| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Spadek u notariusza > Jakie są sposoby nabycia spadku?

Jakie są sposoby nabycia spadku?

Dziedziczący majątek nabywa prawa do spadku na podstawie postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia praw do spadku albo na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia, sporządzanego przez notariusza.

Otwarcie spadku

Spadek jest otwierany w momencie śmierci spadkodawcy, a spadkobierca może ten spadek przyjąć lub odrzucić. Aby to uczynić potrzebne jest odpowiednie oświadczenie złożone przed sądem albo notariuszem. Termin do złożenia takiego oświadczenia wynosi 6 miesięcy, po jego upływie nie jest już wymagane. Takie oświadczenie spadkobiercy nie powoduje stwierdzenia nabycia spadku.

Nabycie spadku

Stwierdzenie nabycia spadku następuje albo na drodze sądowej, albo u notariusza. Akt wydany przez notariusza – akt poświadczenia dziedziczenia wywołuje takie same skutki prawne jak sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Tylko takie dokumenty pozwalają udowodnić prawa spadkobiercy wobec osoby, która nie jest spadkobiercą, a rości sobie prawa do odziedziczonego majątku.

Poświadczenie u notariusza

Spadkobierca ma swobodę w wyborze czy potwierdzi swoje prawa na drodze sądowej czy u notariusza. Jednak poświadczanie u notariusza nie jest możliwe w każdym przypadku. Rejent może stwierdzić nabycie spadku tylko na podstawie ustawy albo na podstawie testamentów zwykłych czyli testamentu własnoręcznego, notarialnego oraz alograficznego. Nie jest to możliwe na podstawie testamentów szczególnych.

Zobacz również: Odrzucenie spadku przez małoletniego

Postanowienie sądowe

Do takiego postanowienia konieczne jest złożenie wniosku do sądu spadku. Wniosek składa osoba, która ma w tym interes prawny, czyli spadkobiercy oraz ich zstępni, jeśli ci pierwsi nie dożyli otwarcia spadku. Interes prawny mogą mieć również osoby, które nabyły spadek na podstawie umowy ze spadkobiercami.

Następnie sąd wzywa na rozprawę wnioskodawcę oraz inne osoby, które należą do kręgu spadkobierców oraz ustala kto jest spadkobiercą. Jeśli okaże się, że nie ma spadkobierców sąd stwierdzi nabycie majątku przez gminę ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy albo przez Skarb Państwa, jeśli osoba to mieszkała za granicą.

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »