Kategorie

Jakie mieszkanie wybrać dla studenta?

Marta Wrzosek
Student, poszukując mieszkania, może zdeydować się na akadmik, stancję lub wynajem mieszkania.
Student, poszukując mieszkania, może zdeydować się na akadmik, stancję lub wynajem mieszkania.
materiały prasowe
Media
Kolejny rok akademicki coraz bliżej, a więc i czas dla studentów by zastanowić się, gdzie będą mieszkać. Co prawda, wybór na rynku jest całkiem spory, warto w pierwszej kolejności pomyśleć, jakie mieszkanie będzie spełniało nasz oczekiwania, także te finansowe…

Pokój w akademiku

O standardzie akademików można mówić różne rzeczy. Wiele z nich przedstawia się dość ubogo, ale są też i takie pokoje, które prezentują całkiem wysoki standard. Bardzo często można znaleźć lokal dwupokojowy z własną łazienką i aneksem kuchennym. Jest to z całą pewnością opcja najtańsza, ale nie jest dostępna dla wszystkich. Główne kryteria, jakie uczelnie bierze pod uwagę przydzielając lokal to zarobki w rodzinie i odległość między uczelnią a domem rodzinnym. Ponadto, działa tu zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli aby mieć szansę na akademik, należy odpowiednio wcześnie złożyć podanie.

Jak kształtują się ceny? W głównej mierze zależy to od standardu wykończenia lokalu i tego, ilu osobowy jest to pokój. Ceny wahają się od 250 do 450 zł za miesiąc.

Zobacz również: Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

Stancja

Inną opcją, choć dużo niej popularną niż pozostałe, jest stancja, czyli zamieszkanie z inną osobą, najczęściej starszą, która wynajmuje jeden lub dwa pokoje w swoim mieszkaniu. Osoby, które zdecydują się na tą opcję muszą brać pod uwagę specyfikę tej formy wynajmu. Nie każdemu odpowiadać będzie stałe towarzystwo właściciela mieszkania i dostosowywania się do reguł panujących w jego domu.

Koszty są nieco wyższe niż w przypadku akademików i zależne są od miasta, w którym rozpoczniemy studia. Najdroższe są oczywiście Warszawa i Kraków. Ceny – ok. 400-550 zł.

Wynajęcie mieszkania

Jedną z najpopularniejszych opcji jest nadal samodzielne wynajęcie mieszkania. Jednak nie każdy może sobie na nią pozwolić. Tu z całą pewnością należy posiadać większy budżet. Dobrym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania ze znajomymi. Już 3 czy 4 osoby w mieszkaniu, to znaczna obniżka kosztów. W Internecie znajdziemy mnóstwo ogłoszeń i tą drogą najszybciej i najtaniej wyszukamy odpowiedni lokal (można korzystać z pomocy agencji nieruchomości, ale są to dodatkowe koszty).
O cenach wynajmu mieszkania można mówić bardzo długo. Zależą one nie tylko od miasta, ale także od dzielnicy, w jakiej znajduje się mieszkanie, liczby pokojów, od bliskości środków transportu i wielu innych czynników. Ceny wahają się więc od ok. 1000 zł za kawalerkę, po 2-3 tysiące za mieszkania 3- czy 4-pokojowe.

A może zakup mieszkania?

Ta opcja wiąże się nie tylko z stosunkowo wysokimi kosztami, ale i zobowiązaniem na kilkanaście, a często nawet kilkadziesiąt lat. Jeżeli ktoś dysponuje odpowiednim budżetem, może wziąć taką opcję pod rozwagę, choćby z tego powodu, iż zakup lokalu to inwestycja. Inwestujemy we własne mieszkanie, a nie zasilamy portfela obcej osoby.

Tu, mamy do wyboru rynek wtórny i rynek pierwotny. Podobnie, jak w przypadku wynajmu, Internet przepełniony jest ofertami sprzedaży mieszkań – od kawalerek po kilkupokojowe apartamenty.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obostrzenia na październik 2021 r.

  Obostrzenia na październik 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Aktualne obostrzenia mają zostać przedłużone do 31 października.

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.