reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Jaka jest wysokość dodatku za pracę w niedziele i święta

Jaka jest wysokość dodatku za pracę w niedziele i święta

Pracownik za pracę w niedzielę i święta powinien otrzymać dzień wolny. Jednak jeśli nie jest to możliwe, pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi dodatek do wynagrodzenia w ściśle określonej wysokości. Jaka jest wysokość dodatku za pracę w niedziele i święta?

Dzień wolny czy dodatek

Co do zasady niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy. W określonych przypadkach możliwe jest jednak wykonywanie przez pracownika pracy w te dni. Za pracę w niedziele i święto uważa się zgodnie z zapisami Kodeksu pracy pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godzina 6.00 w następnym dniu. Pracodawca może w swoim zakładzie pracy ustalić inną godzinę.

Pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeśli nastąpią okoliczności, które spowodują że pracownik nie może wykorzystać takiego dnia wolnego w ciągu 6 dni, wtedy przysługuje mu dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Dopiera w przypadku braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje prawo do dodatku do wynagrodzenia.

Pracownikowi wykonującemu pracę w święta pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego W razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje prawo do dodatku do wynagrodzenia.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Pracodawca udzielając dnia wolnego pracownikowi za pracę w niedziele i święta, nie ma obowiązku wypłacania mu dodatkowego wynagrodzenia.

Wysokość dodatku za pracę w niedziele i święta

Pracownikowi pracującemu w niedziele przysługuje prawo do dodatku do wynagrodzenia, jeśli nie jest możliwe udzielenie mu dnia wolnego od pracy. Pracownikowi przysługuje wtedy prawo do dodatku w wysokości 100 proc. dodatku do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w niedzielę.

Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w ciągu okresu rozliczeniowego dnia wolnego za pracę pracownika w święto, to wtedy zyskuje on prawo do dodatku za każdą przepracowaną godzinę w święto. Dodatek przysługuje w wysokości 100 proc. dodatku do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych. W przypadku pracy w święto przypadające w niedziele stosuje się zasady regulujące pracę w niedzielę.

Pracownicy zatrudnieni w systemie pracy weekendowej, którzy pracują wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta nie otrzymują dodatku za pracę w niedziele i święta.

Zobacz także: Jaka jest wysokość dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2018, poz. 917)

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 30.11.2018

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownikowi pracującemu w niedziele przysługuje prawo do dodatku do wynagrodzenia, jeśli nie jest możliwe udzielenie mu dnia wolnego od pracy. / Fot. Fotolia
Pracownikowi pracującemu w niedziele przysługuje prawo do dodatku do wynagrodzenia, jeśli nie jest możliwe udzielenie mu dnia wolnego od pracy. / Fot. Fotolia

CIT 2020. Komentarz119.40 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama