| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Jak unieważnić ślub kościelny?

Jak unieważnić ślub kościelny?


W ostatnich latach wzrosła liczba osób występujących o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, czyli o tzw. ,,rozwód kościelny''. Zobacz czym jest i w jakich sytuacjach może być orzekany.

Należy jednak pamiętać o tym, że Kościół Katolicki nie udziela rozwodów, jednak może unieważnić zawarty związek małżeński, bądź udzielić dyspensy w przypadku zawartego małżeństwa, ale niedopełnionego. Z tego względu błędne są określenia typu: rozwód kościelny czy unieważnienie małżeństwa. Według doktryny katolickiej związek małżeński powinien być nierozerwalny i trwały, tak, więc, aby mogło dojść do jego zniesienia należy stwierdzić nieważność małżeństwa. 

Rozwód z perspektywy prawa cywilnego nie powoduje rozwiązania małżeństwa kościelnego (w przypadku tzw. małżeństwa wyznaniowego o skutkach cywilnych). Zdarzają się sytuacje, że na gruncie prawa cywilnego doszło do rozwodu, a następnie do zawarcia przez jedną z osób nowego związku małżeńskiego. Jednakże w świetle przepisów prawa kanonicznego pierwsze małżeństwo jest wciąż ważne.

Zobacz: Rozwód kościelny na Forum

Powody stwierdzenia nieważności małżeństwa dotyczą stanu w chwili jego zawierania, nie zaś tego, co wydarzyło się po jego zawarciu. W prawie kanonicznym wyróżnia się trzy grupy powodów, które mogą stać się podstawą stwierdzenia nieważności małżeństwa, należą do nich: przeszkody zrywające, wady zgody małżeńskiej czy też wady formy zawarcia małżeństwa.

Wśród przesłanek do stwierdzenia nieważności małżeństwa:

- wiek ( 14 lat dla kobiety, 16 lat dla mężczyzny), pokrewieństwo (zakazane są wszelkie małżeństwa w linii prostej, do 4 stopnia w linii bocznej), powinowactwo (w linii prostej), różna wiara, impotencja, święcenia, wieczysty publiczny ślub czystości, węzeł małżeński, uprowadzenie, pokrewieństwo prawne, podstęp, błąd co do osoby, błąd co do sakramentu, powody natury psychicznej, rozwiązanie węzła małżeńskiego.

Procedura - krok po kroku

Władza kościelna orzeka o ważności czy też nieważności małżeństwa. Właściwym organem, który rozpatruje tego typu sprawy jest trybunał kościelny.

Osoba posiadająca przeświadczenie o tym, że jej małżeństwo jest nieważne powinna wnieść sprawę do odpowiedniego trybunału. W tym celu posiada do wyboru trybunał diecezji, trybunał miejsca zamieszkania współmałżonka, trybunał właściwy miejscu zawarcia związku małżeńskiego, trybunał jej stałego miejsca zamieszkania, trybunał zamieszkania przyszłej strony pozwanej oraz wyjątkowo trybunał, na terenie, którego zostanie zgromadzona większa część dowodów. Do jednego z ww. trybunałów należy skierować tzw. skargę powodową o nieważność małżeństwa. 

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »