| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Dorabianie na świadczeniu przedemerytalnym

Dorabianie na świadczeniu przedemerytalnym

Osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne podejmując działalność muszą mieć świadomość tego, że dodatkowe przychody mogą wpłynąć na wysokość otrzymywanego przez nich świadczenia. Jeśli zarobią więcej niż określone limity kwotowe, ZUS zmniejszy wypłacane im świadczenie albo je zawiesi w całości.

Otrzymujący świadczenie albo zasiłek przedemerytalny mogą już na początku roku rozliczeniowego, który trwa od 1 marca do końca lutego następnego roku kalendarzowego, obliczyć, czy osiągane przychody spowodują zawieszenie świadczenia, jego zmniejszenie, czy też nie będą miały wpływu na jego wysokość.

Od 1 marca każdego roku znane są obowiązujące na cały rok dopuszczalne i graniczne kwoty przychodów.

Przychód jest rozliczany w skali roku. Oznacza to, że wysokie zarobki osiągnięte nawet w bardzo krótkim czasie mogą spowodować zawieszenie prawa do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego albo zmniejszenie ich wysokości w całym roku rozliczeniowym.

Rodzaje uwzględnianych przychodów

Pobierający świadczenia przedemerytalne mają duży wybór formy dalszego prowadzenia aktywności zawodowej. Mogą dorobić na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło. Mogą także założyć własną działalność gospodarczą.

Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń przedemerytalnych i zasiłków przedemerytalnych wpływa przychód osiągany z tytułu wykonywania działalności obowiązkowo podlegającej ubezpieczeniom społecznym oraz z tytułu służby. Za działalność tę uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo pozarolniczą działalność.

Dla ustalenia, czy osiągany przychód wpływa na zawieszenie, czy też zmniejszenie zasiłku albo świadczenia przedemerytalnego nie ma znaczenia to, czy świadczeniobiorca opłaca składki na ubezpieczenie społeczne, czy też jest z tego obowiązku zwolniony z uwagi na podleganie ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu.

Osoba przeliczająca, czy osiąganie dodatkowych przychodów jest opłacalne, musi wiedzieć, że przychód wpływający na zawieszenie świadczeń lub zasiłków przedemerytalnych, czy też zmniejszenie ich wysokości, uwzględnia się w wysokości stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Zatem na przykład w przypadku pracowników należy uwzględnić przychód w kwocie, od której odprowadzane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Pracownicy muszą pamiętać, że nie wszystkie przychody uzyskiwane ze stosunku pracy stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Warto zapamiętać, że gdy osoba uprawniona do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego nie jest zobowiązana do opłacania składek, przychód przyjmuje się w takiej wysokości, w jakiej byłby ustalany, gdyby istniał obowiązek ich opłacenia.

Zobacz: Kto ma prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Czytaj także

Aktualizacja: 15.02.2017

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pobierający świadczenia przedemerytalne mają wybór formy dalszej aktywności zawodowej.
Pobierający świadczenia przedemerytalne mają wybór formy dalszej aktywności zawodowej.

INFORLEX Administracja425.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »