Kategorie

Złożenie oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku z opóźnieniem w przypadku dziedziczenia testamentowego

Eugenia Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego
Jeśli doszło do złożenia oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku, ale pod wpływem błędu lub groźby, możliwe jest cofnięcie skutków prawnych tego oświadczenia.
Jeśli doszło do złożenia oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku, ale pod wpływem błędu lub groźby, możliwe jest cofnięcie skutków prawnych tego oświadczenia.
Artykuł ten jest kontynuacją innego artykułu w zakresie złożenia oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku, ale z opóźnieniem (w przypadku dziedziczenia ustawowego). Będę się starała tu nie powtarzać się, ale poruszyć również inne problemy związane ze złożeniem oświadczeniem w zakresie trybu i sposobu przyjęcia spadku, ale w przypadku dziedziczenia z testamentu.

Obowiązek złożenia oświadczenia

Reklama

Jeśli spadkobierca jest z kręgu najbliższej rodziny i jednocześnie został wymieniony w testamencie, to bezpieczniej jest w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o śmierci najbliższej osoby z rodziny (takiej jak małżonek, rodzice), jeśli oczywiście zachodzi obawa, że w majątku spadkowym pozostały również długi , złożyć oświadczenie o sposobie przyjęcia spadku: wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza, lub o odrzuceniu spadku.

Wprawdzie może się później okazać, że powołanym do spadku np. po zmarłej matce jest tylko syn, z pominięciem męża matki i pozostałych dzieci, ale zanim testament zostanie ujawniony, wierzyciele mogą wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku przez spadkobierców ustawowych i następnie zażądać od nich spłaty długów.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest o tyle korzystne dla spadkobiercy, że nie pozbawi się dziedziczenia majątku, a jeśli długi wystąpią, spłaci je do wysokości odziedziczonego majątku.

Natomiast spadkobiercą testamentowym można stać się, będąc osobą obcą dla spadkodawcy, nie należącą do kręgu spadkobierców ustawowych. Wówczas po otwarciu i ogłoszeniu testamentu, który, może się tak zdarzyć, znajdował się u innej osoby, nie tej bezpośrednio zainteresowanej dziedziczeniem, spadkobierca testamentowy, który właśnie dowiaduje się o tytule swego powołania, ma sześć miesięcy na złożenie oświadczenia, czy spadek przyjmuje i w jaki sposób, czy też spadek odrzuca.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Jeśli testament znajduje się u osoby zainteresowanej tzn. u spadkobiercy testamentowego, a jest ona osobą obcą dla spadkodawcy, i z pewnych (sobie tylko wiadomych) powodów nie dąży do otwarcia i ogłoszenia testamentu oraz stwierdzenia nabycia spadku z tego testamentu, to bieg terminu tych 6 miesięcy na złożenie jej oświadczenia się nie rozpoczyna do momentu, kiedy zdecyduje się złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu.

Gdy doszło już do złożenia oświadczenia

Reklama

W przypadku, kiedy doszło już do złożenia oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku, ale spadkobierca uczynił to pod wpływem błędu lub groźby, może on również podjąć próbę uchylenia się od skutków prawnych takiego oświadczenia.

Zatem taka możliwość istnieje nie tylko wtedy, gdy spadkobierca nie złożył w terminie stosownego oświadczenia w przedmiocie spadku, ale również wtedy, gdy oświadczenie złożył, ale chciałby się od niego uchylić. Sytuacja taka będzie miała miejsce nie tylko wówczas, gdy spadkobierca złożył oświadczenie o przyjęciu spadku wprost, a nie wiedział, że w spadku są długi, przekraczające wartość spadku, ale również wtedy, gdy zostało złożone oświadczenie w przedmiocie odrzucenia spadku, np. z powodu gróźb innej osoby, następnie stan obawy ustał i spadkobierca chce uchylić się od tego oświadczenia, bo gdyby nie te groźby to przyjąłby spadek: wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza.

Stosuje się podczas takiego postępowania przepisy Kodeksu cywilnego o wadach oświadczenia woli. Oświadczenie składa się przed sądem, i aby było skuteczne, wymaga zatwierdzenia przez sąd, krótko mówiąc, sąd oceni, czy rzeczywiście można uznać, że spadkobierca działał pod wpływem błędu lub groźby.

Zobacz też: Złożenie oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku z opóźnieniem

Polecamy naszą publikację z której dowiesz się więcej na temat darowizn, spadków i testamentów >>
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  27 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak zamówić e-receptę przez Internet?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet? Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta.

  Co wie o nas Internet?

  Dane osobowe w Internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Co wie o nas Internet? Czy dane można wykorzystać przeciwko nam?

  Mój wizerunek - czy to tylko zdjęcie?

  Każdy ma swoje wyobrażenie czym jest wizerunek albo co potocznie uznawane jest za wizerunek.

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

  Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

  Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

  Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

  W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

  Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

  Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Raport KE o stanie praworządności w UE

  Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.

  Wniosek o 300 plus przez bank

  Wniosek o 300 plus przez bank to jeden ze sposobów, jaki mogą wybrać rodzice, ubiegający się o świadczenie.

  Wzrost liczby zapytań spadkobierców o konta osób zmarłych

  Jak wynika z danych, jakie KIR przesłała do PAP, w tym roku wyraźnie wzrosła liczba zapytań, kierowanych przez osoby fizyczne.

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO. Jakie zasady należy stosować podczas używania technologii rozpoznawania twarzy, aby zapewnić zgodność m.in. z prawem ochrony danych osobowych? Odpowiedź na to pytanie zawierają „Wytyczne dotyczące rozpoznawania twarzy”.

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? [AUDIO]

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? Co zawiera tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU)?

  Telefon z banku z prośbą o dane? Tak mogą działać oszuści

  Oszuści mogą podszywać się pod pracowników banków i próbować wyłudzić dane osobowe. Niemal co 4. Polak deklaruje, iż otrzymał taki telefon.

  Jakie jest główne źródło informacji o zbiórkach charytatywnych?

  Media społecznościowe to główne źródło informacji o aukcjach charytatywnych. Są one kilka razy częściej wskazywane jako źródło takich informacji niż ogólnodostępne portale.

  Czy prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym?

  Prawo UE a prawo krajowe. Najbliższe miesiące mogą być w UE okresem natężenia sporu między instytucjami unijnymi i stolicami państw członkowskich o kwestię tego, czy prawo UE stoi nad prawem krajowym, czy też krajowe ma prymat nad wspólnotowym. Orzecznictwo wielu krajów UE wskazuje na wyższość krajowego porządku konstytucyjnego nad unijnym. KE jest innego zdania.

  Wyrok TSUE o systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

  Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, iż system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii.

  Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego w innym państwie [TSUE]

  Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, iż bezrobotni obywatele Unii mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w innych państwach Wspólnoty.