Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu elektroniczne postępowanie upominawcze. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące elektroniczne postępowanie upominawcze.
Digitalizacja sądów. Kiedy sądy będą bardziej dostępne przez Internet?
Aktualizacja: 30.09.2020
Trwająca panedemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 odcisnęła swoje piętno na przestarzałym procesie prowadzenia spraw sądowych. Tylko w ciągu kilku pierwszych tygodni od wprowadzenia restrykcji pandemicznych sędziowie musieli odwołać przeszło 230 tys. spraw, których nie można było przeprowadzić w klasycznym trybie procedowania. Kompleksowo opracowany system digitalizacji sądów pozwoliłby upłynnić i uprościć funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, o czym przekonują autorzy raportu „Sądy dostępne przez Internet” autorstwa specjalistów z Fundacji Court Watch Polska. »
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego - zmiany w EPU
Aktualizacja: 09.07.2013
7 lipca 2013 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, na mocy której w pozwie składanym w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym powód będzie zobowiązany wskazać nr PESEL pozwanego. Wpisanie błędnych danych będzie skutkowało nałożeniem grzywny na powoda. »
SN: Wniesienie środka odwoławczego drogą elektroniczną
Aktualizacja: 15.04.2013
W jakich sytuacjach możliwe jest wniesienie środka odwoławczego drogą elektroniczną? »
E-sądy przyjaźniejsze dłużnikom
Aktualizacja: 26.03.2013
Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego. Usprawniają one pracę e-sądów i zwiększają prawa dłużników. »
Rząd zapowiada przyspieszenie postępowań cywilnych
Aktualizacja: 29.11.2012
Przyspieszenie postępowań sądowych, a przede wszystkim postępowania rozpoznawczego i egzekucyjnego, dalsza informatyzacja postępowania cywilnego oraz uproszczenie niektórych czynności procesowych to jedne z najważniejszych postulatów przedstawionych w przyjętych przez rząd założeniach do projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. »
Nowelizacja KPC - pełna informatyzacja
Aktualizacja: 27.08.2012
Na etapie uzgodnień międzyresortowych znajduje się obecnie Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Jest to jeszcze bardzo wczesna faza procesu legislacyjnego, jednak na uwagę zasługują główne założenia projektu, opisane w uzasadnieniu. »
Elektroniczne postępowanie upominawcze
Aktualizacja: 13.04.2012
Z dniem 1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy regulujące elektroniczne postępowanie upominawcze. Tzw. e-sąd pozwolił na odciążenie sądu od orzekania w sprawach drobnych. Komunikacja pomiędzy sądem elektronicznym a powodem odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, co znacząco obniża koszty korespondencji. »
Aktualizacja: 24.08.2011
W przypadku otrzymania nakazu zapłaty z e-sądu należy podjąć decyzję o jego uznaniu i zaspokojeniu roszczeń powoda bądź wniesieniu sprzeciwu. »
E-sąd: Jak bronić się przed nakazem zapłaty?
Aktualizacja: 24.08.2011
Nakaz zapłaty stosowany przed e-sądem, jest orzeczeniem o charakterze wyroku. Może stanowić podstawę egzekucji, w związku z czym, w razie zastrzeżeń co do jego treści należy wnieść sprzeciw. »
E-sąd: Co to jest nakaz zapłaty?
Aktualizacja: 24.08.2011
Przed e-sądem zamiast wyroku otrzymamy tzw. nakaz zapłaty, który jest jednym z rodzajów orzeczeń wydawanych przez sąd. Czym jest nakaz zapłaty? »
E-sąd: Egzekucja z nakazu zapłaty
Aktualizacja: 24.08.2011
Nakaz zapłaty nadesłany z e-sądu, po uprawomocnieniu się jest tytułem egzekucyjnym. Pozwany dowiaduje się o nakazie zapłaty dopiero w momencie jego doręczenia »
Aktualizacja: 24.08.2011
Strona w postępowaniu przed e-sądem może działać osobiście lub przez pełnomocnika. Nie ma natomiast obowiązku dołączania pełnomocnictwa do sprawy. »
Jak złożyć pozew przed e-sądem?
Aktualizacja: 24.08.2011
W celu złożenia pozwu przed e-sądem, należy zarejestrować się na stronie e-sądu i utworzyć własne konto użytkownika oraz dysponować ważnym certyfikatem służącym do składania podpisu elektronicznego. »
Kiedy z e-sądu do prawdziwego sądu?
Aktualizacja: 24.08.2011
Wytoczenie powództwa przed e-sądem nie wyklucza prowadzenia postępowania przed tradycyjnym sądem po spełnieniu określonych przesłanek. »
Jakie są koszty postępowania przed e-sądem
Aktualizacja: 24.08.2011
Koszty postępowania przed e-sądem są uzależnione od wartości dochodzonego w pozwie roszczenia pieniężnego, ale ich zwrot co do zasady jest możliwy. Zwrot opłaty nastąpi, jeżeli pozew zostanie wycofany. Są jednak pewne wyjątki. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie