REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany w prawie ochrony zdrowia czekają nas w 2024 roku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Jakie zmiany w prawie ochrony zdrowia czekają nas w 2024 roku?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nowy Rok to nie tylko czas podsumowań i postanowień, ale i zmian. Zmiany te, jak corocznie, dotykają także prawo. Często uchwalone w ubiegłym roku akty prawne, wchodzą w życie właśnie w pierwszych dniach stycznia kolejnego roku. Natomiast na podstawie prowadzonych prac legislacyjnych można przewidzieć, jakie zmiany mogą nas czekać w najbliższym czasie. Nowelizacje nie omijają także prawa ochrony zdrowia, które obecnie jest szczególnie podatne na zmiany.

Poniżej najważniejsze zmiany w przepisach, które już nas dotyczą lub które mogą wejść w życie w najbliższym czasie

REKLAMA

1. Szczególna opieka geriatryczna 

Z dniem 1 stycznia 2024 roku weszła w życie ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej. Szczególna opieka geriatryczna to szczególne formy opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły 75 rok życia. 

Seniorzy zostali objęci szczególnymi rozwiązaniami oraz uprawnieniami na poziomie szpitali wojewódzkich, centrów zdrowia 75+ oraz POZ. 

Ustawowo określonymi celami szczególnej opieki geriatrycznej jest m.in.:

  • zachowanie możliwie największej sprawności funkcjonalnej i samodzielności osób uprawnionych;
  • zapewnienie określonych w ustawie świadczeń opieki zdrowotnej, 
  • zapewnienie koncyliacji lekowej pacjentom centrum zdrowia 75+, 
  • zapewnienie działań profilaktycznych i promocji zdrowia dostosowanych do potrzeb osób uprawnionych, w tym mających na celu zapobieganie ich niepełnosprawności i niesamodzielności.

REKLAMA

Ustawa przewiduje m.in. utworzenie centrów zdrowia 75+ w ramach już istniejących podmiotów leczniczych, ewentualnie w podmiotach nowoutworzonych. W centrum 75+ udzielane mają być ambulatoryjne świadczenia zdrowotne z zakresu geriatrii, fizjoterapii, opieki psychiatrycznej ze strony psychologa, a także porady dietetyka, terapię zajęciową oraz edukację zdrowotną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W centrum zdrowia 75+ działać ma np. poradnia konsultacyjna, co najmniej jeden dzienny ośrodek opieki geriatrycznej, geriatryczny zespół opieki domowej, zespół koordynatorów opieki geriatrycznej, zespół edukatorów zdrowotnych.

Skierowanie do centrum zdrowia 75+ może być wystawione np. przez lekarza POZ, po przeprowadzeniu wstępnej oceny geriatrycznej. 

2. Refundacja in-vitro 

Jedną z pierwszych ustaw uchwalonych przez nowy Sejm, wręcz w ekspresowym tempie, jest nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Z dniem 3 stycznia 2023 roku weszła w życie wspomina zmiana, zgodnie z którą Minister Zdrowia opracowuje, wdraża, realizuje i finansuje program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji. 

Na realizację powyższego programu polityki zdrowotnej, Minister Zdrowia ma obowiązek przeznaczyć corocznie z budżetu państwa w części będącej do jego dyspozycji co najmniej 500 milionów złotych.

Do 31 lipca następnego roku, Minister Zdrowia będzie przedkładał Sejmowi RP roczne sprawozdanie z realizacji programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności. 

3. Podwyżki pracowników ochrony zdrowia 

W Sejmie procedowany jest obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (druk sejmowy nr 33). 

Zgodnie z projektem, podmiot leczniczy ma mieć obowiązek podwyższenia pracownikowi wynagrodzenia (poprzez zaliczenie do grupy zawodowej o wyższym współczynniku pracy), jeśli po dniu 1 lipca danego roku, pracownik uzyskał kwalifikacje uzasadniające podwyższenie tego wynagrodzenia. 

Projekt przewiduje również zabezpieczenie środków na pokrycie kosztów podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego. 

Co najważniejsze, w projekcie przewiduje się odejście od kwalifikacji wymaganych, jako kryteriów zaliczenia do grupy zawodowej, na rzecz kwalifikacji posiadanych przez danego pracownika. Obecny kształt przepisów oraz uzależnienie wynagrodzenia od kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku jest źródłem konfliktów pomiędzy pracownikami, a pracodawcami, które niejednokrotnie przeradzają się w procesy sądowe. Ustawa w projektowanym brzmieniu mogłaby te konflikty wyeliminować. 

Ustawa jest dopiero na wstępnym etapie prac legislacyjnych – odbyło się I czytanie oraz projekt skierowano do Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Zdrowia. 

Niezależnie od tego, czy i kiedy ustawa wejdzie w życie, zgodnie z obowiązującymi już przepisami na dzień 1 lipca 2024 roku dojdzie do przeliczenia wynagrodzeń pracowników działalności podstawowej według tzw. kwoty bazowej, czyli kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku 2023 roku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ,,Monitor Polski'' (ogłoszenie nie jest jeszcze dostępne). 

Podstawa prawna:

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA