REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dodatki do wynagrodzenia, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W jaki sposób ustalać i obliczać ryczałt za nadgodziny

Praca w godzinach nadliczbowych może być zrekompensowana ryczałtem. Przysługuje on pracownikowi w takiej samej wysokości także wówczas, gdy w danym miesiącu przepracował mniej nadgodzin, niż wynikałoby to z kwoty ryczałtu.

Jak zmienić system wynagradzania pracowników

Zajmujemy się sprzedażą sprzętu AGD (sprzedażą przez internet i za pośrednictwem przedstawicieli handlowych). W pierwszym i trzecim kwartale każdego roku zawsze odnotowujemy znaczny spadek obrotów. W firmie obowiązuje czasowy system wynagradzania, zgodnie z którym pracownicy otrzymują stałe stawki miesięczne na poziomie ok. 4500 zł (handlowcy) i 3500 zł (pozostali pracownicy). Ponieważ nasza sytuacja finansowa nie jest najlepsza, chcemy tak zmienić system wynagradzania, aby zapobiec redukcji zatrudnienia. Jaki system byłby w tej sytuacji dla nas najkorzystniejszy i jednocześnie nadal motywujący pracowników? Jak wprowadzić te zmiany? Nadmieniam, że funkcjonuje u nas regulamin wynagradzania i nie ma organizacji związkowych.

Dlaczego warto wprowadzić długi okres rozliczeniowy

Dłuższy niż miesięczny okres rozliczeniowy daje pracodawcy możliwość elastycznego planowania czasu pracy. Stosując taki okres, pracodawca nie jest związany wymiarami czasu pracy w poszczególnych miesiącach, lecz wymiarem obowiązującym w całym tym okresie.

Jaka jest wysokość dodatku za pracę w niedziele i święta

Pracownik za pracę w niedzielę i święta powinien otrzymać dzień wolny. Jednak jeśli nie jest to możliwe, pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi dodatek do wynagrodzenia w ściśle określonej wysokości. Jaka jest wysokość dodatku za pracę w niedziele i święta?

REKLAMA

Wpływ minimalnego wynagrodzenia na pracę na wysokość innych świadczeń w 2012 roku

Minimalne wynagrodzenie gwarantuje pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, że nie otrzyma on zarobków niższych. Jednakże z drugiej strony wysokość minimalnego wynagrodzenia wpływa również na wysokość wielu innych świadczeń pracowniczych.

Jaki okres rozliczeniowy będą musieli stosować pracodawcy w 2012 roku

Odpowiedź na to pytanie dotyczy pracodawców, którzy zostali objęcie przepisami tzw. ustawy antykryzysowej. Pracodawcy nie będą mogli korzystać z możliwości wydłużania okresu rozliczeniowego czasu pracy.

Kryzys 2012: wprowadzenie indywidualnego czasu pracy

Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego pozwalała na wprowadzanie indywidualnego czasu pracy pracownika na wniosek pracownika, jak i bez jego wniosku. Co dzieje się z indywidualnym czasem pracy od początku 2012 roku, kiedy nie obowiązuje już ustawa antykryzysowa?

Zmiany w zakresie pracy w niedziele i święta w 2012 roku

Wejście w życie ustawy o pieczy zastępczej wprowadziło konieczność zmian kosmetycznych również w kodeksie pracy. Chodzi o konieczność ujednolicenia terminów użytych w obu aktach prawnych.

REKLAMA

Zmiany w systemie motywowania pracowników – studium przypadku

Firmie Volkswagen Poznań w ciągu kilku lat udało się stworzyć bardzo skuteczny system motywowania i wynagradzania pracowników. Stała się ona dzięki temu naprawdę atrakcyjnym pracodawcą i ma nadzieję utrzymać zarówno tę pozycję, jak i wszystkich pracowników, którzy są z nią od początku i przyczynili się do wzrostu wydajności przedsiębiorstwa. W przypadku Volkswagena za nadziejami idą bardzo konkretne rozwiązania. Kluczem do sukcesu stało się założenie, że rozwój firmy tożsamy jest z rozwojem pracowników.

Kiedy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych

Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych, gdy wynika to ze szczególnych potrzeb. Jednak taka praca powinna mieć charakter incydentalny, a liczba przepracowanych nadgodzin mieścić się w limicie określonym w Kodeksie pracy.

Ile dni w roku pracownik spędzi w pracy w 2012 roku

W 2012 roku pracownik będzie musiał przepracować 252 dni. Najwięcej bo, aż przez 23 dni pracownik będzie musiał pracować w październiku. Najmniej pracowitym miesiącem będzie grudzień, z 19 dniami spędzonymi w pracy.

Jak prawidłowo zaplanować dyżur pracownika

Pracodawca, planując długość dyżuru, musi brać pod uwagę wymiar czasu pracy pracownika w danym dniu. Dodatkowo, aby uniknąć błędów, musi także pamiętać o przestrzeganiu granic dobowego odpoczynku.

Zmiany w czasie pracy niepełnosprawnych pracowników w 2012 roku

Od stycznia 2012 roku wprowadzono zmiany dotyczące zatrudniania niepełnosprawnych pracowników. Jedną z najważniejszych zmian jest zmiana w zakresie czasu pracy niepełnosprawnych pracowników.

Jakie zmiany zajdą w zatrudnianiu niepełnosprawnych w 2012 roku

Od dnia 1 stycznia 2012 roku weszły w życie zmiany dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych. Zmiany będą dotyczyć między innymi czasu pracy osób niepełnosprawnych.

Jak poinformować pracownika niepełnosprawnego o zmianie norm czasu pracy

Od 1 stycznia 2012 r. zmieniły się normy czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym. W naszym zakładzie zatrudniamy kilku pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. Nie wystąpili oni o wydanie skierowania na badania lekarskie stwierdzające, że nadal powinni pracować w obniżonych normach czasu pracy. Zatem ich normy czasu pracy od 1 stycznia 2012 r. wynoszą 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czy w związku z tym powinniśmy im zmienić umowy o pracę czy tylko podać informację o zmianie warunków zatrudnienia?

Zmiany w czasie pracy kierowców

Od 1 stycznia 2012 r. obowiązują zmienione przepisy dotyczące czasu pracy kierowców. Nowe przepisy są odzwierciedleniem problemów, z jakimi zmagali się dotychczas pracodawcy zatrudniający kierowców.

Od nowego roku niepełnosprawni będą pracować w pełnym wymiarze

Od nowego roku osoby niepełnosprawne będą pracować w pełnym wymiarze, czyli po osiem godzin dziennie, a nie siedem, jak dotychczas. Pracownicy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, będą mogli pracować w skróconych normach czasu pracy na wniosek lekarza.

Czy dopuszczalna jest inwentaryzacja w sklepie w niedzielę, w którą przypada święto

Prowadzimy sklep, w którym zatrudniamy kilku pracowników. W Nowy Rok chcemy przeprowadzić w sklepie inwentaryzację, żebyśmy mogli prowadzić sprzedaż 2 stycznia. W 2012 r. święto 1 stycznia przypada w niedzielę. Czy w związku z obowiązującym zakazem pracy w placówkach handlowych w święta, dzień ten należy traktować jak niedzielę czy jak święto? Jeżeli ten dzień potraktujemy jak dzień świąteczny, a pracownicy w tym dniu będą tylko uczestniczyć w inwentaryzacji i sklep będzie zamknięty, to czy dojdzie do naruszenia zakazu pracy w handlu w święta? Jak rozwiązać ten problem?

Jakie przepisy stosować po zakończeniu obowiązywania ustawy antykryzysowej

Z końcem grudnia 2011 r. przestanie obowiązywać ustawa antykryzysowa. Mimo zapowiedzi jej przedłużenia, nie ma obecnie w Sejmie projektu, który wydłużałby czas stosowania ustawy antykryzysowej.

Czas pracy w 2012 r.

Metodę obliczania obowiązującego pracowników wymiaru czasu pracy określa Kodeks pracy. Na tej podstawie jest ustalana liczba godzin pracy, jaką w ramach zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy ma do przepracowania każdy z pracowników w okresie rozliczeniowym.

Kiedy należy opłacić składki od bonów, talonów i paczek

Wartość paczek okolicznościowych dla dzieci jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jeżeli są one przekazywane pracownikom ze względu na posiadanie dzieci.

Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik zatrudniony na zastępstwo

W styczniu 2012 r. chcemy zatrudnić osobę na zastępstwo za kierowniczkę działu. Zastępca nie ma jednak dużego doświadczenia na tym stanowisku. Czy mamy obowiązek wskazać w umowie pracownika zastępowanego wynagrodzenie w tej samej wysokości, które otrzymywała nieobecna pracownica? Czy możemy zastosować inny system wynagradzania zastępcy?

Zasady rozliczania pakietów medycznych po uchwale NSA

Pracodawcy, którzy nie pobierali zaliczek na podatek od wykupionych dla pracowników pakietów medycznych i nie posiadali korzystnej dla siebie indywidualnej interpretacji, powinni rozważyć dokonanie korekty podatku. Jest to konsekwencja uchwały Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego, która uznała te świadczenia za opodatkowany przychód pracowników.

Kiedy pracownik powinien odpracować prywatne wyjście w czasie pracy

Pracodawca, zgadzając się na prywatne wyjście pracownika, może wymagać, aby ten odpracował czas nieobecności. Jednak aby było to celowe, pracownik musi wrócić do pracy tego samego dnia.

Kto nie powinien brać kredytu konsumpcyjnego?

Im bliżej Bożego Narodzenia, tym więcej osób skłonnych jest zaciągnąć kredyt konsumpcyjny. Czy jednak każdy może pozwolić sobie na dodatkowe obciążenie domowego budżetu kredytem konsumpcyjnym? W jakich sytuacjach trzeba powiedzieć kredytom konsumpcyjnym „nie”?

Kiedy nauczyciel otrzyma dodatek wiejski

Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadry nauczycielskiej, organ prowadzący szkołę (wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, marszałek województwa) może podwyższyć ten dodatek.

Jak ustalić wymiar czasu pracy pracownika niepełnoetatowego w grudniu 2011 r.

Zatrudniamy pracownika na 1/2 etatu. Pracuje on w środy i czwartki po 8 godzin i w piątki 4 godziny. Czy ustalając jego wymiar czasu pracy w grudniu br. powinniśmy wyznaczyć mu dodatkowy dzień wolny za święto, które przypada w poniedziałek 26 grudnia? Jeżeli tego nie zrobimy, pracownik przekroczy obowiązujący go wymiar czasu pracy. W zakładzie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Dniem wolnym dla pracowników z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy są soboty.

Dzień wolny za udział pracownika w rozprawie sądowej jako świadek

Czy pracownicy, którzy zostali wezwani do sądu w charakterze świadków w sprawie związanej z wypadkiem przy pracy, mają w związku z tym prawo do dnia wolnego płatnego przez pracodawcę, czy też dzień ten jest dniem nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej?

Dodatek wyrównawczy to nie zasiłek wyrównawczy

Dodatek wyrównawczy często mylony jest z zasiłkiem wyrównawczym. Podstawą wypłacania dodatków wyrównawczych jest kodeks pracy. Natomiast zasiłek wyrównawczy wypłacany jest z ubezpieczenia chorobowego, któremu pracownik podlega obowiązkowo.

Obniżenie wymiaru czasu pracy pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego wystąpiła z wnioskiem o zmniejszenie wymiaru czasu pracy do 7/8 etatu. Czy w takiej sytuacji należy sporządzić aneks do umowy o pracę i określić w nim nowe warunki zatrudnienia, czy wystarczy sam wniosek pracownicy, na którym pracodawca napisał „wyrażam zgodę” i podpisał się? Czy w takim przypadku należy jej również obniżyć wynagrodzenie proporcjonalnie do etatu? Pracownica będzie korzystała z przerwy na karmienie dziecka. Jak w takim przypadku prowadzić ewidencję czasu pracy? Czy w zestawieniu czasu pracy powinna być uwzględniona 1 godzina na karmienie?

Jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczyciela a "trzynastka"

Jesteśmy publiczną szkołą. Czy wypłacony nauczycielom w tym roku jednorazowy dodatek uzupełniający za 2010 r. powinniśmy uwzględnić w podstawie „trzynastki” w pełnej wysokości czy tylko w 1/12 całości?

W 2012 roku wzrosną dodatki za pracę w nocy

Od 2012 r. wzrosną dodatki za pracę w nocy. Jest to efekt podniesienia w przyszłym roku minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Uprawnienia rodzicielskie na stanowisku kierowniczym

Przepisy prawa pracy gwarantują pracownikom – rodzicom, należącym do kadry kierowniczej, prawo m.in. do urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego czy ochrony stosunku pracy.

Wymiary czasu pracy w 2012 roku

W 2012 roku zatrudnieni od poniedziałku do piątku będą pracować niemal tyle samo, co zatrudnieni od wtorku do soboty. W przyszłym roku różnica w wymiarach czasu pracy dotyczy kwietnia.

Co na święta Bożego Narodzenia dla pracowników zamiast bonów?

Pracuję w księgowości firmy zatrudniającej 2 tysiące osób w kilkunastu oddziałach w Polsce. Jak co roku, zastanawiamy się, czym obdarować przed świętami Bożego Narodzenia naszych pracowników. Wcześniej korzystaliśmy z bonów podarunkowych, ale mieliśmy z nimi problemy logistyczne, np. przy rozdzielaniu wśród pracowników rozrzuconych po całym kraju. Czy można je zastąpić czymś nowocześniejszym i wygodniejszym w obsłudze?

Jak stosować niejednoznaczne przepisy o czasie pracy

Obowiązujące przepisy prawa pracy nie rozstrzygają w pełni wszystkich problemów dotyczących czasu pracy. Istniejące regulacje stwarzają ponadto możliwość rozbieżnej interpretacji tych samych przepisów.

Indywidualny rozkład czasu pracy nie może naruszać doby pracowniczej

Wprowadzając indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie Kodeksu pracy, należy pamiętać, że nie wolno tak go ustalić, aby naruszał dobę pracowniczą. Aby naruszenie doby pracowniczej było „legalne”, trzeba się posiłkować innymi przepisami szczególnymi, np. tzw. ustawami antykryzysową lub powodziową.

Dodatek za warunki pracy dla nauczyciela

Oceny, czy warunki, w których pracuje nauczyciel, należy uznać za trudne i uciążliwe, nie dokonują ani dyrektor szkoły, ani nauczyciel. Zatem uznanie określonej pracy za pracę w warunkach trudnych lub uciążliwych nie jest uzależnione od woli pracodawcy czy pracownika.

Krótszy czas pracy w handlu w Wigilię?

Podobnie jak w zeszłym roku, NSZZ „Solidarność” prowadzi akcję zachęcającą do skrócenia handlu w Wigilię. Związkowcy apelują o zamknięcie sklepów w tym dniu o godzinie 14.00. Ich zdaniem przedłużanie godzin handlu w Wigilię nie przekłada się na większe zyski sklepów.

Konsekwencje składkowo-podatkowe świątecznych prezentów dla pracowników

Z okazji świąt Bożego Narodzenia zakłady pracy obdarowują pracowników najczęściej paczkami, bonami lub zamiast świadczeń rzeczowych wręczają im pieniądze. Wartość prezentów przekazanych pracownikom jest zazwyczaj przychodem z tytułu zatrudnienia, od którego należy naliczyć podatek i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Ponadto nie wszystkie świąteczne wydatki poniesione przez pracodawcę mogą stanowić dla niego koszty uzyskania przychodów (kup).

Szkolenia inne niż bhp a czas pracy

Problem zaliczania do czasu pracy pracownika szkoleń innych niż szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy od dawna wywołuje wiele kontrowersji i dyskusji. Wynika to z faktu, że ustawodawca nie przewidział w obowiązujących przepisach Kodeksu pracy jakiejkolwiek regulacji w tym zakresie.

Na co wpłynie wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2012 r.

W 2012 r. kwota minimalnego wynagrodzenia wzrośnie do 1500 zł (o 114 zł), a dla pracowników w pierwszym roku pracy do 1200 zł (o 91,20 zł). Z podwyżką płacy minimalnej związany jest również wzrost innych należności pracowniczych, które są od niej uzależnione. Dotyczy to m.in. dodatku za pracę w nocy, minimalnej podstawy zasiłku oraz kwoty wolnej od potrąceń.

Obliczanie dodatku za godziny nadliczbowe

Pracownik przepracował w październiku 2011 r. 15 godzin nadliczbowych z dodatkiem 100% oraz 5 godzin nadliczbowych z dodatkiem 50%. Jak należy obliczyć dodatek za nadgodziny, gdy na wynagrodzenie pracownika składają się następujące składniki: wynagrodzenie zasadnicze 3200 zł, dodatek za wysługę lat 256 zł i premia regulaminowa w wysokości 15% wynagrodzenia?

Kiedy podróż służbowa będzie czasem pracy?

Podróże służbowe stały się nieodłącznym elementem pracy dla wielu polskich pracowników. Podróże te często mają miejsce poza godzinami pracy lub w dni wolne od pracy. Czy podróże służbowe wliczane są do czasu pracy oraz czy podróż służbowa może usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Czy za pracę w nocy przysługują dodatkowe pieniądze?

Wiele osób, ze względu na specyfikę swojego zawodu, jest zmuszonych do pracy w porze nocnej. Głównymi przedstawicielami takich zawodów są piekarze i ochroniarze. Czy osoby pracujące w nocy mogą oczekiwać dodatkowych pieniędzy za swoją pracę?

Dodatek za pracę podczas zmiany czasu z letniego na zimowy

Pracownicy mojego zakładu pracy, w którym obowiązuje 12-miesięczny okres rozliczeniowy, w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy w październiku zostali w pracy o godzinę dłużej. Mam wobec tego pytanie, czy oprócz dodatku za pracę w porze nocnej pracownikom tym będzie również przysługiwało dodatkowe 100% wynagrodzenie za każdą godzinę nadliczbową przepracowaną w niedzielę?

Składniki wynagrodzenia przysługujące do określonego terminu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego

Sklep internetowy a zakaz pracy w handlu w święta

Jak obliczyć wymiar czasu pracy w listopadzie

Pracownicy mogą mieć w listopadzie br. różne wymiary czasu pracy w zależności od tego, w jakich rozkładach czasu pracy pracują. Święta 1 i 11 listopada spowodują bowiem obniżenie wymiaru czasu pracy pracowników, jeżeli przypadają w innym dniu niż dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Wymiar czasu pracy w systemie weekendowym

REKLAMA