Kategorie

Wpływ minimalnego wynagrodzenia na pracę na wysokość innych świadczeń w 2012 roku

Ewa Ryś
Od 1 stycznia 2012 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 1500 zł. Fot. Fotolia
Minimalne wynagrodzenie gwarantuje pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, że nie otrzyma on zarobków niższych. Jednakże z drugiej strony wysokość minimalnego wynagrodzenia wpływa również na wysokość wielu innych świadczeń pracowniczych.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2012 roku

Wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalana jest w drodze negocjacji na forum Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Przy czym prawo gwarantuje coroczny wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem.

Od 1 stycznia 2012 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 1500 zł. W stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenie z 2011 roku nastąpił wzrost o 114 zł.

Zobacz także: Minimalne wynagrodzenie w 2012 roku

Wysokość minimalnego wynagrodzenia a wysokość innych świadczeń w 2012 roku

Wysokość minimalnego wynagrodzenia wpływa na wysokość dodatków do wynagrodzenia, odszkodowań czy też kwoty wolnej od potrąceń.

Minimalne wynagrodzenie a inne składniki wynagrodzenia pracownika

Wzrost składnika wynagrodzenia Rodzaj składnika wynagrodzenia
20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę Dodatek do pracy za pracę w porze nocnej
1500 zł - najniższe wynagrodzenie za przestój nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę Wynagrodzenie za przestój
1500 zł - pracownik ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę Odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu
1500 zł - pracownik ma prawo do odszkodowania nie niższego niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę Odszkodowanie za rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika na skutek mobbingu
22 500 zł - wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych nie może przekroczyć kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę w dniu rozwiązania stosunku pracy Odprawa z tytułu zwolnień grupowych
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego nie może być niższa od kwoty minimalnego zatrudnienia, po odliczeniu 13,71 proc. tego wynagrodzenia Podstawa wymiaru zasiłków chorobowego
Kwota podlegająca ochronie nie może być niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę
1111,86 zł netto - jest ona ustalona na poziomie 100 proc. minimalnego wynagrodzenia, ale po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy, składek ZUS i przy zastosowaniu podstawowych kosztów uzyskania przychodów
Kwota wolna od potrąceń przy potrącaniu sum egzekwowanych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne
90 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę 1000,67 zł netto Kwota wolna od potrąceń w przypadku potrącania kar pieniężnych
80 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę 889,49zł netto Kwota wolna od potrąceń przy potrąceniach dobrowolnych na rzecz innych podmiotów niż pracodawca
75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę 833,90 zł netto Kwota wolna przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielanych pracownikowi

Zobacz także: Wynagrodzenie 2012

Podstawa prawna: Kodeks pracy
Ustawa z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2003 r. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.).Minimalne wynagrodzenie gwarantuje pracowonikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, że nie otrzyma on zarobków niższych. Jednakże z drugiej strony wysokość minimalnego wyangrodzenia wpływa również na wysokość wielu innych świadczeń pracowniczych.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.