reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Kaucja przy umowie najmu mieszkania

Kaucja przy umowie najmu mieszkania

Zwrot kaucji może być jednym z problemów przy najmie mieszkania. Czy wynajmujący ma obowiązek zwrócić kaucję i w jakich sytuacjach może ją zatrzymać?

Kaucja zabezpieczająca

Wynajmujący może uzależnić zawarcie umowy najmu mieszkania od wpłacenia przez najemcę odpowiedniej kaucji zabezpieczającej. Stanowi ona zabezpieczenie roszczeń wynajmującego jakie mogą wynikać z zawiązanego stosunku umownego (czyli umowy najmu).

POBIERZ WZÓR: Umowa najmu mieszkania

Takie rozwiązanie zostało wyraźnie dopuszczone w ustawie o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z art. 6 w/wym. ustawy zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu.

Wedle dalszej części cytowanego przepisu kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.

Wysokość kwoty stanowiącej kaucję zabezpieczającą zależy od woli stron oraz wyniku negocjacji dotyczących treści umowy. Okoliczność, iż kaucja jest wymagana powinna znaleźć się w treści porozumienia między stronami a fakt zapłacenia kaucji najlepiej potwierdzić odpowiednim oświadczeniem podpisanym przez wynajmującego.

Co zabezpiecza kaucja?

Jak wynika z powyższego kaucja zabezpiecza roszczenia wynikłe z tytułu najmu lokalu. Chodzi tutaj o należności dotyczące z tytułu zaległego czynszu, jak również tzw. opłat niezależnych od właściciela. Przy tym przez opłaty niezależne należy rozumieć opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody, jak również opłaty za odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych (art. 2 ust. 1 pkt. 8 ustawy).

Kaucja może zatem zabezpieczać nie tylko czynsz lecz również należności z tytułu używania energii, wody, czy odprowadzania ścieków.

Co więcej za takie należności należy również uznać wszelkie roszczenia wynajmującego o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy. Z powyższego wynika zatem, że kaucja zabezpiecza takie sytuacje jak koszty naprawy uszkodzonych sprzętów, czy zniszczonych elementów mieszkania.

Wynajmujący nie może jednak zatrzymać kaucji na zabezpieczenie roszczeń kierowanych wobec najemcy na innych podstawach.

Wynajmujący nie może zatrzymać kaucji jako zabezpieczenia zapłaty ceny jeżeli przy okazji najmowania lokalu zawarł z najemcą umowę sprzedaży telewizora.

Zwrot kaucji

Przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów określają także termin w jakim kaucja powinna być zwrócona. Zgodnie z art. 6 ust. 4 kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama