reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Świadczenie przedemerytalne czy renta

Świadczenie przedemerytalne czy renta

Nie chcę przechodzić na rentę, ale pozostać na świadczeniu przedemerytalnym przez 3 miesiące, a potem wrócić do pracy. Miałem operację. Obawiam się, że nie utrzymam się z renty. wnioskowałem o świadczenie rehabilitacyjne, ale go nie otrzymałem.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego ulega zawieszeniu w przypadku nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.Jeżeli więc ,osoba ma ustalone prawo do świadczenia przedemerytalnego i nabędzie prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy – to w takim przypadku nie może skorzystać z wyboru pobierania świadczenia korzystniejszego, ponieważ może pobierać tylko rentę. Wypłata świadczenia przedemerytalnego może być wznowiona - jeżeli ustanie prawo do renty. Natomiast ZUS może rozpatrzyć uprawnienia do renty z tytułu niezdolności do pracy – jeżeli w tej sprawie osoba zainteresowana zgłosi stosowny wniosek.

Z przekazanej informacji wynika, że Pan wnioskował o świadczenie rehabilitacyjne lecz nie otrzymał tego świadczenia. Należy zatem wyjaśnić, że w przypadku, gdy osoba występująca z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne nie spełnia - tak jak Pan - według oceny lekarza orzecznika, warunków do przyznania tego świadczenia, lecz zostaje uznana za całkowicie lub częściowo niezdolną do pracy – możliwość przyjęcia daty zgłoszenia wniosku o świadczenie rehabilitacyjne za datę zgłoszenia wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy, uzależniona jest od złożenia stosownego oświadczenia, w którym osoba zainteresowana wyraża zgodę na przyjęcie wniosku o świadczenie rehabilitacyjne jako wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Jeżeli zatem Pan nie złożył oddzielnego wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy jak również nie złożył oświadczenia, aby wniosek o świadczenie rehabilitacyjne potraktowany został jako wniosek o rentę – to sam fakt, że jest Pan uznany za osobę całkowicie niezdolną do pracy – nie stanowi podstawy do przyznania przez ZUS renty.

Jeżeli natomiast złożył Pan wniosek o rentę wówczas może Pan skorzystać z możliwości jego wycofania. Wycofanie to jest skuteczne, jeżeli stosowny wniosek w tej sprawie wpłynie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przed upływem miesiąca od otrzymania decyzji przyznającej rentę, czyli powinien być zgłoszony nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji.

W razie wycofania wniosku postępowanie w sprawie renty podlega umorzeniu i w takiej sytuacji będzie Pan mógł pobierać świadczenie przedemerytalne. W przypadku jednak, gdy ZUS wydał już decyzję przyznającą Panu rentę i upłynął ustawowy termin na wycofanie wniosku, czyli decyzja stała się prawomocna – wówczas niestety nie będzie Pan mógł pobierać świadczenia przedemerytalnego – tylko przyznaną rentę.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama