| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Jakie problemy mogą powstać przy zdawaniu mieszkania?

Jakie problemy mogą powstać przy zdawaniu mieszkania?

Najmując mieszkanie zobowiązujemy się jednocześnie zwrócić je w stanie niepogorszonym. Co z tego wynika? Jakie problemy możemy napotkać przy oddawaniu mieszkania po zakończeniu umowy?

Umowa najmu

Zgodnie z art. 659 Kodeksu cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

POBIERZ WZÓR: Umowa najmu lokalu mieszkalnego

Wynajmując mieszkanie wynajmujący może oczekiwać, iż najemca będzie odpowiednio opiekował się jego własnością. Nie jest to jednak wyłącznie wiara w uczciwość najemcy. Taki obowiązek kładzie na niego również Kodeks cywilny, zgodnie z którym najemca po zakończeniu najmu obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie nie pogorszonym. Nie oznacza to jednak, że mieszkanie musi być w praktyce nietknięte. Nie ponosi on bowiem odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.

Wynajmujący nie ma roszczeń do najemcy z powodu śladów zużycia sprzętu AGD, jeżeli są one nie do uniknięcia przy prawidłowym używaniu. Prawidłowym używaniem nie będzie jednak dziura w ścianie. 

Zobacz również: Czy można wyremontować lokal bez zgody wynajmującego?

Jakie mogą powstać problemy?

W związku z powyższym często pojawiają się problemy zwłaszcza przy zakończeniu umowy najmu. Wynajmujący może chcieć zatrzymać część kaucji celem doprowadzenia mieszkania do stanu sprzed zawarcia umowy. Z kolei najemcy również starają się oszczędzić kosztów. Należy bowiem wiedzieć, że pewnych kosztów czasami uniknąć nie sposób.

W takiej sytuacji powstaje pytanie. Jakie żądania wynajmującego są zasadne, a jakie nie. W szczególności powszechnym problemem jest pytanie o to kto powinien odmalować mieszkanie. Najemca który mieszkania używał, czy może wynajmujący który z racji używania pobierał przecież czynsz?

Odmalowanie ścian

Odpowiedzi udzieli nam uważna lektura ustawy o ochronie praw lokatorów. Określa on m.in. konkretne obowiązki zarówno wynajmującego, jak i najemcy. W odniesieniu do tego drugiego znaczenie będzie miał zwłaszcza art. 6b. Zgodnie z jego treścią najemca jest obowiązany utrzymywać lokal we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym. Wśród szczegółowych obowiązków ustawa wymienia m.in. naprawę i konserwację podłóg, posadzek, wykładzin, okien oraz drzwi.

Oprócz tego do obowiązkiem najemcy jest również malowanie i tapetowanie, naprawa uszkodzonych tynków, ścian i sufitów.

 Odmalowanie ścian jest obowiązkiem najemcy.

Uszkodzenia w mieszkaniu

O pewnych kwestiach warto jednak pomyśleć zanim jeszcze podpiszemy umowę lub w jej trakcie. Ma to znaczenie, jeżeli w mieszkaniu są dostrzegalne wady i niedziałające sprzęty. Warto zatem przed podpisaniem umowy w ramach jej załącznika sporządzić protokół, który będzie opisywał wszelkie dostrzeżone nieprawidłowości.

Protokół zdawczo-odbiorczy powinien być również sporządzony przy rozwiązaniu umowy.

Zobacz również: Vademecum: Wynajem mieszkania

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »