reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Jakie problemy mogą powstać przy zdawaniu mieszkania?

Jakie problemy mogą powstać przy zdawaniu mieszkania?

Najmując mieszkanie zobowiązujemy się jednocześnie zwrócić je w stanie niepogorszonym. Co z tego wynika? Jakie problemy możemy napotkać przy oddawaniu mieszkania po zakończeniu umowy?

Umowa najmu

Zgodnie z art. 659 Kodeksu cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

POBIERZ WZÓR: Umowa najmu lokalu mieszkalnego

Wynajmując mieszkanie wynajmujący może oczekiwać, iż najemca będzie odpowiednio opiekował się jego własnością. Nie jest to jednak wyłącznie wiara w uczciwość najemcy. Taki obowiązek kładzie na niego również Kodeks cywilny, zgodnie z którym najemca po zakończeniu najmu obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie nie pogorszonym. Nie oznacza to jednak, że mieszkanie musi być w praktyce nietknięte. Nie ponosi on bowiem odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.

Wynajmujący nie ma roszczeń do najemcy z powodu śladów zużycia sprzętu AGD, jeżeli są one nie do uniknięcia przy prawidłowym używaniu. Prawidłowym używaniem nie będzie jednak dziura w ścianie. 

Zobacz również: Czy można wyremontować lokal bez zgody wynajmującego?

Jakie mogą powstać problemy?

W związku z powyższym często pojawiają się problemy zwłaszcza przy zakończeniu umowy najmu. Wynajmujący może chcieć zatrzymać część kaucji celem doprowadzenia mieszkania do stanu sprzed zawarcia umowy. Z kolei najemcy również starają się oszczędzić kosztów. Należy bowiem wiedzieć, że pewnych kosztów czasami uniknąć nie sposób.

W takiej sytuacji powstaje pytanie. Jakie żądania wynajmującego są zasadne, a jakie nie. W szczególności powszechnym problemem jest pytanie o to kto powinien odmalować mieszkanie. Najemca który mieszkania używał, czy może wynajmujący który z racji używania pobierał przecież czynsz?

Odmalowanie ścian

Odpowiedzi udzieli nam uważna lektura ustawy o ochronie praw lokatorów. Określa on m.in. konkretne obowiązki zarówno wynajmującego, jak i najemcy. W odniesieniu do tego drugiego znaczenie będzie miał zwłaszcza art. 6b. Zgodnie z jego treścią najemca jest obowiązany utrzymywać lokal we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym. Wśród szczegółowych obowiązków ustawa wymienia m.in. naprawę i konserwację podłóg, posadzek, wykładzin, okien oraz drzwi.

Oprócz tego do obowiązkiem najemcy jest również malowanie i tapetowanie, naprawa uszkodzonych tynków, ścian i sufitów.

 Odmalowanie ścian jest obowiązkiem najemcy.

Uszkodzenia w mieszkaniu

O pewnych kwestiach warto jednak pomyśleć zanim jeszcze podpiszemy umowę lub w jej trakcie. Ma to znaczenie, jeżeli w mieszkaniu są dostrzegalne wady i niedziałające sprzęty. Warto zatem przed podpisaniem umowy w ramach jej załącznika sporządzić protokół, który będzie opisywał wszelkie dostrzeżone nieprawidłowości.

Protokół zdawczo-odbiorczy powinien być również sporządzony przy rozwiązaniu umowy.

Zobacz również: Vademecum: Wynajem mieszkania

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama