REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłodność może być przyczyną rozwodu

Adam Janus
Bezpłodność, może stanowić ważny i niezawiniony powód zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżonków.
Bezpłodność, może stanowić ważny i niezawiniony powód zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżonków.

REKLAMA

REKLAMA

Ogromny wpływ na rozkład pożycia pomiędzy małżonkami ma bezpłodność jednego z nich. Dążenie do posiadania dzieci jest jednym elementarnym celem małżeństwa - jego swoistym dopełnieniem.

Sąd bada przyczyny

Aby sąd orzekł rozwód, to pomiędzy małżonkami musi nastąpić rozkład pożycia, który ma charakter zupełny i trwały. Rozkład pożycia jest skutkiem, który zawsze musi mieć swoją przyczynę. Może być nią bezpłodność. Sąd stwierdzając rozkład pożycia bardzo dokładnie bada jego przyczyny. Sąd w szczególności bada, czy rozpad więzi pomiędzy małżonkami ma charakter zupełny i trwały. Badanie przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego wiąże się z koniecznością ustalenia winnego takiego stanu faktycznego.

REKLAMA

Przyczyny zawinione i niezawinione

Naruszenie obowiązków małżeńskich może nastąpić w sposób zawiniony lub niezawiniony. Niezawinione naruszenie obowiązków małżeńskich stepuje niezależnie od woli i postępowania małżonka. Umyślne i nieumyślne sprzeniewierzenie się obowiązkom małżeńskim następuje, gdy w wyniku uchybieniom wobec obowiązków małżeńskich takich jak wspólne pożycie, wierności, wzajemnej pomocy, czy współdziałania na rzecz rodziny.

Zobacz: Rozwód w przypadku choroby jednego z małżonków

Co to jest bezpłodność?

Bezpłodność to inaczej niepłodność – stan w którym zachodzi niemożność zajścia w ciążę, pomimo nieprzerwanego współżycia. W Polsce co szósta para małżeńska ma kłopoty z posiadaniem potomstwa. W Polsce dotyczy ona 2,5 miliona kobiet i mężczyzn.

Gdy bezpłodność dotyka jednego z małżonków

Gdy jeden z małżonków cierpi na bezpłodność drugi małżonek może żądać od niego rozpoczęcia leczenia bezpłodności. To leczenie nie powinno jednak przekraczać pewnego stopnia intensywności. Nie można wymagać od drugiego małżonka, aby całkowicie poświęcił się leczeniu bezpłodności w imię posiadania dziecka, jeśli tylko odbyłoby się to kosztem poświęcenia własnego zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpłodność, może stanowić ważny i niezawiniony powód zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżonków.

Zobacz serwis: Sprawa rozwodowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Atram
    2021-12-20 22:35:55
    Az razi błąd! Pisząc to chyba konsultowaliscie się z jakimś lekarzem?bezpłodność nie równa się niepłodności!!!
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPO o braku waloryzacji u żołnierzy i funkcjonariuszy. Ich emerytury zostały zaniżone o 7,8%

Sprawa to 2023 r., ale wielokrotnie pisali o niej mundurowi w komentarzach do artykułów Infor.pl dotyczących podwyżek w 2024 r. Byli żołnierze i policjanci twierdzą, że w 2023 r. zostali "legislacyjnie oszukani".

Zmiany w prawie autorskim 2024. Czy algorytmy sztucznej inteligencji naruszają prawa twórców?

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w polskiej ustawie o prawach autorskich mogą przesądzić, że algorytmy sztucznej inteligencji (SI) generujące nowe treści naruszają prawa twórców - ocenił prof. Grzegorz Tylec, ekspert ds. ochrony praw autorskich. Takie podejście jest nowością nie tylko w Europie, ale być może na całym świecie - dodał.

Niższe stawki dla adwokata z urzędu? Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Zgodnie z wtorkowym orzeczeniem trybunału, norma przewidująca niższe wynagrodzenie dla adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu niż wynagrodzenie dla adwokatów będących pełnomocnikami z wyboru, narusza konstytucję.

Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu

Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego to, obok Ministra Równości nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk, a prezydent Andrzej Duda powołał na nie Agnieszkę Buczyńską. Szef rządu określił także zakres działania Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu?

REKLAMA

Rada Ministrów: Wybuduj sobie schron przydomowy bez pozwolenia. Będą zmiany w ustawie - Prawo budowlane

Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przewiduje rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę m.in. o przydomowe schrony i ukrycia doraźne.

Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

Trasa przemarszu rolników. Jakie ulice? Od Placu Defilad aż pod kancelarię premiera. Zablokowana S7

Rozpoczął się protest rolników w Warszawie. Rolnicy z pl. Defilad przejdą ulicami stolicy.

Bon senioralny. Projekt ustawy będzie gotowy na 100 dni rządu

Dofinansowanie usług dla seniorów już niedługo. Jak poinformowała Marzena Okła-Drewnowicz projekt ustawy o bonie senioralnym będzie gotowy na 100 dni rządu.

REKLAMA

Zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi. W kierunku jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt zmian ustawy o publicznej służbie krwi. Chodzi o wprowadzenie jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną. Nowela zakłada również przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną z poziomu regulacji ustawowej na poziom aktu wykonawczego.

Czy rządowy program „Dobry Start” oprócz uczniów obejmie także studentów? Odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Rządowy program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Czy program zostanie rozszerzony na studentów?

REKLAMA