Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadek po mężu i żonie - kto i jak dziedziczy po małżonku?

Prawo, zasady dziedziczenia, spadek po małżonku/fot. Shutterstock
Prawo, zasady dziedziczenia, spadek po małżonku/fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób dziedziczą po sobie mąż i żona? Czy oprócz małżonka do spadku będą miały prawo także inne osoby?

Z mocy ustawy

Z dziedziczeniem ustawowym będziemy mieli do czynienia, gdy mąż czy zona nie sporządzili ważnego testamentu bądź żadna z osób wskazanych w testamencie nie chce lub nie może być spadkobiercą.

REKLAMA

Zobacz więcej: Kto nie może być spadkobiercą

Zgodnie z Kodeksem cywilnym w pierwszej kolejności z mocy ustawy dziedziczy właśnie małżonek oraz dzieci.

Sąd stwierdził nabycie spadku po moim mężu w jednej czwartej całości przeze mnie oraz po trzy szesnaste dla każdego z naszych czworga dzieci. Czy sąd postąpił prawidłowo? Dlaczego nie otrzymaliśmy równych części?

Wprawdzie zgodnie z prawem dziedziczenie małżonka i dzieci co do zasady odbywa się w częściach równych, to udział spadkowy małżonka w takim przypadku nie powinien być mniejszy niż jedna czwarta całości spadku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych (oraz odpowiednio dalszym zstępnym, czyli np. wnukom).

REKLAMA

Co w sytuacji, gdy spadkodawca nie miał dzieci? W takim przypadku do dziedziczenia z ustawy powołany jest małżonek (mąż, żona) oraz rodzice zmarłego. Udział spadkowy każdego z rodziców dziedziczących w zbiegu z małżonkiem wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym.

W chwili śmierci pana Zygmunta żyje jego żona oraz matka. Ojciec zmarł kilka lat wcześniej. Pan Zygmunt był jedynakiem,nie miał własnych dzieci. W takiej sytuacji do dziedziczenia z ustawy zostanie powołana żona pana Zygmunta oraz matka. Udział spadkowy każdej z nich wyniesie połowę spadku.

Gdy brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, to udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.

Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.

Nie wszystko podlega dziedziczeniu

Niedawno zmarła moja żona. Pobierała ona rentę z ZUS-u. Czy mam prawo do odziedziczenia świadczenia po niej?

Niektóre prawa nie podlegają dziedziczeniu. Do takich praw należy m. in. prawo do emerytury czy renty. Zgodnie z Kodeksem cywilnym nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie nie od tego czy są one spadkobiercami.

Zobacz więcej: Co nie wchodzi w skład spadku

Na podstawie testamentu

Powołanie małżonka do dziedziczenia może nastąpić także na podstawie testamentu. Taka forma ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Ważny testament powinien zostać sporządzony własnoręcznie. Nie wystarczy tu podpisany wydruk.

Zobacz również: Czy testament napisany na komputerze jest ważny?

Ostatnia wola może być również spisana notarialnie bądź urzędowo. Kodeks cywilny dopuszcza także szczególne formy testamentów.

Zobacz również: Jakie wyróżniamy rodzaje testamentów?

Zachowek

Jeżeli w testamencie małżonek został pominięty przez spadkodawcę, to może on żądać należnego zachowku. Wysokość zachowku wynosi połowę wartości udziału, jaki przypadałby małżonkowi w przypadku powołania do spadku z ustawy. Żona lub mąż trwale niezdolni do pracy mają prawo do zachowku w wysokości dwóch trzecich takiego udziału.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j.t. Dz. U. z 2018 r., poz. 1025 z późn. zm.)

Polecamy serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy? W jakiej wysokości wypłacana jest odprawa ekonomiczna?

  Jak ustala się wynagrodzenie za wykonaną pracę? Kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy? W jakiej wysokości wypłacana jest odprawa ekonomiczna?

  Za co pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową? Jakie są konsekwencje wyrządzenia szkody pracodawcy?

  Za co pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową? Jakie są konsekwencje wyrządzenia szkody pracodawcy? Sprawdź co grozi pracownikowi!

  Jak reagować w sytuacji doświadczania mobbingu? Jak są rodzaje dyskryminacji?

  Czym jest mobbing? Jak reagować w sytuacji doświadczania mobbingu? Jak są rodzaje dyskryminacji?

  Zatrudnianie pracowników młodocianych. Sprawdź aktualnie obowiązujące przepisy

  Kto jest pracownikiem młodocianym w rozumieniu przepisów prawa pracy? W jaki sposób zatrudnić osobę młodocianą? le dni urlopu wypoczynkowego przysługuje młodocianemu w pierwszym roku pracy?

  REKLAMA

  Jak rozróżnić umowę o pracę od umowy cywilnoprawnej

  Jak rozróżnić umowę o pracę od umowy cywilnoprawnej? Prawne podstawy świadczenia pracy można podzielić na dwie grupy, tj. na zatrudnienie pracownicze, oparte na przepisach prawa pracy oraz na tzw. zatrudnienie niepracownicze.

  Wypadek przy pracy: Koszty związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ponosi pracodawca

  Koszty związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ponosi pracodawca. Sprawdź co możesz zrobić gdy ulegniesz wypadkowi. 

  Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Sprawdź jak skutecznie złożyć skargę, żeby pracodawca nie wiedział kto ją złożył

  Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Jako pracownik masz prawo do dochodzenia swoich praw przed sądem pracy. Możesz również złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

  1000 zł przez rok lub 500 zł przez dwa lata na dziecko. Wsparcie nie zależy od dochodów rodziny

  1000 zł przez rok lub 500 zł przez dwa lata na dziecko, czyli łącznie 12 tyś zł mogą otrzymać rodzice lub opiekunowie. RKO przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca.

  REKLAMA

  Za nieokazanie i nieudostępnienie do kontroli urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja mobilna - 12 000 zł! Taksówki zamawiane na aplikacje na nowych zasadach! Czy będzie bezpieczniej?

  Bezpieczniej w taksówkach zamawianych na aplikacje! Nowe przepisy już obowiązują. Dokładna weryfikacja tożsamości potencjalnych kierowców to niejedyna zmiana. Sprawdź co się zmienia! 

  200 tys. zł na zorganizowanie pracowni komputerowych. Termin na złożenie wniosków mija 6 października 2023 r.

  200 tys. zł na zorganizowanie pracowni komputerowej - tyle otrzymają JST. Powstanie aż 50 pracowni komputerowych.

  REKLAMA