REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niezdolność do pracy, świadczenie przedemerytalne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projekt zmian przepisów o osobach niepełnosprawnych

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych przewiduje zmianę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Pracownicy, którzy nie mogą wykonywać pracy z powodu określonych schorzeń, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej organizowanej przez ZUS. O potrzebie przeprowadzenia takiej rehabilitacji orzeka lekarz orzecznik ZUS na wniosek lekarza prowadzącego leczenie pracownika.

Na jakich zasadach przyznawana jest renta z tytułu niezdolności do pracy

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy? Kto wydaje orzeczenie o przyznaniu renty?

Choroba bezrobotnego pobierającego zasiłek

Kiedy zarobkująca osoba zachoruje, otrzymuje zasiłek chorobowy po przedstawieniu zwolnienia lekarskiego. Co dzieje się z bezrobotnym, który jest niezdolny do pracy lub musi zaopiekować się członkiem swojej rodziny? Czy traci prawo do świadczeń?

REKLAMA

Czy młodociani uczący się zawodu mają prawo do zasiłków na wypadek niezdolności do pracy

Wobec młodocianych zawierających umowy o pracę mają zastosowanie przepisy prawa pracy. Uczniowie zawierający umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego są w konsekwencji obejmowani obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym tak jak każdy inny pracownik. Co za tym idzie, mają takie same pracownicze prawa do świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa.

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (art. 92)

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie za czas świadczonej przez siebie na rzecz pracodawcy pracy. W określonych okolicznościach pracownik otrzyma wynagrodzenie, pomimo iż nie pracuje. Do takiej sytuacji zaliczymy chorobę pracownika.

Zasiłek chorobowy po urlopie bezpłatnym

Pracownik od 1 do 30 czerwca 2009 r., czyli do dnia rozwiązania umowy o pracę, był na urlopie bezpłatnym. 3 lipca 2009 r. miał wypadek i trafił do szpitala. Czy były pracownik ma prawo do świadczeń chorobowych? Czy mamy jakieś obowiązki wobec byłego pracownika?

Renta z tytuły niezdolności do pracy a nowotwór

W marcu 2009 wykryto u mnie raka. Przeszedłem operację. Przed chorobą pracowałem fizycznie, w tej chwili jestem bardzo wycieńczony chemią. Potrzebuję czasu na powrót do formy, nie wyobrażam sobie żebym mógł pracować w takim stanie, a mam małe dziecko. Do tej pory żona nie pracowała ze względu na synka, w tej chwili jednak to ona może iść do pracy. Czy przysługuje mi jakiś zasiłek rehabilitacyjny czy też renta z orzeczeniem częściowej niezdolności do pracy? Jakie dokumenty i gdzie powinienem złożyć w celu uzyskania takowej?

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży

Od dłuższego czasu przebywam na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą. W okresie zwolnienia lekarskiego wystąpiłam do pracodawcy o zmniejszenie wymiaru czasu pracy. Czy zmieni się podstawa naliczania zasiłku chorobowego?

Wznowienie wypłaty świadczenia przedemerytalnego

W 2004 r przeszłam na świadczenie przedemerytalne. Następnie świadczenie zostało zawieszone ponieważ podjęłam pracę. Obecnie pracuję w firmie z której przeszłam na świadczenie przedemerytalne i jestem na wypowiedzeniu. Czy moje zawieszone świadczenie przedemerytalne zostanie odwieszone jak zgłoszę się do ZUS ze świadectwem pracy.

Wynagrodzenie młodocianych a nieobecność w szkole

Zgodnie z polskim kodeksem pracy pracodawca ma prawo zatrudniać młodocianych po ukończeniu przez nich 16 roku życia. Często jednak takie osoby jeszcze się uczą, ponadto pracodawcy nie zawsze wiedzą, jakie wynagrodzenie im wypłacić.

Wynagrodzenie za czas choroby

Zachorować może każdy, także osoba pracująca. Jak przedstawia się kwestia wynagrodzenia pracownika w czasie choroby?

Jakie świadczenie przysługuje pracownikowi, który jest nieobecny w pracy z powodu badań lub pobrania narządów do przeszczepu

Pracownik zdecydował się oddać nerkę chorej córce. Ma 35 lat, dlatego przysługuje mu 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Teraz został skierowany na szczegółowe badania, a jeżeli wyniki będą dobre - na pobranie nerki. Czy za ten okres przysługuje mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy? Jeżeli tak, to jak powinien udokumentować okres nieobecności w pracy w związku z badaniami, a potem przeszczepem?

Dodatek za zdrowie

Pracodawca do wypłacanej pracownikowi co miesiąc pensji może wypłacać dodatek za „niechorowanie”.

Czy można przebywać na zwolnieniu lekarskim u jednego pracodawcy i w tym czasie pracować u innego

Pracownik jest zatrudniony u nas i w drugim zakładzie pracy. W naszej firmie jest pracownikiem ochrony i pracuje na portierni. W drugiej firmie pracuje jako magazynier. Pracownik zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie na 5 dni, które przedstawił w drugim zakładzie pracy. Nam powiedział, że nie potrzebuje zwolnienia lekarskiego, ponieważ praca, którą u nas wykonuje, nie wpływa na stan jego zdrowia. Czy możemy w tym przypadku dopuścić pracownika do pracy? Jeżeli tak, to czy powinniśmy wymagać od niego jakiegoś dodatkowego dokumentu?

Wszystko o świadczeniach przedemerytalnych

Świadczenie przedemerytalne to pomoc finansowa dla osób o długim stażu pracy, które nie z własnej winy straciły pracę i z racji swojego wieku nie mają możliwości znalezienia nowego zatrudnienia.

Czy poród przerywa staż finansowany z urzędu pracy

Mamy stażystkę w ciąży, która ma urodzić 18 kwietnia 2009 r. Natomiast staż ma do 30 czerwca 2009 r. Czy w tej sytuacji z powodu urodzenia dziecka staż zostanie przerwany, czy nadal będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim, na którym jest obecnie od kilku tygodni? Co w listę obecności mam jej wpisać po porodzie - czy nadal zwolnienie lekarskie, czy może urlop macierzyński?

Rozwiązanie umowy a świadczenie rehabilitacyjne

W związku ze zbliżającym się zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego, pracownik poinformował nas, że zamierza wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne do ZUS. Dowiedzieliśmy się jednak, że tego nie uczynił. Czy w tej sytuacji możemy natychmiast rozwiązać umowę w trybie art. 53 k.p.?

Czy naliczać składki od dodatku wyrównującego kwotę wypłaconego zasiłku chorobowego

Pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim w związku z wypadkiem samochodowym niezwiązanym z pracą. Od 18 stycznia 2009 r. jest w szpitalu. Wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe i od 20 lutego br. wypłacamy zasiłek chorobowy. Czy od dodatku wyrównującego zasiłek chorobowy pracownika powinniśmy naliczyć składki ZUS? Nie naliczyliśmy ich przesyłając raporty i deklaracje za luty 2009 r.

Czy ZUS ZLA wystawione w trakcie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy stanowi podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Pracownica dostarczyła 5 marca 2009 r. kolejne zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorą 3-letnią córką. Zwolnienie zostało wystawione 24 lutego 2009 r. na okres od 27 lutego do 13 marca 2009 r. w trakcie wcześniej wystawionego zwolnienia w związku z opieką nad chorym dzieckiem. Poprzednie zostało wystawione do 26 lutego 2009 r. Czy zwolnienie lekarskie na okres od 27 lutego do 13 marca 2009 r. zostało wystawione prawidłowo, jeżeli 25 i 26 lutego są dniami roboczymi? Czy na jego podstawie możemy wypłacić zasiłek opiekuńczy? Jak dokonać potrącenia z zasiłku, skoro ZUS ZLA zostało dostarczone po 7 dniach od daty wystawienia?

Jakie mamy rodzaje rent z tytułu niezdolności do pracy

Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej. Niezdolność może być orzeczona na zawsze lub też na pewien okres. 

Kto ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy to świadczenie z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysługujące osobie, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. 

Kto ma prawo orzekania o niezdolności do pracy

Renta przyznawana jest osobie niezdolnej do pracy całkowicie lub częściowo. Podstawą przyznania renty jest orzeczenie stwierdzające niezdolność. 

Kiedy niezdolność do pracy uzasadnia przyznanie renty

Renta inwalidzka obecnie zwana rentą z tytułu niezdolności do pracy przysługuje właśnie w przypadku niezdolności do pracy. Należy odróżnić niezdolność do pracy od niepełnosprawności. 

Świadczenie przedemerytalne czy renta

Nie chcę przechodzić na rentę, ale pozostać na świadczeniu przedemerytalnym przez 3 miesiące, a potem wrócić do pracy. Miałem operację. Obawiam się, że nie utrzymam się z renty. wnioskowałem o świadczenie rehabilitacyjne, ale go nie otrzymałem.

Stopień niepełnosprawności a grupa

Mąż ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności. Jaką powinien posiadać grupę przyznaną przez ZUS. Czy orzeczenie o niepełnosprawności ma wpływ na przyznanie grupy przez ZUS?  

Czy mam prawo do renty socjalnej

Mam przepracowane 20 lat. Od 12 lat nie pracuje i nie pobieram zasiłku dla bezrobotnych. W ostatnim czasie zachorowałam (obstrukcyjna choroba płuc i przepuklina trzech kręgów lędźwiowych z pęknięciem oraz krwioplucie). Mam pytanie, czy mi się należy renta socjalna, lub z ZUS-u, ponieważ lekarz stwierdził że nie nadaje się do pracy. Mam 49 lat i samotnie wychowuje syna.  

Renta szkoleniowa

Renta szkoleniowa przysługuje osobom niezdolnym do pracy, które po przekwalifikowaniu się mogą uzyskać zatrudnienie.

Dlaczego utraciłam prawa do renty inwalidzkiej

Mam 57 lat, po 26 latach pracy otrzymywałam przez 14 lat rentę i obecnie zostałam uznana za zdolną do pracy. Co dalej robić? 

Po utracie renty można przejść na świadczenie przedemerytalne


Utraciłam prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, chce starać się o świadczenie przedemerytalne. Jakie warunki muszę spełniać, aby móc ubiegać się o takie świadczenie.

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne

Świadczenie przedemerytalne to pomoc finansowa dla osób o długim stażu pracy, które nie z własnej winy straciły pracę i z racji swojego wieku nie mają możliwości znalezienia nowego zatrudnienia.

Dorabianie na świadczeniu przedemerytalnym

Osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne podejmując działalność muszą mieć świadomość tego, że dodatkowe przychody mogą wpłynąć na wysokość otrzymywanego przez nich świadczenia. Jeśli zarobią więcej niż określone limity kwotowe, ZUS zmniejszy wypłacane im świadczenie albo je zawiesi w całości.

Wysokość świadczenia przedemerytalnego

Przedstawiamy katalog osób, którym przysługuje świadczenie przedemerytalne oraz wysokość świadczenia, jakie mogą uzyskać.

Od kiedy przysługuje świadczenie przedemerytalne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznając świadczenie przedemerytalne działa z mocą wsteczną. Ustala bowiem świadczenie od dnia następującego po dniu złożenia wniosku.

Formularze emerytalne

Przedstawiamy wnioski emerytalne.

Jakie dokumenty muszę złożyć

Mam pytanie, podjąłem decyzję, chcę złożyć wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jaki wniosek muszę wypełnić i jakie ogólnie dokumenty muszę dołączyć do wniosku. 

Wynagrodzenie chorobowe na przełomie roku

To, czy pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy, chorując na przełomie roku, jest uzależnione od rodzaju świadczenia, jakie otrzymywał do 31 grudnia.

Choroba na przełomie roku kalendarzowego

W każdym roku kalendarzowym za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego.

Podstawa wynagrodzenia za czas choroby po wyroku TK

Od pięciu miesięcy za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego obowiązują nowe zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.

Czy po utracie pracy mam prawo do zasiłku

Jestem w ciężkiej sytuacji. Pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę za wypowiedzeniem. Jednak po tym czasie zachorowałam. Czy po utracie pracy mam prawo do zasiłku chorobowego? 

Jak prawidłowo złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne

Osoba, która spełnia warunki do otrzymania świadczenia przedemerytalnego, aby je otrzymać musi dopełnić pewnych formalności. Uzyskanie świadczenia nie jest bardzo skomplikowane. Warto jednak poznać podstawowe zasady dotyczące wypełniania wniosku o świadczenie.

Niewykorzystane z powodu choroby dni wolne zleceniobiorcy

W treści umowy zlecenia zawarliśmy zapis uprawniający zleceniobiorcę do 10 dni wolnych (płatnych) w każdym półroczu. W trakcie wykorzystywania dni wolnych zleceniobiorca zachorował. Przedstawił nam zaświadczenie lekarskie żądając jednocześnie przesunięcia niewykorzystanej części wolnego na inny termin. Czy mamy taki obowiązek?

Czy firma powinna zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny osoby uprawnionej do renty

Zatrudniamy pracownicę, która jest uprawniona do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Mąż pracownicy jest osobą bezrobotną i właśnie stracił prawo do zasiłku. Czy pracownica powinna zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego w naszej firmie, czy przy swojej rencie?

Czy rencistka prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą ma prawo do emerytury

W grudniu 2008 r. ukończę 55 lat. Łącznie z 9-letnim okresem pracy w gospodarstwie rolnym mam przepracowane prawie 35 lat. Od dwóch lat jestem na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Przed przejściem na rentę pracowałam na podstawie umowy o pracę w prywatnej firmie. Od półtora roku prowadzę własną firmę, która zajmuje się sprzątaniem. Czy będę miała prawo do wcześniejszej emerytury? Nie należę do otwartego funduszu emerytalnego.

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy

Czas pozostawania bez pracy, za jaki pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie, nie musi obejmować miesięcy następujących bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy (uchwała Sądu Najwyższego z 2 lipca 2008 r., II PZP 12/08)

Czy zarobki osiągane w czasie trwania sprawy w sądzie o przyznanie renty mają wpływ na jej wypłatę

Jeżeli osoba osiągała zarobki w okresie trwania postępowania przed sądem o przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, to po przyznaniu renta powinna być rozliczona z uwzględnieniem przychodów za okres od dnia uprawomocnienia się wyroku przyznającego rentę (na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja 2008 r., II UZP 2/08).

Czy każda osoba ubiegająca się o rentę musi mieć 5-letni staż w okresie ostatnich 10 lat

Zatrudniony przez nas 29-letni pracownik zachorował. Przepracował w naszym zakładzie 3 lata po ukończeniu studiów. Choroba nie pozwala mu na powrót do pracy. Czy pracownik może starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, mimo że nie ma 5 lat pracy w ostatnim dziesięcioleciu?

Czy z zasiłku chorobowego można potrącić nadpłacone wynagrodzenie za pracę

Wynagrodzenie w naszej firmie jest wypłacane do 25. dnia każdego miesiąca. Już po wypłaceniu wynagrodzenia za maj 2008 r. pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie od 26 maja do 30 czerwca 2008 r. Za 3 dni zwolnienia w maju przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe, a za kolejne 3 dni - zasiłek chorobowy. Czy i jeżeli tak, to w jaki sposób można potrącić nadpłacone wynagrodzenie za maj z zasiłku chorobowego, do którego pracownica ma prawo w czerwcu 2008 r.?

Opłacenie składek po terminie za zleceniobiorcę

Za ostatnie dwa miesiące zapłaciliśmy po terminie składki na ubezpieczenia za zatrudnione osoby. Mieliśmy problemy z płatnościami od naszych kontrahentów. Zaległości w ZUS już zostały uregulowane z odsetkami. W maju 2008 r. zachorował zatrudniony u nas zleceniobiorca. Czy mamy wypłacić mu zasiłek chorobowy, jeżeli osoba ta utraciła prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ ustało jej dobrowolne ubezpieczenie chorobowe?

Jak postąpić w przypadku pracownika, którego pracodawca podejrzewa o chorobę

Kierownik działu naszej firmy zgłosił dyrektorowi, że jeden z jego pracowników od 2 dni wygląda na chorego, tzn. bardzo powolnie wykonuje swoją pracę, robi sobie częste odpoczynki itp. Pracownik ten przy wykonywaniu pracy ma do czynienia z ciężkimi maszynami, więc obawiamy się, że może spowodować wypadek. On jednak twierdzi, że nic mu nie jest i czuje się dobrze. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy możemy wysłać tego pracownika na badania kontrolne? Czy mamy prawo odsunąć go od pracy?

REKLAMA