reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Nowelizacja KPC - pełna informatyzacja

Nowelizacja KPC - pełna informatyzacja

Na etapie uzgodnień międzyresortowych znajduje się obecnie Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Jest to jeszcze bardzo wczesna faza procesu legislacyjnego, jednak na uwagę zasługują główne założenia projektu, opisane w uzasadnieniu.

Twórcy projektu podkreślają, że planowana nowelizacja stanowi kolejny etap informatyzacji postępowania cywilnego. Po wprowadzeniu elektronicznego postępowania upominawczego i tzw. elektronicznego protokołu, czas na kolejne e-czynności. Znaczna część nowych przepisów skonstruowana została w oparciu sprawdzone, funkcjonujące od 2010 roku uregulowania dotyczące elektronicznego postępowania upominawczego.  

Główne zmiany zaproponowane w projekcie dotyczą:

  1. wprowadzenia tzw. elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego i zinformatyzowanie postępowania o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu,
  2. zinformatyzowania procedury zajęcia rachunku bankowego przez komornika,
  3. ustanowienia na potrzeby postępowania sądowego publicznych baz danych zawodowych pełnomocników,
  4. wprowadzenia tzw. posiedzenia jawnego na odległość,
  5. wprowadzenia dodatkowych instrumentów procesowych dla powoda w elektronicznym postępowaniu upominawczym,
  6. umożliwienia stosowania komunikacji elektronicznej w europejskim postępowaniu nakazowym,
  7. wprowadzenia rozwiązań z zakresu informatyzacji postępowania sądowego w międzynarodowym prawie postępowania cywilnego.

Duże znaczenie mają zmiany dotyczące bankowego tytułu egzekucyjnego, gdyż proponowane regulacje mają zastąpić dotychczasowe przepisy, co w efekcie wymusi zmiany w formie czynności dokonywanych przez banki. Zmiany te będą jednak korzystne dla wszystkich podmiotów, przyczynią się bowiem do znacznego przyspieszenia rozpoznawania spraw przez sądy. Podobnie należy ocenić skutki dopuszczenia elektronicznego zajęcia rachunków bankowych przez komorników.

Zobacz: Kodeks postępowania cywilnego

Docelowo informatyzacja postępowania cywilnego powinna objąć wszystkie tryby i rodzaje postępowań cywilnych. Projekt nie idzie jednak tak daleko, a w uzasadnieniu czytamy, że mimo iż projekt nie realizuje modelu docelowego, to z pewnością z czasem wykształci się praktyka korzystania z nowych technologii w toku postępowania, co z kolei pozwoli na zrealizowanie modelu pełnej informatyzacji.

Prace nad projektem zostaną prawdopodobnie wznowione po wakacjach. Po zakończeniu ustaleń międzyresortowych, dokument trafi do konsultacji społecznych. Interesujące będą też z pewnością opinie najbardziej zainteresowanych – przedstawicieli środowiska prawniczego.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego 2012. /Fot. Fotolia
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego 2012. /Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama