębne postępowanie w sprawach między małżonkami jest niedopuszczalne. Sprawy będące w toku przekazuje się do dalszego rozpoznania sądowi prowadzącemu postępowanie o podział majątku do rozpoznania w tym postępowaniu. 

Zobacz: Jak ustanowić rozdzielność majątkową w małżeństwie?

Ustalenie wartości składników majątku wspólnego następuje według cen z chwili orzekania o podziale, a nie z chwili ustania wspólności lub innej chwili. W czasie dłużej trwającego postępowania może dojść do sytuacji, gdy zajdzie konieczność ponownego oszacowania wartości składników majątku, np. na skutek zmiany cen. Dla ustalenia wartości składników majątku wspólnego właściwe są ceny umowne (wolnorynkowe). Określając wartość majątku należy brać pod uwagę obciążenia, które mają wpływ na wartość składników majątku, np. hipoteka, służebność.

W postępowaniu o podział majątku, co do zasady nie jest dopuszczalne zobowiązanie jednego z małżonków do spłacenia określonego długu i zwolnienie drugiego z nich z obowiązku zapłaty. Jednak w praktyce za zgodą małżonków dopuszcza się możliwość obciążenia jednego lub obojga w oznaczonych częściach z obowiązkiem spłaty określonego długu.

Zobacz serwis: Majątek

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dla ustalenia wartości składników majątku wspólnego właściwe są ceny wolnorynkowe.
Dla ustalenia wartości składników majątku wspólnego właściwe są ceny wolnorynkowe.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama