REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złożenie oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku z opóźnieniem w przypadku dziedziczenia testamentowego

Eugenia  Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego
Jeśli doszło do złożenia oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku, ale pod wpływem błędu lub groźby, możliwe jest cofnięcie skutków prawnych tego oświadczenia.
Jeśli doszło do złożenia oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku, ale pod wpływem błędu lub groźby, możliwe jest cofnięcie skutków prawnych tego oświadczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł ten jest kontynuacją innego artykułu w zakresie złożenia oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku, ale z opóźnieniem (w przypadku dziedziczenia ustawowego). Będę się starała tu nie powtarzać się, ale poruszyć również inne problemy związane ze złożeniem oświadczeniem w zakresie trybu i sposobu przyjęcia spadku, ale w przypadku dziedziczenia z testamentu.

Obowiązek złożenia oświadczenia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli spadkobierca jest z kręgu najbliższej rodziny i jednocześnie został wymieniony w testamencie, to bezpieczniej jest w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o śmierci najbliższej osoby z rodziny (takiej jak małżonek, rodzice), jeśli oczywiście zachodzi obawa, że w majątku spadkowym pozostały również długi , złożyć oświadczenie o sposobie przyjęcia spadku: wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza, lub o odrzuceniu spadku.

Wprawdzie może się później okazać, że powołanym do spadku np. po zmarłej matce jest tylko syn, z pominięciem męża matki i pozostałych dzieci, ale zanim testament zostanie ujawniony, wierzyciele mogą wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku przez spadkobierców ustawowych i następnie zażądać od nich spłaty długów.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest o tyle korzystne dla spadkobiercy, że nie pozbawi się dziedziczenia majątku, a jeśli długi wystąpią, spłaci je do wysokości odziedziczonego majątku.

Natomiast spadkobiercą testamentowym można stać się, będąc osobą obcą dla spadkodawcy, nie należącą do kręgu spadkobierców ustawowych. Wówczas po otwarciu i ogłoszeniu testamentu, który, może się tak zdarzyć, znajdował się u innej osoby, nie tej bezpośrednio zainteresowanej dziedziczeniem, spadkobierca testamentowy, który właśnie dowiaduje się o tytule swego powołania, ma sześć miesięcy na złożenie oświadczenia, czy spadek przyjmuje i w jaki sposób, czy też spadek odrzuca.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli testament znajduje się u osoby zainteresowanej tzn. u spadkobiercy testamentowego, a jest ona osobą obcą dla spadkodawcy, i z pewnych (sobie tylko wiadomych) powodów nie dąży do otwarcia i ogłoszenia testamentu oraz stwierdzenia nabycia spadku z tego testamentu, to bieg terminu tych 6 miesięcy na złożenie jej oświadczenia się nie rozpoczyna do momentu, kiedy zdecyduje się złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu.

Gdy doszło już do złożenia oświadczenia

REKLAMA

W przypadku, kiedy doszło już do złożenia oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku, ale spadkobierca uczynił to pod wpływem błędu lub groźby, może on również podjąć próbę uchylenia się od skutków prawnych takiego oświadczenia.

Zatem taka możliwość istnieje nie tylko wtedy, gdy spadkobierca nie złożył w terminie stosownego oświadczenia w przedmiocie spadku, ale również wtedy, gdy oświadczenie złożył, ale chciałby się od niego uchylić. Sytuacja taka będzie miała miejsce nie tylko wówczas, gdy spadkobierca złożył oświadczenie o przyjęciu spadku wprost, a nie wiedział, że w spadku są długi, przekraczające wartość spadku, ale również wtedy, gdy zostało złożone oświadczenie w przedmiocie odrzucenia spadku, np. z powodu gróźb innej osoby, następnie stan obawy ustał i spadkobierca chce uchylić się od tego oświadczenia, bo gdyby nie te groźby to przyjąłby spadek: wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza.

Stosuje się podczas takiego postępowania przepisy Kodeksu cywilnego o wadach oświadczenia woli. Oświadczenie składa się przed sądem, i aby było skuteczne, wymaga zatwierdzenia przez sąd, krótko mówiąc, sąd oceni, czy rzeczywiście można uznać, że spadkobierca działał pod wpływem błędu lub groźby.

Zobacz też: Złożenie oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku z opóźnieniem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA