reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: rozwód kościelny

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu rozwód kościelny. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące rozwód kościelny.

Postępowanie kościelne to nie rozwód kościelny

Aktualizacja: 16.03.2021

Postępowanie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego nie jest analogiczne do rozwodu. Dlaczego? Jakie obowiązki mają małżonkowie? »

„Rozwód kościelny” a sakrament święceń [WYWIAD]

Aktualizacja: 04.03.2021

Czy tzw. rozwód kościelny jest możliwy z powodu przyjęcia sakramentu święceń? O praktycznych aspektach takich procesów mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta. »

Biegły sądowy a niezdolność natury psychicznej

Aktualizacja: 08.02.2021

Opinia biegłego sądowego o niezdolności natury psychicznej może okazać się niezwykle istotna w procesach o nieważność małżeństwa kościelnego. Czy biegły posiada taką możliwość, aby wydać opinię psychologiczną, która w sposób pewny zweryfikuje symptomy zaburzeń osobowości? »

Alkoholizm - nieważny ślub kościelny?

Aktualizacja: 04.02.2021

Alkoholizm jednego z małżonków nie pozwala na stworzenie prawidłowo funkcjonującej wspólnoty małżeńskiej, a w ślad za tym więzi rodzinnych. Czy może być przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego? »

Uzależnienie od internetu tzw. siecioholizm a kościelne małżeństwo

Aktualizacja: 20.01.2021

Uzależnienie od internetu tzw. siecioholizm może prowadzić do negatywnych konsekwencji w życiu danej osoby. Czy może być istotną przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego? Jakie skutki uzależnienia uniemożliwiają budowanie więzi małżeńskiej? »

Spowiedź a tzw. rozwód kościelny (pytania i odpowiedzi)

Aktualizacja: 12.01.2021

Czy spowiedź wpływa na ważność małżeństwa kościelnego? O jakich praktycznych aspektach tego sakramentu warto wiedzieć? »

Stwierdzenie nieważności małżeństwa: odpowiedź strony pozwanej

Aktualizacja: 11.12.2020

Odpowiedź na skargę powodową w kościelnym procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest nazywana repliką. Co to za pismo? Ile czasu ma strona pozwana na wniesienie odpowiedzi? Co powinno się w niej znaleźć? Kim jest pozwany w procesie? »

Małżeństwo kościelne a bierzmowanie [WYWIAD]

Aktualizacja: 26.11.2020

Czy bierzmowanie jest niezbędne do zawarcia małżeństwa kościelnego? Co z bierzmowaniem w przypadku apostazji? Na te i inne pytania odpowiada adwokat kościelny dr Arletta Bolesta. »

Orzekanie o winie w kościelnym procesie małżeńskim

Aktualizacja: 24.11.2020

Często, przenosząc niejako kalkę z cywilnego procesu rozwodowego, mówi się, że w kościelnym procesie małżeńskim orzeka się o winie. Nie jest to jednak prawda. »

Obrońca węzła małżeńskiego i jego uwagi przedwyrokowe

Aktualizacja: 19.11.2020

Obrońca węzła małżeńskiego pełni istotną rolę w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Kwintesencją jego pracy jest przygotowanie przedwyrokowych uwag (łac. animadversiones), w których odniesie się do zebranego w sprawie materiału dowodowego. Kto może zostać obrońcą węzła małżeńskiego? Czy warto przygotować odpowiedź na jego uwagi w procesie? »

Zdrada małżeńska jako powód tzw. rozwodu kościelnego

Aktualizacja: 12.11.2020

Mając do czynienia ze zdradą małżeńską należy zastanowić się nad jej powodem. Może ona wynikać z, w dużym uproszczeniu, trzech powodów. Jakich? Czy mogą one stanowić podstawę do tzw. rozwodu kościelnego, czyli stwierdzenia nieważności małżeństwa? »

Chrzest i jego skutki w praktyce [WYWIAD]

Aktualizacja: 04.11.2020

Chrzest jest pierwszym sakramentem udzielanym w Kościele katolickim. W praktyce jego skutki rozciągają się na wiele kwestii takich jak przykładowo małżeństwo, tzw. rozwód kościelny czy apostazja. Co warto wiedzieć o chrzcie? O najważniejszych aspektach mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta. »

Rozwód kościelny - proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Aktualizacja: 30.10.2020

Procesy o stwierdzenie nieważności sakramentu małżeństwa, błędnie określane jako „rozwód kościelny” stały się tematem bardzo medialnym. Pojawiające się w prasie i mediach społecznościowych publikacje często powielają wiele fałszywych informacji dotyczących samego procesu. Warto zatem poznać główne fazy postępowania, jego przebieg i najważniejsze momenty mające znaczenie dla wszystkich uczestników procesu. »

Kościelny proces małżeński – co jest zakazane? [WYWIAD]

Aktualizacja: 16.10.2020

Jakie zachowania stron są zakazane podczas kościelnego procesu małżeńskiego? Czy istnieją przyczyny, z powodu których nie można wszcząć postępowania? O najważniejszych okolicznościach mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta. »

Niechcenie dzieci powodem nieważności małżeństwa kościelnego?

Aktualizacja: 14.10.2020

Brak potomstwa może stanowić podstawę stwierdzenia nieważności kościelnego małżeństwa. Dzieje się tak wtedy, kiedy jedna lub obie strony nie chcą od samego początku mieć dzieci. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama