REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refundacja mleka dla dzieci pod lupą CBA - lekarze reagują

Dziennikarka medyczno-prawna
Wyłudzenia w refundacji mleka dla dzieci
Refundacja mleka dla dzieci pod lupą CBA
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wyłudzenia w refundacji mleka dla dzieci przekroczyły kwotę 7,5 mln zł - podaje NFZ. Niezgodnym z zasadami refundacji wydatkowaniem środków publicznych zajęło się Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA). Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia wydało komunikat w tej sprawie.
rozwiń >

Wyłudzenia w refundacji mleka dla dzieci. Preparat mlekozastępczy ze zniżką 

CBA zajmuje się sprawą ordynacji mleka dla dzieci – temat dotyczy lekarzy, którzy przepisywali starszym dzieciom preparat mlekozastępczy ze zniżką, mimo że jest on refundowany jedynie w pierwszych kilkunastu miesiącach życia. Lekarze bronią się wyjaśnieniem, że tym działaniem ratowali dzieciom życie. 

REKLAMA

Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnia

NFZ w związku z medialnymi doniesieniami dotyczącymi spraw lekarzy i szpitali, którzy dostali wezwania do zapłaty za mleko, które przepisywali chorym dzieciom – Fundusz postanowił opublikować wyjaśnienie.

REKLAMA

Jak czytamy na stronie NFZ, wskazania do refundacji leków i żywności specjalnego przeznaczenia, do której zalicza się także mleko dla niemowląt, są ściśle określone w Obwieszczeniach Ministra Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia jest zobowiązany do weryfikowania (m.in. prawidłowości przepisywania środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego”. NFZ wydaje środki publiczne, pochodzące przede wszystkim ze składki zdrowotnej. 

Fundusz nie ocenia wyboru zaordynowanego leku bądź środka specjalnego przeznaczenia. Pozostaje to w sferze kompetencji osoby uprawnionej do przepisywania recept. – Fundusz ma natomiast ustawowy obowiązek sprawdzania naniesionych na recepcie poziomów odpłatności, od których zależy wysokość dokonywanej refundacji. Przepisy dotyczące leków refundowanych i żywności specjalnego przeznaczenia powinny być znane lekarzom – czytamy. 

Narodowy Fundusz Zdrowia w latach 2015-2021 na refundację kontrolowanego środka dla niemowląt przeznaczył blisko 222 mln zł. Między 2015-2021 rokiem kwota refundacji mleka dla niemowląt wzrosła niemal trzykrotnie, z ponad 17,18 mln zł w 2015 roku do blisko 50,5 mln zł w 2021 roku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Producent określa zakres stosowania produktu

Jak przekazał Fundusz, wskazania refundacyjne mleka dotyczą niemowląt z ciężką alergią na białka mleka krowiego oraz złożoną nietolerancją białek pokarmowych. To producent określa zakres stosowania produktu. NFZ po zasięgnięciu opinii konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej uwzględnił w kontrolach fakt, że możliwe są przypadki opóźnionego rozwoju przewodu pokarmowego u dzieci. 

CBA bada niezgodne z zasadami refundacji wydatkowanie środków publicznych

REKLAMA

Przeprowadzone postępowanie kontrolne wykazało niezgodne z zasadami refundacji wydatkowanie środków publicznych w wysokości niemal 7,5 mln złotych. Środki te pochodzą od ubezpieczonych, dlatego wracają do budżetu NFZ i są wykorzystywane między innymi na refundację leków. 

NFZ zwraca uwagę, że w przypadku alergii pokarmowej, mleko stanowi u dzieci powyżej 12. miesiąca życia jedynie uzupełnienie codziennej diety. – Niezależnie od powyższego sprawą nadużyć ordynacji mleka dla dzieci zajmuje się Centralne Biuro Antykorupcyjne – informuje Fundusz.

Kary dla lekarzy za refundowane mleko

Na lekarzy, którzy wypisywali recepty na refundowane mleko zastępcze dla niemowląt Nocate LCP, NFZ nałożyło kary pieniężne – poinformowało Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. 

Mleko Neocate LCP to specjalna mieszanka, która w wielu przypadkach jest jedyną tolerowaną przez dzieci z bardzo ciężką alergią. Niestety od dwóch lat NFZ refunduje to mleko tylko do 18. miesiąca życia. W przypadku starszych dzieci zaleca mleko zastępcze – tymczasem zdarzają się sytuacje, że produkt zastępczy nie jest przez dzieci tolerowany. 

– Dzieci nietolerujące innych pokarmów nie mogą być skazywane na głodówkę. Tymczasem na kary, i to bardzo dotkliwe, skazywani są lekarze, a akcja odzyskiwania pieniędzy przybrała charakter masowy, co potwierdza otrzymane zestawienie z Centrali NFZ! Czy tak powinno wyglądać poszukiwanie oszczędności? – pytają lekarze PPOZ w komunikacie opublikowanym na stronie PPOZ. 

Działania NFZ niezgodne z prawem

PPOZ zaleciło lekarzom, aby wstrzymali się z zapłatą nałożonych na nich kar, czego konsekwencją jest wstąpienie na drogę sądową. Jak wskazuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, temat od ponad roku wielokrotnie omawiany był na spotkaniach z prezesem NFZ Filipem Nowakiem i wiceprezesem Bernardem Waśko, jak również ministrem Maciejem Miłkowskim. – Każdorazowo otrzymywaliśmy informację, iż NFZ musi kontrolować i dochodzić środków w tym obszarze zgodnie z literą prawa – mówi Janicka, i dodaje: - Tymczasem naszym zadaniem (zadaniem prawników) działania NFZ są niezgodne z prawem, czyli zawartymi umowami ze świadczeniodawcami. Dlatego podjęliśmy decyzję o wystąpieniu do sądu. Jak podkreśla, najgorsze jest to, że poszkodowani są nie tylko lekarze. – Obawiamy się (co na razie jest ostatecznością), że wobec pacjentów, którzy skorzystali z refundacji pojawią się żądania zapłaty 100 proc. Za korzystanie z recept – podsumowuje Bożena Janicka. 

System refundacji w Polsce do zmiany

W opinii Bożeny Janickiej, temat kar za przepisywanie Neocate LCP, to tylko jeden z problemów dotyczących szeroko rozumianej refundacji. Jak informuje na stronie PPOZ, prezes organizacji – jest prowadzona korespondencja z Ministerstwem Zdrowia w sprawie koniecznej zmiany systemu refundacji w Polsce. – Uważamy, że obecny system refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, według którego to na osobie wystawiającej receptę spoczywa obowiązek określenie poziomu odpłatności, jest dysfunkcjonalny – tłumaczy Bożena Janicka. – Jak najszybciej trzeba podjąć wspólne działania mające na celu modyfikację systemu refundacji leków dla pacjentów z różnymi chorobami, a tym samym zniesienie obowiązku określenia na receptach poziomu odpłatności przez lekarzy – podsumowuje. 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA