REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ochrona zdrowia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Będą podwyżki w służbie zdrowia. Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego wzrosną o ok. 21%, a maksymalne o 20%

Znamy projekt nowelizacji rozporządzenia określającego wynagrodzenia za pracę pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych działających w ochronie zdrowia. Zmieni się wysokość miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników. Jakie to będą kwoty?

Standardy ochrony małoletnich w placówkach medycznych od 15 lutego 2024 roku

Z dniem 15 lutego 2024 roku na organie zarządzającym placówką medyczną, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni oraz organizatorze działalności medycznej, ciążyć będzie obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Standardy mają zapewnić małoletnim bezpieczeństwo, przeciwdziałać przestępstwom o charakterze seksualnym oraz ustandaryzować postępowanie w przypadku naruszeń. Niewprowadzenie standardów podlega odpowiedzialności karnej. 

Czy transakcja nabycia nieruchomości przeznaczonej na działalność w zakresie opieki zdrowotnej podlega opodatkowaniu PCC?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych transakcji nabycia nieruchomości przeznaczonej na działalność w zakresie opieki zdrowotnej.

Ochronę zdrowia w całej Europie czeka rewolucja. Coraz większa część składki zdrowotnej ma finansować profilaktykę

Profilaktyka zaś ma w jeszcze większym stopniu wykorzystywać nowe technologie. Taką naukę wyciągnęli eksperci z COVID-19. Jednak do całkowitej zmiany polegającej na zrównoważeniu wydatków na leczenie z wydatkami na profilaktykę potrzeba jeszcze co najmniej 15 lat.

REKLAMA

Jakie zmiany w prawie ochrony zdrowia czekają nas w 2024 roku?

Nowy Rok to nie tylko czas podsumowań i postanowień, ale i zmian. Zmiany te, jak corocznie, dotykają także prawo. Często uchwalone w ubiegłym roku akty prawne, wchodzą w życie właśnie w pierwszych dniach stycznia kolejnego roku. Natomiast na podstawie prowadzonych prac legislacyjnych można przewidzieć, jakie zmiany mogą nas czekać w najbliższym czasie. Nowelizacje nie omijają także prawa ochrony zdrowia, które obecnie jest szczególnie podatne na zmiany.

Czy transakcja zakupu nieruchomości przeznaczonej na działalność w zakresie opieki zdrowotnej podlega zwolnieniu z PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że transakcja zakupu nieruchomości przeznaczonej w całości na działalność w zakresie opieki zdrowotnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy Szpital może zwiększyć kapitał zakładowy bez płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych?

Dyrektor KIS stwierdził, że jeśli celem czynności cywilnoprawnych jest umożliwienie dalszego funkcjonowania Szpitala i utrzymania zdolności do dalszego funkcjonowania, to czynność taka objęta jest wyłączeniem podatkowym, przewidzianym w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż spełniony jest przewidziany w ustawie warunek dla zastosowania tego wyłączenia - będzie to czynność w sprawach zdrowia.

Zmiany dla pracowników ochrony zdrowia – nowe kwalifikacje i nowe stanowiska pracy

5 września 2023 r. wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Rozporządzenie zastąpi dotychczas obowiązujące regulujące powyższą kwestię. Nowe rozporządzenie stanowi odbicie zmieniających się standardów kształcenia i wymagań w ochronie zdrowia. Co ulegnie zmianie?  

REKLAMA

Interoperacyjność w systemie ochrony zdrowia

Wartość gospodarki opartej na danych jest dziś w Polsce szacowana na 6,2 miliarda euro, a prognozy na rok 2025 wskazują, że może ona wzrosnąć nawet do 12 miliardów euro. Niestety, mimo to Polska uznawana jest za kraj o niskim poziomie cyfryzacji [1]. Tymczasem dane są kluczem do poprawy jakości wielu obszarów życia, w tym systemu opieki zdrowotnej. Warunek jest jeden – to interoperacyjność, czyli możliwość wykorzystywania wiedzy z danych pochodzących z wielu różnych, często niepowiązanych ze sobą źródeł.

Podwyżki. O ile więcej zarobią pracownicy ochrony zdrowia

Pracownicy ochrony zdrowia mogą dostać w lipcu podwyżki płac. 1 lipca wzrosły stawki minimalnych wynagrodzeń zasadniczych w sektorze ochrony zdrowia. Gwarantowane kwoty najniższych wynagrodzeń zasadniczych pracowników w podmiotach leczniczych wzrosną średnio o 713 zł.

Zmiana wynagrodzenia konsultantów w ochronie zdrowia

Zmiana wynagrodzenia konsultantów w ochronie zdrowia - od kiedy zacznie obowiązywać? Okazuje, że prawdopodobnie już od 1 lipca 2023 r. zajdzie zmiana w wynagrodzeniach konsultantów w ochronie zdrowia. Trwają konsultacje w sprawie ustalania treści rozporządzenia, które określa maksymalne stawki wynagrodzeń dla konsultantów. Kim są konsultanci i ile maksymalnie może wynosić ich wynagrodzenie?

Polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE

Polski system zdrowia skrytykowany – jakie są zastrzeżenia? Według analizy prof. Johna Yfantopoulosa z greckiego Instytutu Badań Polityczno-Ekonomicznych i Społecznych IPOKE, polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE. Dlatego koszty ponoszone przez pacjentów są bardzo wysokie, a 2/3 z nich dotyczy leków. Czy da się poprawić rentowność systemu zdrowia? 

Podwyżki dla medyków. Kolejna tura ruszy 1 lipca

Podwyżki dla całego środowiska medycznego od 1 lipca nastąpią zgodnie z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu. Resort zdrowia przewiduje, że koszt podwyżek w II. półroczu wyniesienie co najmniej 3–4 miliardy złotych. Takie informacje podał minister zdrowia Adam Niedzielski odnosząc się do zapowiadanego protestu pielęgniarek.

Minister Niedzielski: brak profilaktyki i permanentny problem z personelem medycznym to główne problemy

Jeżeli patrzymy na cały system opieki zdrowotnej w Polsce i w różnych krajach europejskich, to widzimy, że te systemy opieki zdrowotnej będą miały permanentny problem z personelem medycznym - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Strategia Centrum e-Zdrowia na lata 2023-2027 – ważne zmiany w ochronie zdrowia

Centrum e-Zdrowia przyjęło dokument „Strategia Centrum e-Zdrowia na lata 2023-2027” – wyznacza on długofalowe cele na kolejne pięć lat, mowa m.in. o rozwoju nowych rozwiązań e-zdrowia, standaryzacji usług cyfrowych i wzmocnieniu cyberbezpieczeństwa. Jak zaznaczają autorzy, najważniejszym elementem działalności jest tworzenie oraz wdrażanie nowych e-usług w obszarze ochrony zdrowia, wynikających m.in. z potrzeb oraz oczekiwań zgłaszanych przez interesariuszy.

Refundacja mleka dla dzieci pod lupą CBA - lekarze reagują

Wyłudzenia w refundacji mleka dla dzieci przekroczyły kwotę 7,5 mln zł - podaje NFZ. Niezgodnym z zasadami refundacji wydatkowaniem środków publicznych zajęło się Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA). Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia wydało komunikat w tej sprawie.

Zasady wystawiania e-skierowań na rehabilitację leczniczą - co trzeba wiedzieć?

Rehabilitacja lecznicza. Skierowania są obecnie wystawiane w postaci elektronicznej. Chcąc wystawić tego typu e-skierowanie, należy korzystać z dostępnego szablonu ogólnego w systemach gabinetowych. W przypadku awarii systemu bądź chwilowym braku dostępu do Internetu – przyjęte jest wystawienie skierowania w dotychczasowej papierowej postaci.

Podatek minimalny w ustawie CIT – jak się przygotować?

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym z 29 października 2021 r. wprowadziła nową kategorię podatku CIT – tzw. podatek minimalny. Wbrew pierwotnym doniesieniom, obejmie on nie tylko największe korporacje, ale także zwykłe przedsiębiorstwa, które ponoszą straty lub wykazują znikome dochody. 

Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej niezgodny z ideą no-fault

Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej wypacza ideę prawdziwego no-fault, przekładającego się na bezpieczeństwo leczenia – podkreśla samorząd lekarski, którego przedstawiciele przekazali parlamentarzystom poprawki do tego rządowego projektu. – Ratowanie życia to nie przestępstwo, oczekujemy więc, by polskie prawo nie traktowało nas jak potencjalnych przestępców – mówi wiceprezes NRL Klaudiusz Komor.

Prof. Szuster-Ciesielska: Leczyć może tylko lekarz. Czary mary z mantrami, badaniem pola energetycznego, homeopatią powinny być ukrócone

Tylko osoby, które ukończyły uniwersytety medyczne mogą mieć prawo do decydowania o naszym zdrowiu, a wszelkie praktyki medycyny alternatywnej powinny zostać skutecznie ukrócone – powiedziała PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc się do niekonwencjonalnych metod leczenia.

Monitoring w miejscu pracy

Czy w miejscu pracy dopuszczalny jest monitoring? Jeśli tak to w jakich pomieszczeniach? Czy pracodawca powinien poinformować o monitoringu? Czy można sprawdzać pocztę służbową pracownika?

Duży spadek zakażeń grypowych i grypopodobnych

Obserwujemy dalszy duży spadek zakażeń grypowych i grypopodobnych. W minionym tygodniu liczba infekcji zmniejszyła się o blisko 60 tys. – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Badanie krwi i moczu pracownika na obecność alkoholu, narkotyków i psychotropów

W 2023 r. wejdą w życie przepisy dotyczące możliwości sprawdzania trzeźwości pracowników. Możliwe będzie badanie pracowników na obecność alkoholu, narkotyków czy dopalaczy, poprzez badanie wydychanego powietrza, krwi czy moczu. Jak i kiedy badać pracownika? Czy można odstąpić od pobrania krwi? Czy z badań sporządza się dokumentację? Jakie kary grożą pracownikowi za stawienie się do pracy pod wpływem alkoholu czy narkotyków?

Powstał zespół do spraw wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej

W Ministerstwie Zdrowia powołany został zespół do spraw wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej.

Skaner leków i historia leczenia w aplikacji mojeIKP

Aplikacja mojeIKP na telefon wzbogaciła się o kolejne funkcje. Są to m.in. skaner leków i prezentowanie zdarzeń medycznych, z których skorzystał pacjent, jak np. porada, pobyt w szpitalu czy wyrób medyczny (historia leczenia) – poinformowało Centrum e-Zdrowia.

Szkarlatyna - objawy, jak leczyć, powikłania, zapobieganie. 8 razy więcej przypadków niż rok temu

W pierwszej połowie grudnia 2022 r. służby sanitarne zanotowały wzrost zakażeń szkarlatyną. Przypadków jest osiem razy więcej niż w 2021 roku – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

Rak płuc – nowe metody leczenia

Jakie nowe metody leczenia raka płuc pojawiły się w ostatnim czasie? Czy terapie celowane czy immunoterapia są skuteczne w walce z nowotworem płuc?

Polski pomysł, jak zablokować rozwój padaczki po udarze lub urazie

Naukowcy z Polski ustalili, jak farmakologicznie zatrzymać proces prowadzący do powstania padaczki pourazowej i poudarowej. Może w tym pomóc specyfik terapii przeciwnowotworowej, który już wcześniej trafił do badań klinicznych.

Szef NFZ: wypracowany model ma zachęcać lekarzy, żeby zająć się pacjentami z wielochorobowością

Został wypracowany model, który będzie zachęcał lekarzy rodzinnych, żeby szczególną opieką objąć pacjentów z wielochorobowością i jednocześnie, żeby ten wysiłek był odpowiednio wynagrodzony – powiedział we wtorek szef Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Niewidzialna maska antywirusowa

Naukowcy z Technion-Israel Institute of Technology w Hajfie opracowali niewidzialną maskę, która chroni użytkowników przed przenoszeniem Covid, MERS, grypy i innych wirusów, poinformował w niedzielę 27 listopada 2022 r. The JerusalemPost.

Nadciśnienie może nasilać neurotyzm

Wysokie ciśnienie tętnicze, szczególnie rozkurczowe, z dużym prawdopodobieństwem przyczynia się do rozwoju neurotyzmu. Ta cecha osobowości wiąże się z podatnością na negatywne emocje i sprzyja zaburzeniom nastroju.

Leczenie SMA. Sukcesy polskiej medycyny wobec rdzeniowego zaniku mięśni

Refundacja pierwszej przełomowej terapii w leczeniu SMA. Od stycznia 2019 roku w ramach programu lekowego „Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni”, którą obecnie otrzymuje ponad 830 pacjentów, a następnie wprowadzenie badań przesiewowych, którymi od marca br. są objęte wszystkie noworodki, sprawiają, że Polska stała się jednym z liderów leczenia SMA w Europie.

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej w siedmiu województwach

Do pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej, realizowanego wcześniej tylko na Mazowszu, dołączyły województwa: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie.

Reumatologia: program pilotażowy „KOWZS” od 1 stycznia 2023 r.

Reumatologia: program pilotażowy „KOWZS” od 1 stycznia 2023 r. Eksperci: rewolucja w reumatologii - ruszy pilotaż opieki kompleksowej dla pacjentów.

Jakie będą nowe zasady kontroli trzeźwości pracowników?

Czy kontrola trzeźwości pracowników będzie wprost uregulowana w Kodeksie Pracy? Czy pracodawca będzie mógł nie dopuścić pracownika do pracy jeżeli będzie miał podejrzenia co do jego stanu? Jak kontrola powinna się dobywać? Trwają intensywne prace legislacyjne co do wprowadzenia nowych przepisów.

Przegląd lekowy. Farmaceuta sprawdza lekarstwa przyjmowane przez pacjenta

Do końca maja 2023 roku potrwa pilotaż przeglądów lekowych, który dziś realizowany jest przez 75 farmaceutów w 75 aptekach w całej Polsce. Pierwszy etap programu pokazał, że taka usługa jest na rynku potrzebna – farmaceuci wielokrotnie interweniowali w przypadkach zbędnej farmakoterapii czy suplementacji oraz działań niepożądanych przyjmowanych preparatów. To szczególnie ważne dla seniorów z wielochorobowością. Pozytywne jest również to, że pacjenci chętnie słuchają rekomendacji farmaceutów.

Ustawa o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia - na czym polega nowelizacja przepisów?

Ostatnia nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia m.in. istotnie podwyższyła wskaźniki służące ustalaniu tych minimalnych wynagrodzeń.

Leczenie cukrzycy - rozszerzenie refundacji systemu stałego monitorowania glikemii FreeStyle Libre

Dorośli pacjenci chorujący na cukrzycę, będący na intensywnej insulinoterapii, w tym kobiety w ciąży oraz osoby niewidome z cukrzycą leczone insuliną, będą mieli większy dostęp do systemów monitorowania glikemii! 8 lipca 2022 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Wraz z wejściem w życie rozporządzenia nastąpi dużo zmian, w tym ważna zmiana dla osób chorych na cukrzycę dotycząca rozszerzenia refundacji systemu stałego monitorowania glikemii FreeStyle Libre, co stanowi długo wyczekiwaną odpowiedź na postulaty pacjentów oraz środowiska medycznego.

Zmiany dla pracowników sektora ochrony zdrowia 2022 r.

27 kwietnia 2022 r. odbyło się posiedzenie połączonych sejmowych komisji polityki społecznej i rodziny oraz zdrowia. Na posiedzeniu wiceminister zdrowia zapewniał, że resort podejmuje wiele inicjatyw dotyczących pracowników sektora ochrony zdrowia. Sprawdź na jakie zmiany mogą liczyć pracownicy ochrony zdrowia.

Środki ochrony indywidualnej pracowników szczególnie narażonych na COVID-19

Znamy termin końca epidemii. Ministra Zdrowia wydał komunikat w sprawie środków ochrony indywidualnej pracowników wykonujących czynności dla których ocena ryzyka wykazuje potencjalne narażenie zawodowe na SARS-CoV-2 Sprawdź jakie przepisy przestana obowiązywać a które należy nadal stosować.

Projekt ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej (ZPHM). Najważniejsze założenia

Światowe wstrząsy ostatnich lat w postaci epidemii covid oraz wojny w Ukrainie spowodowały powstanie nowej kategorii niebezpieczeństw na niespotykaną wcześniej skalę. Obywatele Polski znajdujący się poza granicami kraju mogą być potencjalnie narażeni na ryzyka wymagające dodatkowego wsparcia przerastającego możliwości lokalnych władz. Z tego powodu powstanie Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej.

Opieka zdrowotna dla Ukraińców - wyjaśnienia NFZ

Kto jest uprawniony do świadczeń medycznych na mocy specustawy, w jaki sposób świadczeniodawcy mają weryfikować te uprawnienia - to jedne z kwestii, które wyjaśnia na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia. Odnosi się również do opieki POZ i refundacji leków.

Prywatna składka zdrowotna = prywatna opieka medyczna

Prywatna składka zdrowotna. Po I połowie tego roku prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym było objętych już 3,5 mln Polaków. To 15-proc. wzrost rok do roku – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Do tego wzrostu popularności przyczyniła się pandemia COVID-19, która dodatkowo spotęgowała obawy Polaków związane z utratą zdrowia i brakiem dostępu do opieki lekarskiej. Pakiety medyczne to dziś najpopularniejszy benefit w polskich firmach – korzysta z niego ponad 70 proc. pracowników.

Czy palenie papierosów na balkonie narusza dobra osobiste sąsiadów?

Osoby niepalące nierzadko źle znoszą przebywanie w miejscu, w którym bardzo odczuwalny jest dym tytoniowy. Ponadto notoryczne przebywanie w takim środowisku może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia biernego palacza. Zwykle gdy ktoś pali w naszym otoczeniu, na przykład na ulicy, mamy możliwość przemieszczenia się, tak by znaleźć się poza zasięgiem dymu tytoniowego. Czasami jednak zdarza się, że problemem jest sąsiad z mieszkania obok, który pali papierosy na balkonie, przez co dym papierosowy przedostaje się do naszego mieszkania. Jeżeli sąsiad pali bardzo dużo, może to być dla nas uciążliwe. Czasem wystarczy porozmawiać z taką osobą i poprosić o zmianę zachowania, jednak jeśli nie przyniesie to skutku, możemy poszukać prawnych możliwości rozwiązania problemu.

Krajowa Sieć Onkologiczna – konsultacje

Krajowa Sieć Onkologiczna to nowy model organizacji i zarządzania opieką onkologiczną.

Lepszy dostęp do opieki zdrowotnej dla pacjentów z chorobami rzadkimi

Lepszy dostęp do opieki zdrowotnej dla pacjentów z chorobami rzadkimi już niedługo.

Plan leczenia chorób rzadkich przyjęty przez rząd

Plan dla Chorób Rzadkich. 24 sierpnia 2021 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu Plan dla Chorób Rzadkich, przedłożony przez ministra zdrowia. Celem tego Planu jest poprawa dostępu do procesu diagnostycznego i terapeutycznego. Plan zakłada również poprawę monitorowania zachorowalności i leczenia tego rodzaju chorób z uwidocznieniem pacjenta w systemie ochrony zdrowia przy pomocy Paszportu Pacjenta z Chorobą Rzadką oraz Polskiego Rejestru Chorób Rzadkich. Na realizację Planu rząd przeznaczył ponad 128 mln zł.

6% PKB na ochronę zdrowia od 2023 r.

6 proc. PKB na ochronę zdrowia w 2023 r. i określenie ścieżki wzrostu do 7 proc. PKB w 2027 r. – przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa. Zawiera ona także m.in. przepisy o karaniu osób naruszających nietykalność personelu punktów szczepień przeciw COVID-19.

Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

Wyższa składka zdrowotna i Pracownicze Plany Zdrowotne

Składka zdrowotna mogłaby być wyższa o 30 zł. Polacy są na tak, jeśli kwota ta przeznaczona byłaby na konkretny cel. Proponuje się także stworzenie Pracowniczych Planów Zdrowotnych.

REKLAMA