reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > E-sądy przyjaźniejsze dłużnikom

E-sądy przyjaźniejsze dłużnikom

Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego. Usprawniają one pracę e-sądów i zwiększają prawa dłużników.

Posłowie uchwalili nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego przewidującą m.in., że sprawy sądowe wszczynane elektronicznie nie będą kierowane do sądów właściwych dla miejsca zamieszkania pozwanego, lecz przydzielane tym, które są mniej obciążone. Ma to dotyczyć wyłącznie tych spraw, w których dla pozwanego nie ma znaczenia, gdzie mieści się sąd rozpoznający sprawę. Nowelizacja zwiększa też prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym. W przypadku np. gdy nakaz zapłaty jest wydawany pod nieobecność dłużnika, komornik na samym początku postępowania komorniczego będzie miał obowiązek poinformować go o przysługujących mu prawach, w tym o prawie do odwołania się. Nowe przepisy przewidują też wprowadzenie procedury wstrzymania postępowania komorniczego na wniosek dłużnika.

Zmiany dotyczą spraw prowadzonych na podstawie m.in. nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym. W postępowaniu tym będą rozpatrywane sprawy rozpoczęte nie dawniej niż 3 lata przed wniesieniem pozwu do e-sądu. Już w pierwszym piśmie procesowym wierzyciel będzie miał obowiązek podać numer PESEL lub NIP dłużnika, ewentualnie KRS w przypadku stron niebędących osobami fizycznymi. Ponadto, jeżeli wierzyciel świadomie wskaże w pozwie błędny adres dłużnika, będzie on podlegał karze grzywny do 5 tys. zł. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 4 stycznia 2013 r., a drugie 21 marca 2013 r. Teraz nowelizacja zostanie rozpatrzona przez Senat.

Źródło: Sejm

Polecamy serwis: E-sąd

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

E-sąd./ Fot. Fotolia
E-sąd./ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama