reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > Postępowanie upominawcze w e-Sądzie

Postępowanie upominawcze w e-Sądzie

W dniu 1 stycznia 2010 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadza elektroniczne postępowanie upominawcze, które rozpoznawać będzie jedyny na całą Polskę – sąd w Lublinie.

Od nowego roku pozew w takim postępowaniu można więc wnieść w formie elektronicznej. Takie ułatwienie wymaga jednak konsekwencji w toku dalszego postępowania – po wniesieniu pozwu w ten sposób, powód zobowiązany będzie kontynuować porozumiewanie się z sądem wyłącznie w ww. formie, gdyż pisma procesowe powoda niewniesione w tym postępowaniu drogą elektroniczną nie będą wywoływać skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu.

Warto zaznaczyć, że wybór przez powoda formy elektronicznej nie narzuca tej formy pozwanemu, któremu przysługiwać będzie prawo wyboru trybu, w jakim wniesie odpowiedź na pozew – standardowo w formie papierowej, czy drogą elektroniczną. Wybór przez pozwanego formy elektronicznej, narzuci mu jednak wymóg kontynuowania korespondencji z sądem w taki sam sposób. Pisma z sądu będą wówczas doręczane również drogą elektroniczną, co wykluczy możliwość powoływania się przez pozwanego na brak doręczenia przez pocztę, a tym samym brak właściwego powiadomienia.

Aby odwołać się od nakazu zapłaty, wydanego w tym postępowaniu, należy wnieść w ciągu 2 tygodni sprzeciw, który nie wymaga uzasadnienia i przedstawienia dowodów, jednak w sprzeciwie pozwany powinien przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy.

Zobacz także serwis: W sądzie

Postępowanie upominawcze dotyczy przede wszystkim osób zalegających z opłatami, np. za prąd czy telefon. Obecnie firmy energetyczne lub telekomunikacyjne wzywają takie osoby do uregulowania należności, a następnie - gdy tak się nie dzieje - składają do sądu pozew w postępowaniu upominawczym, który kończy się zazwyczaj wydaniem przez sąd nakazu zapłaty.

Jednym z argumentów przemawiających za powyższą nowelizacją jest fakt, iż operatorzy telefoniczni czy energetyczni przywożą do sądów pozwy wyładowanymi samochodami, często po kilka tysięcy, a sądy „załatwiają” rocznie około 600 tysięcy spraw w tym trybie. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, byłoby dużą oszczędnością, gdyby połowę z nich udawało się „załatwić” drogą elektroniczną.

Masz pytanie? Zadaj je na naszym Forum

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama