REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Rozwód kościelny" krok po kroku

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Rozwód kościelny - jak przebiega?fot. shutterstock
Rozwód kościelny - jak przebiega?fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób zastanawia się nad tym jak w praktyce wygląda „rozwód kościelny”. Określenie tego, jak krok po kroku przebiega proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego nie jest proste. Każda sprawa może bowiem przebiegać nieco inaczej.

Niemałym wyzwaniem jest streszczenie tego, jak przebiega kościelny proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Dzieje się to z co najmniej dwóch powodów. Pierwszym z nich jest charakter procesu, w trakcie którego może nastąpić podjęcie różnych działań, chociażby rozszerzenie przedmiotu sporu o zupełnie nowy tytuł prawny (tytuł nieważności małżeństwa). To z kolei pociąga za sobą jakby cofnięcie się do początku procesu, mimo iż dobiegał on już końca. Z kolei drugim powodem, jest różna praktyka sądownicza. To, co ma miejsce w jednym trybunale kościelnym wcale nie musi przebiegać w takiej samej kolejności w innym. Dlatego obecnie zarysuję tylko pewien szkic, wzorzec. Należy mieć jednak na uwadze to, że każdy z nakreślonych etapów procesowych jest bardziej szczegółowy, skomplikowany. Składają się na niego różne wyjątki, niuanse, które siłą rzeczy pomijam.

REKLAMA

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe. Pytania i odpowiedzi.

REKLAMA

Aby mówić w ogóle o wszczęciu procesu, musi nastąpić jego zainicjowanie przez złożenie skargi powodowej (pomijamy w tym miejscu wspólnie złożony wniosek przez obojga małżonków). Skarga powodowa to jednak zwykle „wizja”, przedstawienie sprawy tylko przez jedną ze stron procesowych - stronę powodową. Z tego powodu istnieje możliwość przedstawienia sądowi kościelnemu też zdania strony przeciwnej, czyli strony pozwanej, co ma miejsce najczęściej w jej odpowiedzi na pozew, czyli w skardze wzajemnej.

Gdy przedmiot sporu zostaje już określony, tj. gdy zostanie określona przynajmniej jedna z przyczyn, na której będzie przebiegać kościelny proces małżeński, to następuje przejście w kierunku gromadzenia dowodów. Są one przeróżne: od oświadczeń przynajmniej jednej ze stron procesowych, przez zeznania świadków, dowód z dokumentów, po opinię wykonaną przez właściwego biegłego. Warto dodać, iż to na stronie proponującej daną przyczynę nieważności ciąży obowiązek jej dowiedzenia. Powinna ona zatem zdawać sobie sprawę z tego czym dany tytuł nieważności jest. Nie chodzi bowiem o udowodnienie swoich racji według własnego punktu widzenia, a o fakt, iż związek małżeński jest nieważny z konkretnej przyczyny (lub przyczyn,) która obwarowana jest określonymi wymogami.

Sercem procesu jest według mnie publikacja akt, podczas której strony, ich adwokaci, pełnomocnicy mogą zapoznać się z zebranymi dowodami, aby już w tym momencie wyrobić sobie zdanie w jakim kierunku ten proces podąża.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czasie wzmiankowanego odczytu akt (w trakcie zbierania jeszcze dowodów, ale też już po zamknięciu postępowania dowodowego) przychodzi w końcu czas na zaznajomienie się z uwagami obrońcy węzła małżeńskiego. Jego zadanie polega na przedstawieniu sądowi racjonalnych argumentów contra orzekaniu nieważności małżeństwa. Jest to też kolejny etap, kiedy można wejść w pewną polemikę z obrońcą celem przedstawienia rozumnych argumentów przeciw jego zarzutom. Nie chodzi zatem o podejście emocjonalne do sprawy, chociaż jest to niezwykle trudne, co o merytoryczną odpowiedź.

Po zamknięciu postępowania dowodowego pozostaje jeszcze czas oczekiwania na wyrok. Czas ten chociaż jest zalecony do jego wykonania, to bywa różny, a zależy to od wielu czynników.

Zgodnie z nowym prawem wyrok pozytywny nie wymaga potwierdzenia przez trybunał wyższej instancji, co nie oznacza jednak braku możliwości złożenia apelacji.

Zwykle „wypada” więc tylko czekać na jego uprawomocnienie, które nie zawsze jednak idzie w parze z brakiem zakazu zawarcia nowego ślubu kościelnego. Natomiast wyrok negatywny daje prawo w każdym czasie do złożenia od niego apelacji. Kwestię jednak apelacji czy nawet tzw. nowego wniesienia sprawy pomijam, gdyż są to już oddzielne, dosyć bogate w swojej treści tematy.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

REKLAMA

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

REKLAMA

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

Darowizna pieniężna od matki. Są trzy warunki konieczne do zwolnienia z podatku. Jakie?

Jeżeli przedmiotem darowizny są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie trzech warunków. Jednym z tych warunków jest udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy. Organ skarbowy tego warunku nie przepuści.

REKLAMA