| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich - przykłady

Niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich - przykłady

Najczęściej spotykanym tytułem prawnym, na podstawie którego przebiegają kościelne procesy o stwierdzenie nieważności małżeństwa, jest tytuł niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich (kan. 1095 nr 3 KPK). Pod analizowaną wadę woli podpadają różnego rodzaju zaburzenia.

Jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicie może dojść do sytuacji, kiedy dwie strony cierpią na jakieś zaburzenie osobowości, przy czym, abstrahując już od tego jak te zaburzenia mogą być mylnie postrzegane w środowisku, strony te wzajemnie siebie uzupełniają. Takim banalnym przykładem jest u jednej strony wola zadawania bólu i płynąca z tego radość (sadyzm), zaś u drugiej wola przyjmowania cierpienia i zadowolenie z tego wynikające (masochizm). Czy tak zatem „idealne” małżeństwo jest ważne, przecież na pierwszy rzut oka funkcjonuje ono bez zarzutu. Otóż małżeństwo to jest również nieważnie zawarte.

Podałam zaledwie dwa przykłady, gdyż nie czuję się kompetentna do rozwinięcia szerzej tego tematu, ale wraz z rozwojem nauki na płaszczyźnie, np. psychiatrycznej takich paradoksów może pojawić się więcej.

Viladrich P.J., Konsens małżeński. Sposoby prawnej oceny i interpretacji w kanonicznych procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa (kanony 1095-1107 Kodeksu Prawa Kanonicznego), Warszawa 2002

http://motyl.wordpress.com/2009/01/15/osobowosc-obsesyjno-kompulsywna/

http://psychiatria.mp.pl/zaburzenia_osobowosci/show.html?id=70387

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »