REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak unieważnić ślub kościelny?

Edyta Waluchowska

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach wzrosła liczba osób występujących o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, czyli o tzw. ,,rozwód kościelny''. Zobacz czym jest i w jakich sytuacjach może być orzekany.

Należy jednak pamiętać o tym, że Kościół Katolicki nie udziela rozwodów, jednak może unieważnić zawarty związek małżeński, bądź udzielić dyspensy w przypadku zawartego małżeństwa, ale niedopełnionego. Z tego względu błędne są określenia typu: rozwód kościelny czy unieważnienie małżeństwa. Według doktryny katolickiej związek małżeński powinien być nierozerwalny i trwały, tak, więc, aby mogło dojść do jego zniesienia należy stwierdzić nieważność małżeństwa. 

REKLAMA

Rozwód z perspektywy prawa cywilnego nie powoduje rozwiązania małżeństwa kościelnego (w przypadku tzw. małżeństwa wyznaniowego o skutkach cywilnych). Zdarzają się sytuacje, że na gruncie prawa cywilnego doszło do rozwodu, a następnie do zawarcia przez jedną z osób nowego związku małżeńskiego. Jednakże w świetle przepisów prawa kanonicznego pierwsze małżeństwo jest wciąż ważne.

Zobacz: Rozwód kościelny na Forum

Powody stwierdzenia nieważności małżeństwa dotyczą stanu w chwili jego zawierania, nie zaś tego, co wydarzyło się po jego zawarciu. W prawie kanonicznym wyróżnia się trzy grupy powodów, które mogą stać się podstawą stwierdzenia nieważności małżeństwa, należą do nich: przeszkody zrywające, wady zgody małżeńskiej czy też wady formy zawarcia małżeństwa.

Wśród przesłanek do stwierdzenia nieważności małżeństwa:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- wiek ( 14 lat dla kobiety, 16 lat dla mężczyzny), pokrewieństwo (zakazane są wszelkie małżeństwa w linii prostej, do 4 stopnia w linii bocznej), powinowactwo (w linii prostej), różna wiara, impotencja, święcenia, wieczysty publiczny ślub czystości, węzeł małżeński, uprowadzenie, pokrewieństwo prawne, podstęp, błąd co do osoby, błąd co do sakramentu, powody natury psychicznej, rozwiązanie węzła małżeńskiego.

Procedura - krok po kroku

Władza kościelna orzeka o ważności czy też nieważności małżeństwa. Właściwym organem, który rozpatruje tego typu sprawy jest trybunał kościelny.

Osoba posiadająca przeświadczenie o tym, że jej małżeństwo jest nieważne powinna wnieść sprawę do odpowiedniego trybunału. W tym celu posiada do wyboru trybunał diecezji, trybunał miejsca zamieszkania współmałżonka, trybunał właściwy miejscu zawarcia związku małżeńskiego, trybunał jej stałego miejsca zamieszkania, trybunał zamieszkania przyszłej strony pozwanej oraz wyjątkowo trybunał, na terenie, którego zostanie zgromadzona większa część dowodów. Do jednego z ww. trybunałów należy skierować tzw. skargę powodową o nieważność małżeństwa. 

Skarga powodowa jest podobna do pozwu z prawa cywilnego.

Wzór skargi można znaleźć na stronie: http://www.archidiecezja.wroc.pl/sad_pliki.php. W rozwinięciu skargi należy podać fakty, które świadczą o tym, że małżeństwo jest nieważne.

REKLAMA

Najlepiej jest zwięźle przestawić okres narzeczeństwa, jak wyglądało zachowanie przyszłego małżonka, które z małżonków pierwsze odeszło etc. Strona utrzymująca, że małżeństwo jest nieważne musi tę okoliczność udowodnić. W tym celu na przedstawione fakty powołuje się świadków. Ważnym środkiem dowodowym mogą być także dokumenty, np. historia choroby, listy czy też zaświadczenia. 

Przebieg procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa różni się od procesu o rozwód. Większość spraw dotyczących procesu jest załatwiana drogą korespondencyjną, a strony i ich świadkowie osobno składają swoje zeznania.

REKLAMA

Po złożeniu skargi Sąd przystępuje do jej rozpatrzenia. Na tym etapie postępowania określa tytuł, z jakiego będzie toczyło się postępowanie. Następnym etapem procesu jest postępowanie dowodowe, w którym uczestniczą również biegli. Ich zadanie polega na pomocy sędziemu w odpowiedzi na pytanie czy dane małżeństwo zostało zawarte ważnie czy też nie?

Bardzo pomocna jest tu pomoc biegłego psychologa lub psychiatry. Wraz z zamknięciem postępowania dowodowego, następuje tzw. etap publikacji akt. Tylko podczas jego trwania każda ze stron może zapoznać się z aktami sprawy. Na tym etapie ma miejsce tzw. głos obrończy za nieważnością małżeństwa. W dalszej części swoją opinię wyraża Obrońca Węzła Małżeńskiego, którego zadaniem jest przedstawianie argumentów przeciw stwierdzeniu unieważnienia małżeństwa. Całą procedurę kończy wyrok Sądu I Instancji. Nie jest on jednak wyrokiem ostatecznym, ponieważ wymaga zatwierdzenia przez Sąd II Instancji, aby stwierdzić, że dane małżeństwo nie jest ważne. 

Kodeks Prawa Kanonicznego określa długość trwania procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa. W I instancji nie powinien on trwać dłużej niż 12 miesięcy, natomiast w II instancji nie dłużej jak 6 miesięcy. Jednak bardzo często okres ten się wydłuża.

Zobacz: Czym jest rozwód kościelny

W toku procesu warto skorzystać z usług adwokata kościelnego, jednak wiąże się to niejednokrotnie z dużymi kosztami. Porada prawna kosztuje 100 - 200 zł, natomiast prowadzenie sprawy może kosztować stronę nawet kilkanaście tyś. zł. Natomiast opłaty sądowe wynoszą od 600 do 1000 zł. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł,

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA