REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Leki, Choroba

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak nauczyciel może być wsparciem dla ucznia chorego na nowotwór?

Gold September (Złoty Wrzesień) to Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci. W Polsce nawet 2,5 tys. dzieci w wieku szkolnym może być w trakcie leczenia onkologicznego. Jak nauczyciele mogą wspierać dzieci chore na nowotwór?

Kary za przepisywanie leków bez zbadania pacjenta

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec ocenił, że przepisywanie leków bez zbadania pacjenta, a tylko na podstawie wypełnionej ankiety na stronie placówki jest niedopuszczalne. 

Ulga podatkowa na leki 2024: kto i ile może odliczyć wydatków na lekarstwa

W rocznym zeznaniu podatkowym PIT niektórzy podatnicy mogą odliczyć ponoszone w zeszłym roku wydatki na lekarstwa. Kto może skorzystać z tego odliczenia? Jakie są zasady i limity tej ulgi? Takie same zasady i limity co w 2023 roku obowiązują także w 2024 roku.

Ulga podatkowa na leki 2024: kto i ile może odliczyć wydatków na lekarstwa

W rocznym zeznaniu podatkowym PIT niektórzy podatnicy mogą odliczyć ponoszone w zeszłym roku wydatki na lekarstwa. Kto może skorzystać z tego odliczenia? Jakie są zasady i limity tej ulgi? Takie same zasady i limity co w 2023 roku obowiązują także w 2024 roku.

REKLAMA

Czy podczas zwolnienia lekarskiego pracownik może wyjechać na urlop?

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Świadczenie rehabilitacyjne 2024: Ile wynosi, komu przysługuje, jak długo jest wypłacane? Kiedy złożyć wniosek do ZUS?

W sytuacji przedłużającej się choroby i wyczerpania limitu zwolnienia chorobowego można jeszcze złożyć wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne. To świadczenie przysługuje osobie, która po wyczerpaniu zasiłku chorobowego nadal jest chora, a dalsze leczenie lub rehabilitacja dają jej szanse na odzyskanie zdolności do pracy. 

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Od 20 lipca nowe zasady realizacji recept. Wchodzą ważne zmiany dla wszystkich pacjentów

Już od 20 lipca 2024 roku wejdą w życie nowe regulacje dotyczące realizacji recept przez apteki. Zmiany zwiększają uprawnienia osób wydających leki. Jednak z nowych przepisów mają skorzystać przede wszystkim pacjenci.

Chcesz jechać na urlop w czasie zwolnienia? Sprawdź, co wolno na L4, w czasie którego można chodzić,

Czy na zwolnieniu można wyjechać na urlop? Co wolno na L4, w czasie którego wolno chodzić? Rozpoczął się sezon urlopowy, a ZUS zgodnie z zapowiedziami intensyfikuje prowadzone kontrole. Co powinien więc zrobić pracownik, któremu w czasie zaplanowanego urlopu przydarzy się choroba?

Przewóz i przesyłanie leków przez granice – przepisy polskie, limity, zasady i wyjątki

Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i warunków przewożenia przez granicę Rzeczypospolitej Polskiej leków (produktów leczniczych), środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego.

Nadchodzi rewolucja w receptach. Rząd wprowadza ważne zmiany

Rząd chce rozszerzenia podmiotów uprawnionych do wystawiania recept. Chodzi o wyeliminowanie obecnych ograniczeń związanych z możliwością wystawiania recept na refundowane niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia.

Czy można podawać dzieciom leki na wycieczce szkolnej lub przedszkolnej?

Podawanie leku na wycieczce szkolnej lub przedszkolnej - czy jest dopuszczalne? Co w sytuacji nagłej niedyspozycji dziecka? Kto może podać lek?

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Recepty. Jak zmienią się zasady wydawania leków?

Zmienią się zasady wydawania leków. Ile będzie można wydać opakowań? Co z receptami, na których nieprawidłowo podano jednostki dawkowania leku?

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Nie wywieziesz za granicę nie tylko Ozempicu, ale i Berodualu. Lista antywywozowa – jest nowe obwieszczenie. Zawiera 228 pozycji.

Leków, wyrobów i środków żywieniowych umieszczonych na liście antywywozowej nie można wywozić za granicę. Od 12 kwietnia 2024 r. będzie obowiązywał nowy wykaz. Zawiera 228 pozycji.

Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

Od 1 kwietnia 2024 r. obniżka cen leków o 10% i 15% [lista leków G1 i G2]

Od 1 kwietnia br. pacjenci będą płacić o 10% mniej za leki wyprodukowane w Polsce i o 15% mniej - jeśli dodatkowo wykorzystano do ich produkcji składniki wytworzone w naszym kraju.

MZ zapowiada zmiany w wystawianiu recept na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci

Zmiany mają dotyczyć recept wystawianych przez lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Ochronę zdrowia w całej Europie czeka rewolucja. Coraz większa część składki zdrowotnej ma finansować profilaktykę

Profilaktyka zaś ma w jeszcze większym stopniu wykorzystywać nowe technologie. Taką naukę wyciągnęli eksperci z COVID-19. Jednak do całkowitej zmiany polegającej na zrównoważeniu wydatków na leczenie z wydatkami na profilaktykę potrzeba jeszcze co najmniej 15 lat.

Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

Sztuczna inteligencja pomoże wykrywać choroby rzadkie? Jest bardzo dokładna

Sztuczna inteligencja to gigantyczna baza danych, a z takim zasobem można nawet z 90-proc. dokładnością wychwytywać zmiany genetyczne mogące prowadzić do chorób rzadkich. Czy wreszcie pojawi się szansa na wykrywanie chorób na etapie jeszcze przed objawami?

4 komunikaty MZ: U lekarza rodzinnego nowe skierowania - tomografia, nerki, tarczyca, ciśnienie. Bezpłatne badania dla kobiet. Zmiany w receptach [Nowości dla pacjentów od 1 listopada 2023 r.]

Ministerstwo Zdrowia opublikowało cztery komunikaty o ważnych nowościach dla lekarzy, pacjentów i aptekarzy od 1 listopada 2023 r.

Borelioza: Tajemnicza choroba przekazywana przez kleszcze

Borelioza, znana również jako choroba z Lyme, to infekcja bakteryjna, która w ciągu ostatnich lat stała się przedmiotem wielu dyskusji i badań. Przenoszona przez kleszcze, borelioza jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń przenoszonych przez owady w wielu regionach świata. Ale co naprawdę wiemy o tej chorobie?

Zmiana zasad wystawiania recept od 1 listopada 2023 r.

Minister Zdrowia przygotował nowelizację swojego rozporządzenia z 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept (Dz. U. z 2023 r. poz. 487 i 1734). Sprawdziliśmy co się zmieni od 1 listopada 2023 r.

Sztuczna inteligencja przyspiesza powstanie leków

Sztuczna inteligencja przyspiesza proces powstawania nowych leków. Rozwiązanie polskiej firmy pomaga szybciej tworzyć nowe związki chemiczne.

Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

Kto ma prawo do bezpłatnych leków? Recepty muszą zawierać kody "S” i "DZ”

Program bezpłatnych leków został rozszerzony - od 1 września osobom powyżej 65 lat oraz dzieciom i młodzieży poniżej 18 lat wybrane leki przysługują bezpłatnie. Recepty muszą posiadać kody "S” i "DZ”.

Nowa strategia UE w zakresie leków. Dostęp do tańszych leków

Nowa strategia UE ma wzmocnić bezpieczeństwo lekowe w Europie. Zakłada między innymi dostęp do tańszych leków.

Pandemia COVID-19: Kalendarium

Pandemia COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości. Rozpoczęła się w grudniu 2019 roku i trwała przez kolejne lata, wpływając na życie ludzi, gospodarkę, systemy opieki zdrowotnej i wiele innych aspektów naszego codziennego życia. 

L4 “chory może chodzić"- problemem dla prawnika

L4 “chory może chodzić"- problemem dla prawnika! W opisanej poniżej sprawie sąd postanowił nie wyrazić zgody na przywrócenie terminu do złożenia pisma w sprawie, pomimo tego, że pełnomocnik była niezdolna do pracy - co było potwierdzone zwolnieniem lekarskim. Okazuje się, że zasadnicze znaczenie ma kod na zwolnieniu tj. albo chory powinien leżeć (1) albo chory może chodzić (2). Ten drugi może jednak nie usprawiedliwiać braku aktywności zawodowej pomimo paradoksalnie niezdolności do pracy.

Naukowcy: kleszcze przenoszą groźnego pasożytniczego pierwotniaka. Hepatozoonoza wyniszcza organizmy psów i wilków

Naukowcy z z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Laboratorium Weterynaryjnego Vetlab ustalili, że odpowiedzialny za tajemnicze objawy wyniszczające organizmy psów jest pasożytniczy pierwotniak Hepatozoon canis.

Ustawa refundacyjna z podpisem prezydenta. Ile zapłacimy za leki

Nowelizacja ustawy o refundacji leków została podpisana przez prezydenta. Po jej wejściu w życie odpłatność za leki ulegnie zmniejszeniu o 10 lub 15 proc. – w zależności od tego, czy w Polsce wytwarzany jest lek, czy też substancja czynna. Jakie są pozostałe założenia ustawy?

Czy można odliczyć wydatki na leki dla niepełnosprawnej osoby od podatku dochodowego?

Podatnik rozważał możliwość odliczenia wydatków za leki dla niepełnosprawnej osoby od podatku dochodowego. Organ podatkowy potwierdził, że wnioskodawca ma prawo do takiego odliczenia na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ta informacja może być ważna dla osób mających niepełnosprawnych członków rodziny, które ponoszą wysokie koszty na leki.

Choroba podczas urlopu? O tym trzeba pamiętać!

Jeżeli musimy wziąć zwolnienie lekarskie, to warto zadbać o to, by lekarz wystawił je na adres, pod którym będziemy faktycznie przebywać. Pamiętajmy, iż adres zameldowania to nie to samo, co adres zamieszkania.

Czy choroba i urlop chronią przed zwolnieniem?

Wielu pracowników zastanawia się czy choroba i urlop chronią przed zwolnieniem z pracy? Często przewidując, że może z nimi zostać rozwiązana umowa udają się na tzw. L4 czy zaległe urlopy. To zależy jednak o jakim zwolnieniu mowa. W zasadzie przed rozwiązaniem umowy o pracę w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia żadna okoliczność nie jest wstanie ochronić pracownika. Poniżej opis prawnej sytuacji osób korzystających ze zwolnień lekarskich czy przebywających na urlopach, w kontekście ochrony przed wypowiedzeniem. 

Czy produkcja farmaceutyczna w UE się zwiększy? Co z bezpieczeństwem lekowym?

Parlament Europejski – dlaczego chce spotęgować produkcję farmaceutyczną w UE? PE wezwał Komisję Europejską do przedstawienia rozwiązań prawnych, mających na celu zwiększenie produkcji farmaceutycznej na terenie UE. Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Krajowych Producentów Leków, ma nadzieję, że po tak stanowczym stanowisku Parlamentu Komisja rozpocznie konkretne działania. 

Komunikat NFZ: Ugryzienie kleszcza. Liczba chorych na boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu

W 2022 r. prawie 95 tys. osób zachorowało na choroby odkleszczowe. To o 10 tys. więcej niż w 2021 r. - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.

Możesz wypłacić 25% pieniędzy z PPK na leczenie siebie, małżonka, dziecka. Kiedy? Gdzie wniosek? Co z podatkiem?

W przypadku poważnego zachorowania uczestnik PPK może zawnioskować o wypłatę do 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK (jednorazowo albo w ratach). 

L4 od psychiatry – ile jest płatne? Czy pracodawca wie, od jakiego lekarza jest wystawione zwolnienie?

Zwolnienie lekarskie od psychiatry. Ile jest płatne? Jak długo można na nim przebywać? Czy lekarz może je wystawić z datą wsteczną? Czy prcodawca wie, od jakiego lekarza jest zwolnienie? 

Czy koszty ratowania zdrowia i życia można zaliczyć jako koszty podatkowe w działalności gospodarczej?

Według stanowiska KIS, koszty ratowania zdrowia i życia nie można zaliczyć jako koszty podatkowe, ponieważ mają charakter osobisty, który nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

Darmowe leki dla dzieci do 18 roku życia i dorosłych powyżej 65 lat

Senat wniósł poprawki ustawy poszerzającej grupę osób uprawnionych do bezpłatnych leków, jedna z nich przewiduje, że leki te mają być finansowanie nie przez NFZ, a budżet państwa - z części, której dysponentem jest minister zdrowia.

Bezpłatne leki. Skorzystają też dzieci do 18 lat i seniorzy powyżej 65 lat

Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy poszerzającej grupę osób uprawnionych do bezpłatnych leków - z programu skorzystają też dzieci do 18 lat i seniorzy powyżej 65 lat. Leki mają być finansowanie nie przez NFZ, a budżet państwa - z części, której dysponentem jest minister zdrowia. Za głosowało 97 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu.

Nowe zasady wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe w 2023 roku. Od kiedy?

Rozporządzenie ministra zdrowia opublikowane 18 lipca 2023 r. w Dzienniku Ustaw zawiera zmienione zasady wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe. Recepta na środki odurzające i psychotropowe będzie mogła być (od 2 sierpnia 2023 r.) wystawiona bez badania pacjenta, jeśli od ostatniego zbadania pacjenta upłynęło nie więcej, niż trzy miesiące. Przepisanie recept na te środki ma poprzedzić m.in. weryfikacja w elektronicznej bazie zasobów o zdarzeniach medycznych. 

REKLAMA