reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Terminy w kościelnym procesie małżeńskim

Terminy w kościelnym procesie małżeńskim

Wertując Kodeks Prawa Kanonicznego pod kątem terminów, czasu na dany etap w kościelnym procesie małżeńskim, można wnioskować, iż jest ich niemała ilość, tymczasem do wielu z nich można podchodzić elastycznie.

W trakcie procesu małżeńskiego strony spotykają się jeszcze z innymi terminami, jak: terminowa odpowiedź na pozew, terminowa odpowiedź na pismo strony pozwanej, czas przepisany na odwołanie się od odrzuconej skargi (kan. 1505 §4 KPK), zgłoszenie się na badania przez biegłego w określonym czasie, udzielenie odpowiedzi na przedwyrokowe uwagi Obrońcy Węzła Małżeńskiego w danym okresie czasu, czy udzielenie odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące, np. zmiany składu Trybunału do jakiegoś czasu itp.

Wiele wątpliwości budzą terminy przy okazji apelacji, tj. piętnaście dni na zawiadomienie o niej oraz trzydzieści na jej uzasadnienie. Oczywiście terminy te na prośbę stron można przedłużyć, gdy zostanie on wydłużony dla jednego z proszących, automatycznie takie samo prawo nabywa druga strona, chociaż nie prosiła ona o przedłużenie czasu. Pojawia się zasadnicze pytanie: co w sytuacji, gdy terminy te miną, czy oznacza to tym samym, iż strona, strony nie mają już zupełnie prawa do odwołania się od wyroku. Wręcz przeciwnie, bowiem mimo znacznego przekroczenia terminów takie prawo ciągle istnieje, trzeba bowiem jasno zdawać sobie sprawę, iż strona, strony mogą być w trakcie przedłużających się rozmów z np. nowymi świadkami, a przecież przy apelacji chodzi przede wszystkim o rzucenie nowego światła na sprawę, co wymaga jednak czasu, a nie tylko podjęcia formalnych kroków nic tak naprawdę nie wnoszących do sprawy, zważywszy też przy okazji, iż strona, strony prowadzą obok zwyczajne życie wymagające od nich również sporego zaangażowania.

Jak z dotychczasowych rozważań wynika i co winno się podkreślić to dobro, które Prawodawca ma na uwadze, udzielając możliwości wydłużenia terminu; zaś z drugiej strony, wprowadzenie pewnego porządku, aby sprawy mogły nie tylko się rozpocząć, ale też, i może przede wszystkim zakończyć. Zwykle zalecam też, gdy strona, strony mają wątpliwości odnośnie czasu trwania jakiegoś etapu o dokładne zapytanie na ten temat w swoim Sądzie.

Zobacz również: Możliwe trudności podczas kościelnego procesu małżeńskiego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama