REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa, Mieszkanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prace na dachu i bhp

Prace na dachu mogą być bezpieczne, jeżeli zadbamy o profesjonalny system ochrony. Pracujący na dachu często narażeni są na utratę zdrowia lub życia. Z badań GUS-u wynika, że spośród wypadków przy pracy najczęstsze są wypadki podczas prac wysokościowych.

Dlaczego warto mieć porządek na budowie?

Zorganizowany plac budowy to jeden z warunków udanej inwestycji, dzięki któremu ekipa wykonawcza może wykazać się profesjonalizmem. Ponadto, porządek na placu budowy usprawnia prace budowlane.

Tablica informacyjna na terenie budowy

Jestem w trakcie budowy swojego pierwszego domu jednorodzinnego. Pomimo zaawansowanych prac budowlanych (w postaci wylanych fundamentów oraz wznoszenia pierwszy ścian parteru) kierownik budowy nadal nie umieścił na terenie mojej działki tablicy informacyjnej. Kto powinien zamieścić na budowie tablicy informacyjnej? Czy w związku z zaistniałą sytuacją grożą mi jakieś kary administracyjne?

Ogrodzenie i oświetlenie terenu budowy

Przed rozpoczęciem robót budowlanych warto podjąć się zagospodarowania terenu budowy, celem ułatwienia i usprawnienia, a przede wszystkich odpowiedniego zabezpieczenia wykonywania przyszłych prac. Przepisy prawne odnoszące się do bezpieczeństwa i higieny pracy dokładnie określają, iż zagospodarowanie terenu powinno być dokonane m.in. w zakresie ogrodzenia terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych oraz zapewnienia oświetlenia naturalnego i w razie potrzeby oświetlenia sztucznego.

REKLAMA

Zasilanie terenu budowy

Zasilenie terenu budowy w energię elektryczną jest niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii w ramach przygotowania przyszłej realizacji docelowych prac budowlanych. W celu uzbrojenia technicznego działki budowlanej w energię elektryczną inwestor powinien wykonać przyłącze energii elektrycznej.

Jakie zmiany w „Rodzinie na swoim”?

Program „Rodzina na swoim”, zgodnie z nowelizacją ustawy, wygaśnie z końcem 2012 roku. Po zmianach kupienie mieszania na rynku wtórnym w ramach preferencyjnych kredytów w zasadzie nie będzie możliwe.

Jakie mieszkanie wybrać dla studenta?

Kolejny rok akademicki coraz bliżej, a więc i czas dla studentów by zastanowić się, gdzie będą mieszkać. Co prawda, wybór na rynku jest całkiem spory, warto w pierwszej kolejności pomyśleć, jakie mieszkanie będzie spełniało nasz oczekiwania, także te finansowe…

Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

Podczas ulewnych deszczy narażeni jesteśmy na dość intensywne działanie wody. Woda wdziera się do naszych domów poprzez piwnice, może też dostawać się poprzez nieszczelny dach. Sprawdź, jak uszczelnić pokrycie dachowe, oraz jak zabezpieczyć dom przed działaniem deszczu.

REKLAMA

Zakup działki pod budowę domu

Zanim zdecydujemy się na dany projekt domu, należy wybrać działkę pod jego budowę. Teren pod budowę domu powinien być odpowiedni pod względem budowlano-użytkowym. Dowiedz się, jak kupić dobrą działkę pod budowę domu.

Termin rozpoczęcia robót budowlanych

Roboty budowlane można rozpocząć po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę z zastrzeżeniem robót wykonywanych na podstawie zgłoszenia lub nie wymagających ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Decyzja staje się ostateczna po upływie 14 dni od dnia doręczenia jej stronom postępowania, o ile strony nie wniosą w tym terminie odwołania od decyzji.

Jak prowadzić dokumentację budowy?

Rozpoczynając budowę należy pamiętać o właściwym i dokładnym prowadzeniu dokumentacji. Kto jest obowiązany do jej prowadzenia? Jakie elementy powinna zawierać?

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe stanowi jeden z ważnych wymogów związanych z budową i użytkowaniem obiektów budowlanych zawarty w ustawie prawo budowlane. Szczegółowe regulacje techniczne dotyczące tej kwestii znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Blacha na rąbek stojący – obróbka komina – galeria

Częstym powodem nieszczelności pokrycia dachowego jest wadliwe wykonanie obróbki komina. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kiedy mamy dach skośmy pokryty panelami na rąbek stojący? Zobacz poradę.

Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję zabezpieczającą?

Najem mieszkania może być uzależniony od wpłacenia kaucji zabezpieczającej. Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję przy rozwiązaniu umowy? Co zabezpiecza kaucja?

Więcej rodzin skorzysta z programu „Rodzina na swoim”

Gdy o dopłatę stara się małżeństwo, warunek wieku (nieukończenie 35 lat) będzie dotyczył tylko młodszego małżonka.

Kaucja przy umowie najmu mieszkania

Zwrot kaucji może być jednym z problemów przy najmie mieszkania. Czy wynajmujący ma obowiązek zwrócić kaucję i w jakich sytuacjach może ją zatrzymać?

Umowa darowizny - vademecum

Umowa darowizny - jaka forma i treść? Jak dokonać darowizny samochodu, nieruchomości, pieniędzy? Odpowiedź w naszym krótkim poradniku.

Jak najlepiej dobrać wiertarkę udarową na potrzeby własnego warsztatu?

Wśród narzędzi w każdym przydomowym warsztacie powinna znaleźć się wiertarka udarowa. Urządzenie to zdecydowanie ułatwi nam pracę, gdy będziemy chcieli wywiercić dziurę w twardym materiale takim jak beton czy płyta żelbetowa, gdzie zwykła wiertarka nie da rady. Na rynku dostępny jest ogromny wybór wiertarek udarowych, jednak każda z nich różni się od siebie: ceną, siłą czy mocą. Przeczytaj na co zwróci uwagę przy zakupie wiertarki udarowej, aby dostosować ją do indywidualnych potrzeb.

Jak zabezpieczyć dom przed skutkami trzęsienia ziemi?

Pomimo tego, że Polska nie jest narażana na regularne wstrząsy sejsmiczne, to zdarzają się w niej trzęsienia. Przeważanie występują one na terenach górzystych, w miejscach gdzie drążone są tunele kopalniane lub występują szkody górnicze. Sprawdź, w jaki sposób uchronić dom przed trzęsieniem ziemi.

Czy można założyć automatycznie sterowane drzwi na balkonie?

Oczywiście, że tak! Polskie firmy wychodząc naprzeciw wymagających klientów stworzyli automatycznie sterowane drzwi, które możesz w swoim mieszkaniu. Komfort polega na tym, że są sterowane pilotem. System pozwala ci na dowolne przesuwanie skrzydeł drzwi czy blokowanie ich w systemie alarmowym.

Jak prawidłowo wykonać obróbki blacharskie na dachu pokrytym panelami na rąbek stojący?


Budowa dachu składa się z kilku etapów. Jednym z nich są obróbki blacharskie takie jak obróbka szczytowa i przyścienna. Sprawdź, jak profesjonalnie wykończyć dach pokryty panelami na rąbek stojący.

Poznaj wady i zalety wodnego ogrzewania podłogowego

Jednym z najpopularniejszych systemów ogrzewania pomieszczeń jest wodne ogrzewanie podłogowe. System ogrzewania podłogowego jest systemem zdecydowanie energooszczędnym. Ponadto zapewnia optymalny rozkład temperatur w całym domu, a oprócz tego jest niewidoczny. Jak działa system ogrzewania podłogowego, jakie są najnowsze jego rozwiązania i zastosowania, na te i inne pytania odpowiada ekspert –Andrzej Durda.

Jakie musimy spełnić formalności przy pracach remontowych na dachu?

Niezależnie od wykonywanych prac remontowych i budowlanych, musimy pamiętać, że zawsze podlegamy prawu budowlanemu. Wyznacza ono zakres prac, które możemy wykonać samodzielnie oraz te, do których będziemy potrzebować specjalnych zezwoleń. Tak samo jest w przypadku prac przy poszyciu dachowym. Dlatego przed rozpoczęciem prac, przeczytaj i dowiedz się, jakie pace możemy wykonywać samemu , a do jakich prac będziesz potrzebować specjalnych zezwoleń.

Jak zachować bezpieczeństwo przy pracy na dachu?

Prace na wysokościach należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych wykonywanych zawodów. Wszyscy wykonujący prace na dachach, wieżach powinni zachowywać odpowiednie zabezpieczenia zgodnie z zasadami BHP. Tylko stosowanie się do przepisów zapewni nam bezpieczeństwo. Dowiedz się jak odpowiednio się zabezpieczyć by chronić swoje zdrowie.

Jak szybko można położyć strop prefabrykowany?

Budowa domu zawsze kojarzy się z długoterminową inwestycją. Na rynku istnieją jednak systemy, które zdecydowanie pomogą nam skrócić czas budowy domu. Dom można postawić szybciej dzięki zastosowaniu gotowych stropów prefabrykowanych. Sprawdź jak możesz zaoszczędzić dużo czasu, i szybko postawić dom.

Jak zrobić efektowne ogrodzenie?

Powszechnie wiadomo, że ogrodzenie domu podkreśla jego charakter. Firmy będące na polskim rynku prześcigają się w różnorodności swoich ofert, tak aby zachęcić do nich klienta. W ostatnim czasie, bardzo modne są indywidualne dodatki takie jak inicjały wstawione w lico ogrodzenia lub bramy, które można wykonywać na zamówienie. Sprawdź co zrobić aby nadać swojej furtce czy bramie niepowtarzalnego wyglądu.

Na co należy zwracać uwagę podczas kupowania okien?


Kupując okna wiemy, że podejmujemy decyzję na lata. Łączy się to także z dużymi kosztami jakie musimy ponieść za tego typu inwestycję. Na rynku istnieje tak ogromny wybór rodzajów i kolorów okien, że zaczyna to stanowić problem dla niezorientowanych użytkowników. Dowiedz się na co zwracać szczególną uwagę i czym kierować się przy zakupie okien.

Jakie problemy mogą powstać przy zdawaniu mieszkania?

Najmując mieszkanie zobowiązujemy się jednocześnie zwrócić je w stanie niepogorszonym. Co z tego wynika? Jakie problemy możemy napotkać przy oddawaniu mieszkania po zakończeniu umowy?

Na którą stronę świata powinny wychodzić okna poszczególnych pomieszczeń?

Aby dom był komfortowy, wymaga dużo naturalnego światła. W każdym pomieszczeniu powinno być go odpowiednio dużo, aby każde z pomieszczenie było wystarczająco oświetlone. Wybierając projekt architektoniczny, powinniśmy pamiętać o tym, że takie pomieszczenia jak kuchnia czy pokój dzienny powinny być skierowane w odpowiednią stronę świata, aby możliwie jak najdłużej były oświetlone w ciągu dnia światłem dziennym.

Kiedy rozpocząć budowę domu?

Jeśli załatwiliśmy wszystkie formalności związane z budową domu, możemy zacząć jego budowę. Pierwszym krokiem jest wylanie fundamentów. Fundamenty powinny być solidne i wytrzymałe. Sprawdź, jak odpowiednio wybrać właściwy rodzaj fundamentu i jak je wykonać.

Kontaktrony – system zabezpieczający przed włamaniem

Najważniejszą funkcją naszego domu jest ochrona nas i naszego dobytku przed zagrożeniami zewnętrznymi np. włamywaczami. Jednak, aby dom był bezpieczny, potrzebuje odpowiednich instalacji w postaci alarmów czy dodatkowych zamków. Coraz częściej zabezpieczenia stosowane są także w oknach czy drzwiach balkonowych, ponieważ to one najbardziej narażone są na ataki włamywaczy.

Jaki rodzaj okien wybrać, aby uchronić się przed ogniem?

Istnieje wiele opinii dotyczących odporności ogniowej okien w naszych domach. Właściciele okien z PVC, twierdzą, że ich okna są najlepsze, ponieważ posiadają właściwości samo gasnące. Natomiast użytkownicy okien drewnianych zdecydowanie stają w obronie ekologii, przeciwstawiając się spalaniu trujących substancji. Ostatni to zwolennicy niezniszczalnego aluminium. Jakie więc należy wybrać okna, aby uchronić się przed pożarem i czym się kierować przy wyborze okna? Na te i inne pytania odpowiedzi udziela Sławomir Dubiela z firmy MS więcej niż OKNA.

Jak zamontować drzwi wejściowe do mieszkania?

Drzwi wejściowe do mieszkania to element, który oddziela strefę prywatną od zewnętrznej. Ich odpowiedni montaż będzie świadczył nie tylko o walorach estetycznych wejścia do mieszkania, ale również funkcjonalnych, które gwarantują poczucie bezpieczeństwa.

Mur pruski

Mur pruski zwany także ścianą ryglową to rodzaj ściany szkieletowej. Konstrukcja ściany nazywana także ścianą szachulcową lub fachówką pochodzi ze średniowiecza, gdzie stosowana była zarówno w budownictwie mieszkalnym jak i gospodarczym. Mur pruski charakteryzuje się widoczną konstrukcją drewnianą. Pomiędzy pionowymi i poziomymi belkami, przestrzenie wypełniał mur z cegły, glina, gruz lub trzcina.

Istota umowy o usługi budowlane


Umowa o usługi budowlane to wzajemne zobowiązania stron – wykonawcy i inwestora. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania umówionego obiektu, natomiast inwestor zobowiązuje się do wykonania czynności związanych z przygotowaniem robót budowlanych zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz do przekazania projektu budowlanego, odebrania obiektu budowlanego, zapłacenia wynagrodzenia.

Rodzaje dachów

Dach to najwyższa część konstrukcyjna budynku chroniąca go przed czynnikami atmosferycznymi. Składająca się z konstrukcji nośnej i pokrycia więźba dachowa, najczęściej wykonana jest z drewna. Różnorodność dachów jest ogromna. Dachy możemy podzielić ze względu na rodzaj pokrycia, oraz kształt. Ze względu na pokrycie wyróżniamy np. dachy kryte gontem, dachówką, blachodachówką i blachą. Sprawdź, jaki jest podział dachów ze względu na kształt.

Jaki rodzaj ścian wybrać do budowy domu?

Do zadań ścian zewnętrznych budynku, należy przede ochrona budynku i jego wnętrza przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych. Wybór technologii budowy ścian zewnętrznych jest bardzo ważną decyzją, którą powinniśmy podjąć zanim zabierzemy się do budowy domu. Ściany zewnętrzne powinny być wytrzymałe, ciepłe, ciche, ale i zdrowe. Jaka ściana zewnętrzna będzie najlepsza dla naszego domu?

Jak wybrać właściwy dach?

Wybór dachu to decyzja, którą powinniśmy podjąć już na etapie projektowania domu. To jaki dach wybierzemy, będzie miało wpływ na późniejszy wygląd naszego domu, oraz jego funkcjonalność. Sprawdźmy, jaki rodzaj dachu będzie dla nas najbardziej odpowiedni i sprosta naszym oczekiwaniom, lokalizacji, oraz wymogom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Hipoteka a podział nieruchomości

Hipoteka stanowi powszechnie stosowany środek zabezpieczania wierzytelności w obrocie. Przedmiotem hipoteki jest nieruchomość, prawo użytkowania wieczystego nieruchomości lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a ewentualnie także inna hipoteka.

Blachodachówka – najtańszy i najlżejszy materiał do przekrywania dachu

Blchodachówka jest jednym z najtańszych i najlżejszych materiałów dachowych w związku z czym nie wymaga masywnej konstrukcji dachu, na której mogła by się opierać. Blachodachówkę z powodzeniem można stosować na starych i zabytkowych dachach bez konieczności wzmacniania ich konstrukcji. Problem z blachodachówką może pojawić się natomiast na połaciach dachowych o dość skomplikowanym kształcie. Chcąc przekryć blachodachówką dach o dość nieregularnym kształcie, będziemy musieli liczyć się ze znaczną ilością odpadów a w tym także i z kosztami, które pojawią się w wyniku przycinania blachodachówki do kształtu dachu.

Po co rzeczoznawcy Sanepid, BHP i P.POŻ?


Zadaniem rzeczoznawcy jest sprawdzenie i uzgodnienie dokumentacji projektowej projektu budowlanego pod względem przepisów i rozporządzeń szczegółowych, które dotyczą poszczególnych dziedzin: sanitarnej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pożarowej.

Od czego zależą różne rodzaje drewna do okien?


Na polskim rynku jest bardzo duży wybór okien drewnianych. Najpopularniejsze są okna sosnowe, okna dębowe i z egzotycznego meranti. Czy rodzaj drewna ma jakiś wpływ na jakość okna? Kupując okno drewniane, warto zwrócić uwagę na rodzaj drewna z jakiego zostało wykonane, będzie to mieć bowiem późniejszy wpływ na wytrzymałość, termoizolacyjność i trwałość zakupionych przez nas okien.

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?


By pompa ciepła działała prawidłowo, musi być odpowiednio dopasowana do danego budynku. Wybór odpowiedniego urządzenia jest uzależniony od wielu czynników. Na co zwracać uwagę odpowiada Paweł Kocięba-Żabski, Prezes Nateo Sp. z o.o.

Z jakich gatunków drewna wykonuje się okna drewniane?

W Polsce oferta okien drewnianych oferowana przez producentów jest bardzo szeroka. Wybór pomiędzy gatunkami drewna jest bardzo duży. Wyróżnia się nawet kilkanaście jego odmian, jednak czym różnią się poszczególne odmiany drewna? Czy dębowe okna są trwalsze od sosnowych? Na te i inne pytania odpowiada Sławomir Dubiel z firmy MS więcej niż Okna.

Jak w prosty sposób ozdobić dach?

Dach to jeden z elementów domu, który nie tylko chroni nas przed wilgocią ale i zapewnia osłonę cieplną. Jednak czy tylko? Czy dach musi być jednym z nudnych elementów domu? Oczywiście, że nie! Jest wiele sposobów, które łatwo odmienią nasz dach, nadając mu oryginalny i niepowtarzalny wygląd.

Jaką funkcję pełni membrana dachowa?

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Dobrze wykonany stanowi izolację cieplną a także chroni wnętrza budynku przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak słońce czy deszcz. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że „dach” to wiele warstw ochronnych. Jedną z takich warstw jest membrana dachowa.

Poradnik: Mieszkanie socjalne w Wielkiej Brytanii

Mieszkanie socjalne (council housing) jest mieszkaniem wynajmowanym po przystępnej cenie głównie przez urzędy miejskie lub spółdzielnie mieszkaniowe. Większość urzędów miejskich przy podejmowaniu decyzji o przydzieleniu mieszkania używa systemu punktowania.

Mieszkania komunalne do zmiany

Gminy będą miały więcej swobody w decydowaniu o tym, kto zajmuje lokal komunalny, ile za niego płaci i jak często będą weryfikowane dochody takiej osoby.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę?


Uzyskanie pozwolenia na budowę jest procesem długotrwałym i wymaga skompletowania szeregu dokumentów jeszcze przed złożeniem wniosku.

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?


Podstawowym obowiązkiem w procesie budowlanym jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

REKLAMA