| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Spadki zagraniczne > Dziedziczenie beztestamentowe w Anglii i Walii

Dziedziczenie beztestamentowe w Anglii i Walii

Wraz ze śmiercią spadkodawcy rusza postępowanie spadkowe. Przed śmiercią ma on prawo do wyznaczenia zarządcy, który ma poprowadzić owe postępowanie, gdy tego nie uczyni administrator zostanie wyznaczony przez sąd.

Gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu mamy do czynienia z dziedziczeniem beztestamentowym. W zależności od sytuacji jaka zaistnieje stosuje się odpowiednie do sytuacji zasady dziedziczenia.

Gdy spadkobierca umierając nie pozostawił po sobie potomka oraz nie pozostawał w związku małżeńskim spadek po takiej osobie należy się rodzicom zmarłej osoby. Jeżeli rodzice nie żyją, do spadku powoływane jest rodzeństwo zmarłego.

W przypadku gdy osoba zmarła pozostawiła dzieci, ale nie pozostawiła współmałżonka, jej majątek zostanie rozdysponowany pomiędzy jej dzieci.

Zobacz: Co umożliwi zapis windykacyjny w testamencie?

W przypadku gdy zmarła osoba nie pozostawiła po sobie dzieci i jednocześnie nie żyją jej rodzice, rodzeństwo oraz potomstwo rodzeństwa, masa spadkowa pozostanie w zarządzie powierniczym dla żyjącego męża lub żony osoby zmarłej.

Gdy zmarła osoba nie pozostawi po sobie dzieci ale przy życiu pozostawać będą rodzice, rodzeństwo i dzieci rodzeństwa, to małżonek otrzymuje cały majątek ruchomy oraz dodatkowo resztę spadkową po osobie zmarłej w wysokości 450 000 GBP (niestanowiącą majątku ruchomego).

Reszta spadkowa w połowie pozostanie w zarządzie powierniczym osobistego przedstawiciela dla żyjącego męża lub żony, natomiast druga połowa, w sytuacji gdy osoba zmarła pozostawiła rodzica lub rodziców (niezależnie od tego, czy nadal żyją bracia lub siostry osoby zmarłej lub ich dzieci), pozostanie w zarządzie powierniczym dla rodzica lub rodziców w równych częściach.

Jeśli osoba zmarła nie pozostawiła żadnego rodzica, majątek pozostanie w ustawowym zarządzie powierniczym dla braci i sióstr osoby zmarłej.

Gdy zmarły pozostawił dzieci i małżonka to małżonek ma prawo do przejęcia majątku ruchomego, oraz dodatkowo ustawowego spadku w wysokości do 250 000 GBP, reszta spadkowa pozostanie w połowie w zarządzie powierniczym osobistego przedstawiciela dla małżonka, a druga połowa pozostanie w ustawowym zarządzie powierniczym dla dzieci osoby zmarłej.

Zobacz serwis: Spadki

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu mamy do czynienia z dziedziczeniem beztestamentowym.
Gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu mamy do czynienia z dziedziczeniem beztestamentowym.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »