REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działka, Trybunał Konstytucyjny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialność za nieopublikowanie sprostowania lub odpowiedzi

W dniu 1 grudnia 2010 r. Trybunał Konstytucyjny (dalej „TK”) wydał wyrok w sprawie niezgodności z Konstytucją art. 46 ust. 1, art. 31 oraz art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r. Nr 5, poz. 24 ze zm.; dalej „Prawo prasowe”) -sygnatura akt K 41/07 (dalej „wyrok”). TK orzekł, że powyższe przepisy są niezgodne z art. 2 i art. 42 ust. 1 Konstytucji.

Kiedy można stracić ogródek działkowy?

Prawo użytkowania działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym jest ściśle powiązane z członkostwem w Polskim Związku Działkowców – w przypadku jego wygaśnięcia, traci się także prawa do działki.

Jak przekazać ogródek działkowy najbliższym?

Prawo do dysponowania działką w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym nie jest ani dziedziczne, ani nie podlega zwykłemu obrotowi (np. darowiźnie). Istnieją jednak mechanizmy pozwalające na przekazanie działki osobom najbliższym, zarówno za życia, jak i na wypadek śmierci.

Prawa i obowiązki działkowca

Prawa i obowiązki działkowca, czyli to, co możemy robić na działce znajdującej się w rodzinnym ogrodzie działkowym, są ściśle określone. Wszystkie nasze prawa i obowiązki jako działkowca są zarówno na poziomie ustawowym, jak i w statucie oraz w regulaminach Polskiego Związku Działkowców (PZD).

REKLAMA

Pozbawienie dostępu do światła dziennego

Właściciel gruntu jest obowiązany korzystać ze swoich uprawnień w granicach prawa własności. Oznacza to, że nie może pozbawiać dostępu do światła dziennego właścicieli sąsiednich nieruchomości.

Ważne aspekty wyboru działki według feng shui

Wybór działki z uwzględnieniem feng shui musi opierać się na ściśle określonych wyznacznikach. Nie każda działka będzie odpowiednia według feng shui. Na jakie aspekty zwrócić uwagę? Które muszą zostać bezwzględnie uwzględnione, a które są mniej ważne?

Odległości, czyli usytuowanie budynku na działce – warunki techniczne

Usytuowanie budynku na działce powinno odbywać się w oparciu o istniejące przepisy. Jedną z ważniejszych rzeczy, o której należ pamiętać podczas posadowienia budynku na działce są odległości budynku od granic działki.

Ustawa o radcach prawnych zgodna z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż wpis na listę radców prawnych bez odbywania aplikacji nie narusza Konstytucji.

REKLAMA

Zakaz publikacji jako środek zabezpieczający

Przy ochronie dóbr osobistych można wystąpić o udzielenie zabezpieczenia poprzez zakaz określonej publikacji. Od 3 maja 2012 r. zakaz publikacji będzie mógł trwać maksymalnie rok.

Wybieramy działkę w zgodzie z feng shui

Wybranie działki w zgodzie z zasadami feng shui wcale nie musi być trudne, wystarczy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jaka działka będzie odpowiednia według feng shui? Na co zwrócić uwagę? Czy możemy zająć się tym sami?

Służebność przesyłu – przypadki jej ustanowienia

Przez naszą działkę przechodzi gazociąg. Został on „wkopany” w ziemię. Obowiązujące przepisy nakładają na przedsiębiorcę obowiązek udzielenia informacji niezbędnych do ustanowienia służebności przesyłu i wyliczenia wynagrodzenia z tego tytułu. Kiedy można zażądać ustanowienia służebności przesyłu?

Jaka ilość narkotyków jest ilością znaczną?

To czy oskarżony posiada nieznaczną czy znaczną ilość narkotyku ma duże znaczenie przy wymierzaniu kary. Oba te pojęcia są jednak niedookreślone i to od sędziów zależy jak zadecydują w konkretnym przypadku. To niedookreślenie stało się przyczyną zadania pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego.

Stan wojenny z 1981 r.

Uchwała Rady Państwa wprowadziła z dniem 13 grudnia 1981 r. stan wojenny z polecenia Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). Zarówno wydanie dekretów, jak i powołanie WRON było niezgodne z ówczesnym prawem.

Obrót nieruchomościami rolnymi

Na rynku nieruchomości istnieje coraz większe zainteresowanie nieruchomościami rolnymi poprzez ich nabywanie oraz zbywanie. Obrót nieruchomościami rolnymi odbywa się poprzez zawieranie umowy sprzedaży, umowy dzierżawy oraz prawo pierwokupu.

Nieruchomość rolna a gospodarstwo rolne

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy nieruchomością rolną a gospodarstwem rolnym. Nieruchomościami rolnymi są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie. Natomiast za gospodarstwo rolne uważa się przede wszystkim grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami i inne.

Umowa sprzedaży gruntu niezabudowanego

Przeniesienie własności nieruchomości (gruntu niezabudowanego) możliwe jest w drodze zawarcia pomiędzy nabywcą a zbywcą umowy sprzedaży, umowy darowizny lub umowy zmiany. Przeniesienie własności nieruchomości odbywa się poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Poniżej zostaną przestawione postanowienia zawarte w umowie sprzedaży gruntu niezabudowanego.

Wybór działki budowlanej

Wybór działki budowlanej to jedna z ważniejszych decyzji, które musimy podjąć chcąc wybudować dom. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując działkę pod budowę domu? Przede wszystkim na jej wielkość i kształt oraz otoczenie. Działka o nie typowym kształcie nie musi być problemem, w takim przypadku trzeba tylko właściwie dobrać do niej projekt budynku.

Domki na narzędzia ogrodowe

Domki na narzędzia ogrodowe to idealne rozwiązanie dla tych, którzy posiadają dużo narzędzi, maszyn czy mebli. W domku na narzędzia możemy schować wszystko, co jest potrzebne do pracy w ogrodzie. Na rynku istnieje wiele różnych domków na narzędzia, dlatego na pewno znajdziemy domek pasujący do naszego ogrodu.

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na ścięcie drzewa?

Po częstych w tym sezonie wichurach wielu właścicieli nieruchomości, staje przed koniecznością usunięcia uszkodzonych drzew. Inni właściciele, będą chcieli zapewne usunąć niektóre drzewa i krzewy w czasie wakacyjnych porządków. Warto jednak pamiętać, iż właściciel powinien w takim przypadku sprawdzić, czy nie jest zobowiązany uzyskać najpierw zezwolenie na wycięcie drzewa lub krzewu.

Czy sąsiad może wejść na moją działkę podczas prowadzenia swojej budowy?

Prowadzenie robót budowlanych, zwłaszcza na terenie gęsto zabudowanym, może niekiedy wiązać się z koniecznością uzyskania wejścia na sąsiednią nieruchomość w celu przeprowadzenia prac, które, np. z uwagi na brak dostępu, nie mogłyby zostać wykonane z terenu inwestycji.

Czy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia?

Właściciel nieruchomości zainteresowany budową ogrodzenia powinien przed rozpoczęciem prac wziąć pod uwagę wymogi formalno-prawne. Budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, jednakże w określonych przypadkach zamiar budowy ogrodzenia powinien zostać zgłoszony. Procedura określona przepisami prawa budowlanego nie jest skomplikowana, nie mniej jednak jej niedochowanie może rodzić dla właściciela nieruchomości negatywne konsekwencje.

Ceny działek budowlanych

Ceny działek budowlanych nie maleją. Podczas gdy mieszkania są tańsze, wartość gruntów pod budowę rośnie.

Czy dwudniowe wybory parlamentarne są zgodne z Konstytucją RP?

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) weszła w życie 1 sierpnia 2011 roku. Trybunał Konstytucyjny w dniu 20 lipca 2011 roku wyłączył możliwość organizowania dwudniowych wyborów parlamentarnych. Dlaczego dwudniowe wybory parlamentarne nie są zgodne z Konstytucją RP?

Zakup działki pod budowę domu

Zanim zdecydujemy się na dany projekt domu, należy wybrać działkę pod jego budowę. Teren pod budowę domu powinien być odpowiedni pod względem budowlano-użytkowym. Dowiedz się, jak kupić dobrą działkę pod budowę domu.

TK: dwudniowe wybory są niekonstytucyjne

Naruszenie zasad legalizmu, wolności słowa i wolności rozpowszechniania informacji zarzucił przepisom Kodeksu wyborczego Trybunał Konstytucyjny. Za niekonstytucyjne uznał m.in. dwudniowe wybory.

Kupujemy działkę – porada eksperta

Wiosna i lato są porami, w których ożywia się popyt na działki budowlane oraz domy jednorodzinne. Im cieplej tym częściej myślimy o wypoczynku w przydomowym ogrodzie czy weekendowym grillu ze znajomymi - o tym marzy niejeden mieszkaniec bloku.

Kiedy rozpocząć budowę domu?

Jeśli załatwiliśmy wszystkie formalności związane z budową domu, możemy zacząć jego budowę. Pierwszym krokiem jest wylanie fundamentów. Fundamenty powinny być solidne i wytrzymałe. Sprawdź, jak odpowiednio wybrać właściwy rodzaj fundamentu i jak je wykonać.

TK: ustawa o racjonalizacji zatrudnienia nie może wejść w życie

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa nie może wejść w życie. Ustawa zakładała zwolnienie 10 proc. pracowników.

Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Kiedy nie stać nas na zakup działki budowlanej, możemy nabyć grunty rolne i przekształcić je właśnie w działkę budowlaną. Takie rozwiązanie jest nawet dwa razy tańsze, chociaż ze względu na liczne formalności wymaga więcej czasu i cierpliwości.

TK zakwestionował zmiany w prawie budowlanym

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował nowelizację prawa budowlanego, która miała usprawnić proces inwestycyjny. Oznacza to, że inwestorzy nadal będą musieli ubiegać się o pozwolenia na budowę.

Czym się kierować przy zakupie działki pod budowę domu?


Wybór działki pod budowę domu to jedna z najtrudniejszych decyzji. Konsekwencje złego wyboru będą ciągnąć się za nami przez długie lata. Kupując działkę, należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak: lokalizacja, wielkość, cena i ukształtowanie terenu. Zanim podejmiemy decyzję, warto dokładnie sprawdzić teren, który nas interesuje.

Skarga o wznowienie postępowania

Postępowanie sądowe zakończone prawomocnym orzeczeniem można wznowić. Skarga o wznowienie postępowania musi składać się z określonych elementów.

Co to jest Trybunał Konstytucyjny?

Trybunał Konstytucyjny sprawuje kontrolę nad zgodnością ustaw i innych aktów, które obowiązują w naszym systemie prawnym, z Konstytucją. Przejawem tej kontroli jest m.in. rozpoznawanie skarg konstytucyjnych.

Czy współwłasność można znieść przez podział działki?

Współwłaściciele działki mogą znieść współwłasność albo w drodze umowy albo w postępowaniu sądowym. Jakie są sposoby zniesienia współwłasności? Czy można ją znieść poprzez podział działki?

W maju Trybunał rozstrzygnie o urzędniczej redukcji

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy pracę w administracji publicznej straci co dziesiąty urzędnik. Sędziowie będą musieli rozstrzygnąć o konstytucyjności ustawy o racjonalizacji zatrudnienia, którą rząd promował, jako sposób na ograniczenie przyrostu zatrudnienia w administracji. TK sprawę ma zbadać 10 maja 2011 r.

Co to jest Trybunał Konstytucyjny?

Trybunał Konstytucyjny to organ państwowy, który m.in. kontroluje zgodność ustaw i innych aktów, funkcjonujących w naszym systemie prawnym z Konstytucją RP, ustawami oraz umowami międzynarodowymi wiążącymi Polskę. Z Twojego punktu widzenia przejawem tej kontroli jest orzekanie w sprawach skarg konstytucyjnych (por. art. 188 pkt 5 Konstytucji).

TK: dekrety wprowadzający stan wojenny niezgodny z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, iż dekrety wprowadzające stan wojenny w 1981 r. były niezgodne z ówczesną Konstytucją. Może mieć to znaczenie dla osób poszkodowanych.

Co to jest Trybunał Konstytucyjny?

Trybunał Konstytucyjny to organ państwowy, który m.in. kontroluje zgodność ustaw i innych aktów, funkcjonujących w naszym systemie prawnym z Konstytucją RP, ustawami oraz umowami międzynarodowymi wiążącymi Polskę.

Czy można postawić domek letniskowy na ziemi rolnej?

Większość z nas chciałaby mieć pewne miejsce na udany urlop. Dlatego często decydujemy się na wybudowanie tak zwanego domu na lato. Zanim zaczniemy budowę, sprawdźmy czy na wybranej przez nas działce można dokonać budowy letniskowej.

Jakie warunki należy spełnić, aby skarga konstytucyjna była ważna?

Skarga konstytucyjna to taki środek prawny, który pozwala osobie uprawnionej dochodzić swoich praw i wolności zagwarantowanych w Konstytucji przed Trybunałem Konstytucyjnym. Co zrobić, aby nasza skarga była ważna?

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny jest organem władzy sądowniczej, powołanym do badania zgodności z Konstytucją aktów normatywnych i umów międzynarodowych oraz wykonywania innych zadań określonych w Konstytucji.

Skarga konstytucyjna

Skarga konstytucyjna może być wniesiona po wyczerpaniu drogi prawnej, o ile droga ta jest przewidziana, w ciągu 3 miesięcy od doręczenia skarżącemu prawomocnego wyroku, ostatecznej decyzji lub innego ostatecznego rozstrzygnięcia.

Pijany rowerzysta nie utraci prawa jazdy

Zgodnie z nowelizacją art. 42 kodeksu karnego, od 25 lutego 2011 roku, rowerzysta zatrzymany pod wpływem alkoholu nie utraci prawa jazdy na auto.

Działka ekologiczna? Czemu nie!

Często chcemy zrobić coś dla środowiska i zacząć prowadzić zdrowszy styl życia, bezpieczniejszy dla przyrody. Jednak nie mamy pomysłu, co można zrobić. Może, gdy zdecydujemy się wybudować dom, zastanówmy się nad eko-działką?

Ile trzeba zapłacić za wycięcie drzewa

Właściciel, który chce usunąć drzewa lub krzewy ze swojej nieruchomości musi uzyskać zezwolenie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Dodatkowo powinien uiścić opłatę, której wysokość jest uzależniona od rodzaju drzewa i obwodu pnia.

Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

Zanim zbudujemy na działce przeznaczonej na cele rolne dom, musimy zwrócić się z wnioskiem do starostwa powiatowego o jej odrolnienie. Należy to uczynić przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Uczący się rodzic ma prawo do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 23 listopada 2010, umożliwi osobom uczącym się osobom pełnoletnim, posiadającym dziecko, otrzymywanie świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Do zaległych świadczeń będą miały prawo także osoby, którym wcześniej ich odmówiono.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego

3 grudnia 2010 r. Prezydent Bronisław Komorowski powołał na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego profesora Andrzeja Rzeplińskiego. Wiceprezesem został Stanisław Biernat.

Andrzej Rzepliński nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Bronisław Komorowski powołał na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego profesora Andrzeja Rzeplińskiego. Wiceprezesem został Stanisław Biernat.

Sejm wybrał nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego

26 listopada 2010 r. Sejm wybrał trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego to adwokat Stanisław Rymar, profesor Piotr Tuleja i profesor Marek Zubik.

REKLAMA