REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa, Mieszkanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co zrobić przed zakupem działki pod zabudowę?

Przed kupieniem działki powinniśmy sprawdzić możliwości jej zagospodarowania. Pozwoli to nam podjąć decyzję kupna i uchroni przed ewentualnymi problemami formalno-prawnymi. W pierwszej kolejności, powinniśmy zorientować się czy dla obszaru, w którym znajduje się nasza działka jest sporządzony i uchwalony Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Jak wybrać działkę pod dom budowany wg projektu indywidualnego?

Wybór działki pod indywidualny projekt pozostawia nam więcej swobody niż wybór działki pod projekt gotowy. Architekt projektując dom w pięknym ale trudnym krajobrazie może wydobyć jego "genius loci", czyli to coś, co jest niezwykłe dla tego miejsca i co nas w nim urzekło.

Jak określić funkcję i ergonomię przyszłego domu?

Przed wyborem projektu powinniśmy określić swoje potrzeby i oczekiwania wobec przyszłej funkcji i wielkości domu.

Czynniki, od których zależy estetyka budynków we współczesnej architekturze

Bryła, funkcja i materiały wykończeniowe stanowią obecnie główne wyznaczniki estetyki we współczesnej architekturze.

REKLAMA

Co wchodzi w skład procesu inwestycyjnego?

W wielkim skrócie jest to zbiór czynności, które należy wykonać, żeby powstał budynek. Począwszy od zamysłu, aż do jego realizacji. W tym wybór działki, projekt, formalności prawne, budowa, wykończenie obiektu oraz zdobycie pieniędzy na sfinansowanie całego tego procesu.

Jak wpisać hipotekę do księgi wieczystej

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym. Praktyka pokazuje, że problemy z hipoteką dotyczą coraz większej liczby nieruchomości.

Zakup nieruchomości a hipoteka

Przed zakupem nieruchomości zainteresowani powinni sprawić księgi wieczyste danej nieruchomości i ustalić czy istnieje na niej hipoteka.

Czym są warunki zabudowy i zagospodarowania terenu i jak je uzyskać?

Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu to zbiór informacji o jej przeznaczeniu, o możliwościach zagospodarowania naszej działki i doprowadzenia mediów.

REKLAMA

Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?

Do spoinowania elewacji z klinkieru najlepiej wybierać gotowe mieszanki zapraw. Ich skład jest odpowiednio dobrany, co sprawia że mają one odpowiednie właściwości i trwałość. Kolor spoin powinien nie wchodzić w zbyt duży kontrast ze ścianą, znacznie lepiej prezentują się kolory stonowane i bardziej zbliżone do siebie.

Jak prawidłowo wykonać podłogę na gruncie?

Odpowiednio wykonana i dobrana podłoga na gruncie ochroni nas przed stratami ciepła, przenikaniem wilgoci, stłumi drgania oraz nie ulegnie zniszczeniu nawet po bardzo długim czasie. Przy stosowaniu odpowiednich grubości warstw i jakości materiałów zapewnimy sobie spokój i komfort w jej użytkowaniu.

Po co i jak zbroić tynk?


Zbrojenie tynku pozwala na dowolne formowanie kształtów ścian i sufitów, dając nam duże możliwości w realizowaniu swoich wizji architektonicznych. Zbrojenie tynku chroni ściany i sufity przed pęknięciami i zarysowaniami, dlatego warto stosować je w każdym domu i mieszkaniu aby uniknąć nie potrzebnych remontów, wydatków i stresu z tym związanego.

Tynk akrylowy – co to takiego i gdzie się go stosuje?


Tynk akrylowy jest alternatywą dla tynków mineralnych, głównie ze względu na dekoracyjną fakturę oraz ogromną paletę kolorów. Tynk akrylowy, jest rodzajem tynków cienkowarstwowych stosowanym na zewnątrz także w systemie BSO (bezspoinowy system ociepleń) jak i dekoracyjna wyprawa wewnętrzna. Niejednokrotnie występuje w postaci gotowych mieszanek co znacznie przyspiesza prace tynkarskie.

Z czego wykonać ściankę działową?

Czy to w nowym projekcie domu, czy decydując się na gruntowny remont, chcąc podzielić wolną przestrzeń na mniejsze pomieszczenia, musimy zdecydować się na wykonanie ścianki działowej. Odpowiednia akustyka, ciężar i wytrzymałość to główne aspekty na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego materiału na naszą ściankę działową.

Elewacja budynku – jaki tynk wybrać?

Tynk, jako element wykończeniowy zdobi budynek i nadaje mu odpowiedni charakter oraz zapewnia estetykę między innymi dzięki różnorodnej strukturze oraz różnorodności barw. Rodzaj tynku stosowanego na elewacji budynku dobiera się w zależności od rodzaju zastosowanej izolacji cieplnej.

Cegła na elewację: klinkierowa czy licowa?


Nie zależnie od tego czy wybierzemy cegłę klinkierową czy licową mamy gwarancję trwałej i bardzo eleganckiej elewacji. Poprzez dobór odpowiedniej faktury jak i koloru cegły możemy, nadać elewacji wyjątkowy charakter.

BSO – co to takiego?


BSO w rozwinięciu to bezspoinowy system ociepleń. Stosowanie tego systemu i umiejętne położenie zagwarantuje nam zmniejszenie strat ciepła a co tym idzie spore oszczędności na ogrzewaniu. BSO powoduje że mamy dowolność w wyborze rodzaju tynku – setki kolorów jak i rodzajów faktur powodują że nasza elewacja może stać się dużo ciekawsza.

Czym charakteryzuje się amortyzacja lokalu

Amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością.

Wentylowany czy niewentylowany dach płaski?


Dach w strefie klimatycznej w jakiej znajduje się Polska pełni ważną rolę ochronną przed deszczem, mrozem i upalnym słońcem. Musi być solidnie wykonany, aby przetrwać trudne warunki i zapewnić odpowiedni klimat wewnątrz domu.

Ściany z ceramiki czy z betonu komórkowego?


Wyroby ceramiczne od wieków są stosowane do wznoszenia różnych elementów budowli w tym także ścian. Ceramiczne wyroby budowlane, w głównej mierze składają się z gliny lub iłu oraz piasku i popiołu. Charakteryzuje je bardzo dobra termoizolacyjność a także mała porowatość i nasiąkliwość. Cegły ceramiczne w porównaniu z innymi materiałami są najmniej podatne na zmienność kształtu np. pod wpływem obciążeń statycznych, ciepła lub niskich temperatur. Beton komórkowy charakteryzuje się bardzo małą gęstością objętościową (jest lżejszy od ceramiki), ma także bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Wynika to przede wszystkim z zawartości zamkniętych w nim makro-porów, które stanowią świetny izolator termiczny.

Czy warto wykonać strop gęstożebrowy w domu jednorodzinnym?


Decyzję o wyborze stropu powinno się podjąć przed zakupem lub zamówieniem projektu. Gdy kupujemy gotowy projekt, w dokumentacji z góry będzie ustalony jego rodzaj. Typ może odnosić się do standardowych pustaków i belek produkowanych przez cegielnie lub rozwiązań modułowych oferowanych przez przedsiębiorstwa ceramiki budowlanej. Jeśli preferujemy jakiś typ, możemy zlecić przerobienie projektu, jednak sporządzenie adaptacji będzie w zależności od wielkości projektu zazwyczaj mieściło się w przedziale 2000 – 5000 zł dodatkowego wydatku. Niedopuszczalne jest dokonywanie jakichkolwiek zmian w układzie czy typie stropu bez porozumienia z projektantem.

Zniesienie współwłasności

Zgodnie z ustawą Kodeks cywilny, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.

Czym charakteryzuje się strop typu filigran?


Strop filigran jest stropem monolitycznym, składającym się z płyty żelbetowej grubości ok. 5 cm i warstwy betonu uzupełniającego, wylewanego podczas budowy stropu. Żelbetowe płyty „filigran” pełnią rolę szalunku traconego z dodatkowym zbrojeniem w postaci przestrzennych, trójkątnych kratownic wystających poza obrys płyty betonowej, w które są wbudowane.

Strop monolityczny czy gęstożebrowy?


Strop gęstożebrowy lepiej sprawdza się przy dużych rozpiętościach, stropy monolityczne zaleca się stosować w przypadku skomplikowanych kształtów. Są to jedne z kilku powodów branych pod uwagę przy projektowaniu poziomej przegrody budynku.

Czym charakteryzuje się strop Ackermana?


Strop Ackermana jest najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym stropem gęstożebrowym w budownictwie mieszkaniowym. Do wypełnienia stropu stosuje się ceramiczne pustaki zalewane warstwą nadbetonu. Grubość wylewki i wysokość pustaków zależą od wartości obciążeń zmiennych.

Odwodnienie fundamentów – czym jest drenaż opaskowy?

Obecnie piwnice w domach jednorodzinnych rzadziej wykorzystywane są jako pomieszczenia do składowania lub magazynowania, a częściej jako dodatkowa powierzchnia użytkowa. Dlatego też, już podczas budowy domu, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób ich wykonania, tak aby podczas późniejszego użytkowania utrzymać w nich podobny klimat jak w pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych.

W jaki sposób następuje powstanie odrębnej własności lokali

Jednym ze sposobów powstania odrębnej własności lokalu jest ustanowienie odrębnej własności lokalu w wykonaniu umowy zawartej z przedsiębiorcą zajmującym się budową i sprzedażą budynków z lokalami mieszkalnymi lub użytkowymi, czyli deweloperem. Jest to umowa, która podlega odmiennej regulacji.

Jak solidnie wykonać fundamenty?

Dobrze wykonany fundament stanowi bezpieczną podstawę domu. Od jakości jego wykonania zależy stabilność i trwałość całej budowli. Podstawowa wiedza jest niezbędna każdemu inwestorowi, aby mógł podjąć dobre decyzje i sprawnie ocenić jakość wykonania pracy na jego budowie.

Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?

Oszczędności na położeniu dokładnej izolacji fundamentów są efektem często spotykanych przemarzniętych, zawilgoconych ścian, na których nierzadko pojawia się grzyb. Bez znaczenia jest, czy w budynku znajduje się piwnica czy nie, starannie wykonana izolacja pozwoli nam uniknąć kosztów związanych z remontem bądź naprawą przemarzniętych i zawilgoconych fundamentów i ścian.

Co musi zawierać umowa przedwstępna zamiany mieszkań

Umowa przedwstępna dotycząca zamiany mieszkań to taka umowa, w której strony zobowiązują się do zawarcia określonej umowy zamiany mieszkań w przyszłości. Umowa zamiany mieszkań polega na tym, że każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność nieruchomości w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej nieruchomości.

Jakie wyróżniamy rodzaje fundamentów?

Fundament jest konstrukcją łączącą nadziemną część budynku z podłożem gruntowym. Wyróżnia się fundamenty pośrednie i bezpośrednie, ich wybór zależy od rodzaju i stanu podłoża gruntowego.

Fundamenty - jak głęboko należy posadowić budynek?

Pewne aspekty poparte wielowiekowymi doświadczeniami wymuszają posadawianie budynku w zależności od regionu kraju na głębokościach nawet do 1,4 m poniżej poziomu terenu.

Co musi zawierać umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania

Umowę przedwstępną sporządza się przeważnie w formie aktu notarialnego. Powinna ona zawierać szereg ustaleń związanych z samą nieruchomością jak również podawać terminy jej realizacji, przyczyny opóźnień, sankcje za te opóźnienia oraz uzgodnienia stron co do dalszego zakupu nieruchomości. Na takiej podstawie można, bowiem żądać w sądzie przeniesienia na siebie prawa własności zbudowanego lokalu bez zgody sprzedawcy.

Jak ubezpieczyć mieszkanie

Ubezpieczenie nieruchomości jest zawsze sprawą dobrowolną. Dlatego też w przedmiocie ubezpieczenia może znaleźć się niemalże wszystko. Praktycy zwracają jednakże uwagę na fakt , że obejmując ubezpieczeniem mieszkanie czy dom musimy zwrócić uwagę na tzw. Klauzulę proporcjonalności, czyli zapis pomiędzy rzeczywistą, a domniemaną wartością nieruchomości.

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera

Aby sprawdzić wiarogodność dewelopera warto udać się do biura doradcy do spraw nieruchomości, gdzie można zasięgnąć informacji, co do oferty deweloperów. Można również sprawdzić dewelopera prosząc go o przedłożenie dokumentacji obejmującej jego działalność gospodarczą.

Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu mieszkania na rynku wtórnym

Zakupując mieszkanie na rynku wtórnym powinniśmy być szczególnie wyczuleni na tzw. okazje. Za niższą ceną mogą kryć się np. nie załatwione sprawy spadkowe, lub zadłużenie nieruchomości. Dlatego nie można opierać się wyłącznie na zapewnieniach sprzedającego. Należy dokładnie sprawdzić stan prawny mieszkania.

Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu mieszkania na rynku pierwotnym

Dokonując zakupu mieszkania na rynku pierwotnym warto zastanowić się nad wyborem dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej, od której możemy zakupić mieszkanie. Wybór dewelopera powinien być zawsze poprzedzony wnikliwą wiedzą o przedsiębiorcy, którą możemy uzyskać poprzez badanie jego dotychczasowej działalności.

Czy warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Budując dom nie musimy się znać na wszystkim, wystarczy, że zatrudnimy inwestora zastępczego, który zadba o naszą budowę. Inwestor bezpośredni realizuje określoną inwestycję i dysponuje przeznaczonymi na ten cel środkami finansowymi. Inwestor zastępczy przejmuje obowiązki inwestora bezpośredniego zajmując się organizacją i koordynacją budowlanego procesu inwestycyjnego.

Czy warto stosować blachę dachową jako pokrycie dachowe?

Dach chroni dom przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego też bardzo ważny jest wybór materiału z jakiego będzie wykonany. Pokrycia z blachy są często wybierane w budownictwie jednorodzinnym, ze względu na swoją lekkość, stosunkowo niską cenę i łatwość montażu.

Podłoga na gruncie – na legarach czy na podkładzie betonowym?


Podłoże pod posadzkę niepodpiwniczonego parteru wymaga odpowiedniej konstrukcji, aby odizolować przestrzeń użytkową od gruntu. Może być ono wykonane w postaci podkładu betonowego lub drewnianych legarów.

Jak dobrać pokrycie dachu do jego kształtu?

Dach stanowi przekrycie budynku, zapewniając mu m.in. ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych, ale także kształtuje całą jego bryłę. Odpowiedni kształt dachu może dać nam możliwość powiększenia przestrzeni użytkowej budynku, przez zagospodarowanie poddasza.

Jaki jest podział izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ich zastosowanie?



Izolacja fundamentów jest bardzo ważna, ponieważ chroni przed działaniem wilgoci, która pochodzi z wody zalegającej w gruncie po opadach deszczu i tej bardziej groźnej – wody gruntowej, która jest szczególnie groźna kiedy jej poziom znajduje się powyżej poziomu posadowienia budynku.

Czym jest hydroizolacja typu średniego?


Izolacja fundamentów jest bardzo ważna, ponieważ chroni budynek przed działaniem wody, zarówno pochodzącej z opadów atmosferycznych jak i tej znajdującej się pod ziemią. Hydroizolacje typu średniego stosowane są głównie w budynkach posadowionych na gruntach przewarstwionych.

Czym jest hydroizolacja typu lekkiego?


Izolację lekką stosuje się do ochrony fundamentów i ścian piwnic przed działaniem wilgoci w miejscach powyżej poziomu wody gruntowej.

Czym jest hydroizolacja typu ciężkiego?

Hydroizolacje chronią budynek przed działaniem wody, zarówno pochodzącej z opadów atmosferycznych jak i tej znajdującej się pod ziemią. Hydroizolację typu ciężkiego wykonuje się szczególnie wtedy, gdy poziom posadowienia jest poniżej poziomu wód gruntowych.

Fundamenty murowane czy monolityczne?

Fundamenty są najważniejszą częścią konstrukcyjną budynku. Chociaż są najmniej widoczne, to od nich właśnie zależy trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Fundamenty przenoszą wszystkie obciążenia budynku na grunt. Źle skonstruowane fundamenty mogą być przyczyną uszkodzenia struktury, spękań przegród, a nawet prowadzić do katastrofy budowlanej. Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na wybór rodzaju fundamentów.

EPS co to takiego?

EPS to angielski skrót oznaczający płyty wykonane z polistyrenu ekspandowanego. Materiały z niego wytwarzane należą do grupy sztywnych tworzyw sztucznych z polistyrenu. Płyty EPS potocznie nazywane są styropianem i najczęściej używane są w technologiach BSO (metoda lekka-mokra).

Dom z podpiwniczeniem czy bez?

Podpiwniczenie w domu jednorodzinnym może pełnić różne funkcje. Budowa domu bez piwnicy jest bardziej ekonomiczna, ale należy rozważyć czy nie pozbawi nas potrzebnych pomieszczeń gospodarczych lub nie spowoduje, że zrezygnujemy z wymarzonego przydomowego ogródka.

Czym jest XPS?


XPS to angielski skrót oznaczający płyty wykonane z ekstrudowanej pianki polistyrenowej. Jest to tworzywo sztuczne o dużej wytrzymałości mechanicznej. Doskonale się sprawdza jako izolacja termiczna w miejscach wilgotnych. Bardzo często materiał ten jest nazywany styropianem, co jest błędem, gdyż jest to handlowa nazwa EPS.

Czy można wyremontować lokal bez zgody wynajmującego?

W określonych sytuacjach najemca nie będzie musiał prosić wynajmującego o zgodę na dokonanie zmian w najmowanym mieszkaniu. Nie jest tak w przypadku remontu.

Co zawrzeć w umowie najmu mieszkania i jak dochodzić roszczeń

Chcę wynająć w pełni wyposażone mieszkanie. Chciałabym zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami, które mogą wyrządzić najemcy. Na co powinnam zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

REKLAMA