reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Świadczenie w ramach programu „Dobry start” a wiek dziecka

Świadczenie w ramach programu „Dobry start” a wiek dziecka

Czy przepisy określają wiek dziecka, na które można otrzymać świadczenie w ramach programu „Dobry start”? Wątpliwości w tym zakresie mają zarówno rodzice 20-latków, jak i dzieci odbywających roczne przygotowanie przedszkolne.

Świadczenie „Dobry start” na rok szkolny 2020/2021

Świadczenie w ramach programu „Dobry start” przysługuje w związku z rozpoczęciem przez dziecko roku szkolnego. Wypłacane jest raz w roku w wysokości 300 zł. Nabór wniosków ruszy 1 lipca 2020. Wówczas będzie można je składać elektronicznie za pośrednictwem portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej lub portalu PUE ZUS. Od 1 sierpnia będą przyjmowane wnioski w tradycyjnej papierowej formie.

Kwestie dotyczące przyznawania świadczenia zostały uregulowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”.

Pamiętajmy, iż świadczenie przyznawane jest na dziecko uczące się w szkole.

W rozumieniu przepisów rozporządzenia oznacza to szkołę podstawową, szkołę ponadpodstawową, klasy dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzone w szkole ponadpodstawowej, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

Wsparcie przysługuje też osobie uczącej się. Oznacza to osobę pełnoletnią uczącą się w szkole, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony oraz osobę usamodzielnianą.

Świadczenie dobry start nie przysługuje, jeżeli dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Wiek dziecka a świadczenia z programu „Dobry start” (pytania i odpowiedzi)

Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące wieku dziecka, na które przysługuje świadczenie.

Pamiętajmy, iż w każdym w prezentowanych przypadków świadczenie będzie przysługiwało, jeżeli będą również spełnione pozostałe wymagane warunki.

Dziecko w kwietniu 2020 r. ukończyło 18 lat, od września 2020 r. będzie uczęszczało do ostatniej klasy liceum ogólnokształcącego. Czy w związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2020/2021 mama będzie mogła otrzymać na to dziecko świadczenie dobry start?

Tak, świadczenie dobry start przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego do ukończenia przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia.

Podstawa prawna:

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama