reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód i dziecko > Świadczenie z programu „Dobry start” a rozwód

Świadczenie z programu „Dobry start” a rozwód

W jaki sposób rozwód wpływa na prawo do świadczeń w ramach programu „Dobry start”? Który z rodziców powinien otrzymać świadczenie na dziecko? W jakich przypadkach kwota jest dzielona na pół?

Świadczenie dobry start a opieka naprzemienna

W sytuacji, gdy po rozwodzie rodzice sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną, świadczenie dobry start wypłacane jest każdemu z rodziców po połowie, a zatem w kwocie 150 zł. Należy pamiętać, iż opieka naprzemienna sprawowana jest w porównywalnych i powtarzających się okresach zgodnie z orzeczeniem sądu.

W wyroku z dnia 22 stycznia 2019 r. (IV SA/Gl 1013/18) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach podkreślił, iż zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych „pozostawanie dziecka pod naprzemienną opieką obojga rodziców nie jest kwestią mogącą podlegać interpretacji stron lub organu, prowadzącego dane postępowanie administracyjne, a fakt ten musi wynikać wprost z orzeczenia sądu”.

Warto jednak pamiętać, iż dotychczasowe orzecznictwo sądów administracyjnych w tej kwestii nie jest jednolite. Na potrzebę sprecyzowania przepisów dotyczących opieki naprzemiennej nad dzieckiem wskazywał w swoich wystąpieniach do Ministra Sprawiedliwości Rzecznik Praw Obywatelskich.

Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020

Świadczenie dla rodzica faktycznie sprawującego opiekę nad dzieckiem

Co w przypadku, gdy rodzice po rozwodzie nie sprawują nad dzieckiem opieki naprzemiennej? Wówczas świadczenie przysługuje temu z nich, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Stanowi o tym § 30 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (dalej jako: rozporządzenie). Oto treść tego przepisu:

„W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka do świadczenia dobry start, świadczenie to wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem”.

W praktyce może się jednak zdarzyć, iż po złożeniu wniosku o świadczenie przez jednego rodzica, drugi rodzic również złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczenia w związku z opieką nad tym samym dzieckiem. W takiej sytuacji na podstawie § 30 pkt 1 organ właściwy ustala, kto sprawuje opiekę. Organem właściwym jest tu wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. W celu ustalenia osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem organ może zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego.

W wyroku z dnia 29 maja 2019 r. (II SA/Gl 432/19) WSA w Gliwicach uznał, iż istnienie orzeczenia sądu ustalającego miejsce zamieszkania małoletniego dziecka nie wyklucza prowadzenia przez organ ustaleń dotyczących tego, kto z rodziców zamieszkujących oddzielnie, sprawuje opiekę nad dzieckiem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama