reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Czy po utracie pracy mam prawo do zasiłku

Czy po utracie pracy mam prawo do zasiłku

Jestem w ciężkiej sytuacji. Pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę za wypowiedzeniem. Jednak po tym czasie zachorowałam. Czy po utracie pracy mam prawo do zasiłku chorobowego? 

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek taki przysługuje także osobie ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby po rozwiązaniu umowy o pracę. Niezdolność do pracy musi jednak powstać w ściśle określonym okresie od rozwiązania umowy.

Rozwiązanie umowy o pracę skutkuje ustaniem ubezpieczenia chorobowego. Na szczęście nie oznacza to, że po rozwiązaniu umowy nie nabędzie Pan prawa do zasiłku. Po ustaniu umowy o pracę zasiłek chorobowy przysługuje, gdy niezdolność do pracy powstanie:

  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
  • nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Jeśli Pana niezdolność do pracy powstała w wyżej wymienionym okresie nabędzie Pan prawo do zasiłku. Jest jednak jeszcze jeden warunek, niezdolności do pracy musi trwać nieprzerwanie co najmniej 30 dni

Podstawa prawna: Art. 6 -7 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama