| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Jakie mamy rodzaje rent z tytułu niezdolności do pracy

Jakie mamy rodzaje rent z tytułu niezdolności do pracy

Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej. Niezdolność może być orzeczona na zawsze lub też na pewien okres. 

Stała lub okresowo

W orzeczeniu lekarz orzecznik ZUS ocenia niezdolność do pracy, jej stopień oraz trwałość lub przewidywany okresu trwania niezdolności do pracy. Ma to bardzo istotne znaczenie. Od tego zależy czy zostanie nam przyznana rent stała czy okresowa.

Renta stała przysługuje osobie, której niezdolność do pracy została uznana za trwałą.

Renta okresowa przysługuje osobie, której niezdolność ma charakter czasowy.

Renta okresowa przysługuje przez okres wskazany w decyzji organu rentowego.

Zmiany od 2005 roku

W 2005 roku nastąpiły zmiany dotyczące ustalania przewidywanego okresu niezdolności do pracy. Od tego czasu niezdolność do pracy jest orzekana na okres nie dłuższy niż 5 lat.

Niezdolność może zostać orzeczona na okres dłuższy, jeśli według wiedzy medycznej nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu.

Renta szkoleniowa

Renta szkoleniowa przysługuje osobie, która spełnia warunki wymagane do uzyskania renty z tytuły niezdolności do pracy. Osoba taka ponadto musi uzyskać orzeczenie o zasadności przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie.

Renta szkoleniowa przyznawana jest na okres 6 miesięcy. Na wniosek starosty możliwe jest przedłużenia tego okresu na czas niezbędny do przekwalifikowania zawodowego o dalsze 30 miesięcy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »