| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Spadek u notariusza > Notariusz pomoże sporządzić testament

Notariusz pomoże sporządzić testament

Sporządzenie testamentu u notariusza jest najlepszym zabezpieczeniem przed działaniami osób trzecich, planujących obalić testament. Taki testament daje nam pewność, że jest on ważny, oraz zgodny z przepisami i wolą testatora.

Testament notarialny, jak sama nazwa wskazuje, jest sporządzony przez notariusza. W tym przypadku wystarczy ustne oświadczenie woli, które zostanie spisane w formie aktu notarialnego.

Obowiązki notariusza

• Przed sporządzeniem testamentu notariusz powinien ustalić tożsamość spadkodawcy, a także, w miarę możliwości, upewnić się, czy testator ma pełną zdolność do czynności prawnych.

 Jeśli notariusz będzie mieć jakąkolwiek wątpliwość co do posiadania owej zdolności, może, a wręcz powinien odmówić sporządzenia testamentu.

• Obowiązkiem notariusza jest również upewnienie się, czy osoba zamierzająca sporządzić testament rzeczywiście ma wolę ustanowienia spadkobiercy-wolę testowania, oraz czy działa swobodnie i świadomie.

• Akt notarialny zawierający testament powinien być podpisany przez testatora. 

Gdy spadkodawcą jest osoba niemogącą lub niepotrafiąca się podpisać, składa ona pod testamentem tuszowy odcisk swojego palca, obok zaś tego odcisku inna osoba wypisuje jego imię i nazwisko, umieszczając jednocześnie swój podpis. 

W razie niemożliwości złożenia odcisku tuszowego, notariusz czyni o tym stosowną wzmiankę.

Testament w innym języku

Może się zdarzyć, że testament będzie sporządzony w innym języku niż polski. W takiej sytuacji notariusz musi wezwać tłumacza, w celu przetłumaczenia aktu, jeżeli język którym się posługuje spadkodawca nie jest mu znany.

Testament poza kancelarią

Regułą jest, że testament powinien być spisany w kancelarii notarialnej, lecz zdarzają się odstępstwa.

Jeżeli np. z powodu choroby osoba chcąca spisać testament nie jest w stanie przyjść do kancelarii notarialnej, notariusz może przyjść np. do szpitala.

Taki testament, sporządzony poza kancelarią jest tak samo ważny jak ten sporządzony w kancelarii.

Koszt 

Testament notarialny jest najpewniejszy, bo daje gwarancję, że się niezawieruszy. Za sporządzenie takiego testamentu zapłacisz 50 zł, a gdy chcesz tam umieścić jakieś dodatkowe zapisy – maksymalnie 100 zł.

Warto wiedzieć, że testament można w każdej chwili odwołać, lub zmienić. Wystarczy, że zostanie sporządzony nowy, napisany zostanie zniszczony albo jeden z elementów nadający mu ważność zostanie usunięty (np. podpis pod testamentem).
Zmiana testamentu u notariusza kosztuje 30 zł.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »