REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Świadczenie przedemerytalne czy renta

Katarzyna Wiśniewska - ekspert z zakresu emerytur i rent

REKLAMA

REKLAMA

Nie chcę przechodzić na rentę, ale pozostać na świadczeniu przedemerytalnym przez 3 miesiące, a potem wrócić do pracy. Miałem operację. Obawiam się, że nie utrzymam się z renty. wnioskowałem o świadczenie rehabilitacyjne, ale go nie otrzymałem.

REKLAMA

Prawo do świadczenia przedemerytalnego ulega zawieszeniu w przypadku nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.Jeżeli więc ,osoba ma ustalone prawo do świadczenia przedemerytalnego i nabędzie prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy – to w takim przypadku nie może skorzystać z wyboru pobierania świadczenia korzystniejszego, ponieważ może pobierać tylko rentę. Wypłata świadczenia przedemerytalnego może być wznowiona - jeżeli ustanie prawo do renty. Natomiast ZUS może rozpatrzyć uprawnienia do renty z tytułu niezdolności do pracy – jeżeli w tej sprawie osoba zainteresowana zgłosi stosowny wniosek.

REKLAMA

Z przekazanej informacji wynika, że Pan wnioskował o świadczenie rehabilitacyjne lecz nie otrzymał tego świadczenia. Należy zatem wyjaśnić, że w przypadku, gdy osoba występująca z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne nie spełnia - tak jak Pan - według oceny lekarza orzecznika, warunków do przyznania tego świadczenia, lecz zostaje uznana za całkowicie lub częściowo niezdolną do pracy – możliwość przyjęcia daty zgłoszenia wniosku o świadczenie rehabilitacyjne za datę zgłoszenia wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy, uzależniona jest od złożenia stosownego oświadczenia, w którym osoba zainteresowana wyraża zgodę na przyjęcie wniosku o świadczenie rehabilitacyjne jako wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Jeżeli zatem Pan nie złożył oddzielnego wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy jak również nie złożył oświadczenia, aby wniosek o świadczenie rehabilitacyjne potraktowany został jako wniosek o rentę – to sam fakt, że jest Pan uznany za osobę całkowicie niezdolną do pracy – nie stanowi podstawy do przyznania przez ZUS renty.

REKLAMA

Jeżeli natomiast złożył Pan wniosek o rentę wówczas może Pan skorzystać z możliwości jego wycofania. Wycofanie to jest skuteczne, jeżeli stosowny wniosek w tej sprawie wpłynie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przed upływem miesiąca od otrzymania decyzji przyznającej rentę, czyli powinien być zgłoszony nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji.

W razie wycofania wniosku postępowanie w sprawie renty podlega umorzeniu i w takiej sytuacji będzie Pan mógł pobierać świadczenie przedemerytalne. W przypadku jednak, gdy ZUS wydał już decyzję przyznającą Panu rentę i upłynął ustawowy termin na wycofanie wniosku, czyli decyzja stała się prawomocna – wówczas niestety nie będzie Pan mógł pobierać świadczenia przedemerytalnego – tylko przyznaną rentę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezależnie od powyższego należałoby również Pana poinformować, że nie zawsze świadczenie przedemerytalne jest korzystniejsze od renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jeżeli Pana świadczenie było obliczone na starych zasadach, to wynosiło 80 % kwoty wyliczonej emerytury dla potrzeb ustalenie wysokości tego świadczenia. Natomiast wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy obliczana jest w taki sam sposób jak wysokość emerytury ( stare zasady), czyli renta ta teoretycznie wynosi 100% emerytury. Jednakże znaczenie mają tu również zarobki wskazane do podstawy wymiaru renty. Świadczenie przedemerytalne jeżeli przyznane zostało na nowych zasadach wypłacane jest w kwocie ryczałtowej i kwota ta od 1 marca 2008 r. wynosi - 757,79 zł.

W przypadku jednak podjęcia pracy zarobkowej w korzystniejszej sytuacji jest osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Przy świadczeniu przedemerytalnym obowiązują dwa progi zarobkowe tj. dopuszczalna kwota przychodu stanowiąca 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji. Od 1 marca 2008 r. kwota ta wynosi 1 345,60 zł oraz graniczna kwota przychodu stanowiąca 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, która od 1 marca 2008r. – wynosi 1 883,80 zł.

Jeżeli miesięczna kwota przychodu z tytułu pracy zarobkowej przekroczy 1 883,80 zł, świadczenie przedemerytalne podlega zawieszeniu. Niezależnie od kwoty miesięcznego przychodu, zawieszeniu podlega świadczenie przedemerytalne, którego wysokość przekracza 1 345,60 zł. Natomiast świadczenie przedemerytalne podlega odpowiedniemu zmniejszeniu, jeżeli łączna kwota przychodu i świadczenia przekracza 1 345,60 zł. W tym przypadku niezależnie od wysokości tego przekroczenia gwarantuje się wypłatę świadczenia w wysokości 378,90 zł.

Natomiast jeżeli pracę zarobkową podejmie osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy - wówczas osiągane przez tą osobę wynagrodzenie do wysokości 2078 zł ( 70 % przeciętnego wynagrodzenia) pozostaje bez żadnego wpływu na pobieraną rentę. Zarobek przekraczający te kwotę spowoduje zmniejszenie renty o kwotę przekroczenia nie więcej jednak niż o 440,24 zł. Natomiast zarobek przekraczający kwotę 3859,20 zł ( 130% przeciętnego wynagrodzenia) spowoduje zawieszenie prawa do renty.

Z powyższego wynika, że progi zarobkowe są zdecydowanie wyższe dla pracującego rencisty niż dla osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne, również same zasady rozliczania są korzystniejsze dla zarobkującego rencisty.

Podstawa prawna:

Art. 4 ust.2 i art. 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U.Nr 120, poz. 1252 z późn. zm.),
Art. 104 i 116 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U . z 204 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

REKLAMA

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

REKLAMA

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

Morawiecki kandydatem na prezydenta? Prezes PiS zdradza plany partii

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział dziennikarzom, że Mateusz Morawiecki nie jest idealnym kandydatem na prezydenta - z perspektywy zwycięstwa, ale znajdzie się na liście. 

REKLAMA