Kategorie

Jaka ilość narkotyków jest ilością znaczną?

Jarosław Krasnodęmbski
Uzależnienie, nałóg, przestępstwo narkotykowe, narkotyki.
Uzależnienie, nałóg, przestępstwo narkotykowe, narkotyki.
To czy oskarżony posiada nieznaczną czy znaczną ilość narkotyku ma duże znaczenie przy wymierzaniu kary. Oba te pojęcia są jednak niedookreślone i to od sędziów zależy jak zadecydują w konkretnym przypadku. To niedookreślenie stało się przyczyną zadania pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego.

Znaczna i nieznaczna ilość narkotyku

Zgodnie z regulacją zawartą w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii osoba posiadająca znaczną ilość narkotyku może trafić do więzienia nawet na 10 lat a diler narkotyków nawet na 12 lat.

Przy nieznacznej ilości narkotyków odpowiedzialność karna jest zdecydowanie mniej surowa. Osoba z nieznaczną ilością narkotyków trafi do więzienia maksymalnie na 3 lata.

Pojęcie to jest więc bardzo nieostre, a zarazem bardzo istotne dla oskarżonego. Wobec tego Sąd Rejonowy dla Krakowa – Krowodrzy zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy nieprecyzyjna regulacja ustawy jest zgodna z konstytucją. Trybunał zajął się tą sprawą 14 lutego 2012 roku.

Zastrzeżenia jakie podniósł Sąd Rejonowy dla Krakowa – Krowodrzy nie są podzielane przez Prokuraturę Generalną i Sejm. Według ich stanowiska taki niedookreślony zwrot został zastosowany specjalnie przez ustawodawcę i pozostawia swobodę sędziom.

Rozstrzygnięcie Trybunału

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wskazane przepisy są zgodne z konstytucją. Według Trybunału Konstytucyjnego ustawodawca celowo użył w ustawie pojęcia niedookreślonego. Dzięki takiemu zabiegowi sędziowie mogą samodzielnie dokonać interpretacji w konkretnej, prowadzonej sprawie.

Uznanie za zgodne z konstytucją przepisów regulacji o przeciwdziałaniu narkomani budzi jednak wątpliwości. Taka decyzja Trybunału doprowadzi do powstania rozbieżności w orzecznictwie sądu. Niektórzy sędziowie przyjmą łagodniejsze, a inni surowsze kryterium.

Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu przywołuje wyrok Sądu Najwyższego, który uznał znaczną ilość za taką, która wystarczy do jednorazowego odurzenia się co najmniej kilkudziesięciu osób. Również i to jednak budzi wątpliwości.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe


Skazanie narkomana

W przypadku skazania osoby uzależnionej za posiadanie lub używanie środka odurzającego na karę pozbawienia wolności warunkowo zawieszoną sąd musi skierować tę osobę na specjalistyczne leczenie lub rehabilitację i oddać pod dozór. Ma to miejsce, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że sprawca jest osobą uzależnioną.

Przy takim podejrzeniu muszą zostać zebrane informacje. Zbierane są one na zarządzenie prokuratora, który wyznacza specjalistę, termin oraz sposób przekazania przez niego informacji.

Zbieranie informacji może odbywać się w godzinach od 6 do 22 i specjalista musi poinformować oskarżonego o celu jego czynności, a na żądanie okazać kopię certyfikatu specjalisty terapii uzależnień.

Jeżeli zebrane informacje potwierdzą uzależnienie, osoba taka będzie obowiązkowo skierowana na specjalistyczne leczenie lub rehabilitację i oddana pod dozór.

Zobacz serwis: Oskarżony - podejrzany

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.